OPERATEURSOPLEIDING STICHTING FILMTRANSPORT N.B.B. Technische Commissie N.G.F. Het Opleidingsinstituut bleef ook in 1987 aktief. Het aantal cursisten beperkte zich, evenals in voor gaande jaren, tot 30 a 40, hetgeen een logisch gevolg is van de inkrimping van het totale operateursbe stand dat zich in het verre verleden rondom 2000 personen bewoog en inmiddels is gedaald tot circa 400. In het kader van het elders genoemde NEHEM- Stuctuurproject, werd aan het Instituut door het Mi nisterie van Economische Zaken een ontwikkelings subsidie ter beschikking gesteld, dienende om de inmiddels al v/at verouderde cursussen een grondige "opknapbeurt" te laten ondergaan. Door een deskun dige redactiecommissie is daaraan gedurende een deel van het jaar gewerkt, hetgeen er onder andere toe heeft geleid dat er binnenkort een hoofdstuk over het onderwerp automatisering aan de Praktijkcursus kan worden toegevoegd. Gehoopt wordt dat de rest van het werk in 1988 voltooid zal kunnen worden. Niet onvermeld mag blijven dat een aktie binnen het film- en bioscoopbedrijf ertoe leidde, dat in de vorm van een eenmalige donatie een bedrag van ruim fl 10.000,- ter beschikking van het Instituut kwam. Daarmede kon in het kader van genoemde subsidie toezegging voor-financiering plaatsvinden van de kosten verbonden aan het herschrijven van het cursus materiaal. De operateursexamens vonden plaats in januari. Het aantal deelnemers bedroeg 56 en het aantal geslaag den 40, waardoor 23 Praktijk Certificaten en 13 diploma's A, respectievelijk 4 diploma's B uitge reikt konden worden. Het voorzitterschap berustte in het verslagjaar bij drs. W.J.A. van Roosmalen. Dhr. L. Claassen ver zorgde het secretariaat. Vervoerstechnisch is het filmtransport in 1987 goed verlopen. Dit kan helaas niet altijd gezegd worden van de betaling van dit transport, daar een aantal gebruikers hierbij herhaaldelijk een achterstand liet ontstaan. Ook is gebleken dat door verschillende bedrijven ge bruik gemaakt werd van transport buiten van Gend en Loos om, met het risico dat hierdoor de prijzen zouden gaan stijgen. Tegelijkertijd profiteerde men wèl van het gratis vervoer van reclame. Verwacht was dat van de totale vervoerskosten on geveer de helft voor rekening van de verhuurders zou zijn. In werkelijkheid bleek hun aandeel veel kleiner. Er werd gezocht naar wegen om tot een redelijker ver deling te komen. In 1987 hebben er meer dan 60.000 verzendingen plaatsgevonden, waarvan 18.188 hoofdfilms. Er bestond geen behoefte om deze commissie in 1987 bijeen te laten komen. Adviezen voor de Commissie Nieuwe Zaken werden door de secretaris van de commissie samen met het commissielid de heer D. Swart afgehandeld en voor het overige wer den gesprekkken op technisch gebied, onder andere in het kader van de NEHEM-projecten, gevoerd met vertegenwoordigers van het Nederlands Genoot schap voor Filmtechniek. Mede door het overlijden van de voormalige voorzit ter van de commissie, de heer WJ.M. Jansen, werd in de loop van het jaar door het Bondsbestuur enige verandering in de structuur van de commissie aange bracht. Tot nieuwe commissieleden zijn benoemd de heren H. Berg en G.P. Bieding. De heer D. Swart bleef commissielid en de heer L. Claassen bleef secretaris. Het Nederlands Genootschap voor Filmtechniek, zijnde een vereniging waarin vrijwel alle technische deskundigen uit de bedrijfstak zijn verenigd, bestaat in feite al sedert 1945. Op 1 februari 1950 vond de formele oprichting plaats en sindsdien heeft het zich met talloze zaken op film- en bioscooptechnisch gebied beziggehouden. Pas de laatste jaren zijn er meer contacten met daarvoor in aanmerking ko mende Bondscommissies ontstaan. De heer R.A. Boulogne was gedurende het verslagjaar voorzitter. De heer L. Claassen fungeerde als secretaris. Het Genootschap heeft een aantal jaren geleden een beeldtestfilm ontworpen en in de handel gebracht, waarvan door vele bioscopen nog steeds gebruik wordt gemaakt. Tegen het einde van het jaar waren de voorbereidingen voltooid voor een N.G.F>ge- luidstestfilm die in begin 1988 beschikbaar zal komen. Daarnaast heeft het Genootschap, mede op verzoek van een der NEHEM-commissies, checklists ontworpen voor de controle van bioscopen op het gebied van beeld, geluid en accommodatie. Dit be- 25

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 25