Voorwoord ALGEMEEN BEZOEKCIJFERS BONDSSTRUCTUUR Zowel nationaal als internationaal kan 1987 als een keerpunt worden beschouwd. In Nederland kan met betrekking tot filmproduktie en filmdistributie ge sproken worden van een trendbreuk in positieve zin. In Europa heeft de ontwikkeling van een nieuw media- en filmbeleid zich versneld doorgezet. In het voorwoord van het jaarverslag 1986 hebben wij het belang van de bedrijfstak voor de nationale en Europese mediasector duidelijk verwoord. De bio scopen en filmondernemingen nemen in verhouding tot hun relatief geringe omzet in medialandschap toch een uiterst strategische plaats in. Zoals weten schappelijk is aangetoond, vormt de bioscooprecette de basis voor de financiering van de nationale èn internationale filmproduktie. Alle distributiesyste men, zoals televisie, programma-verspreiding via internationale satellieten en de videocassete, worden mogelijk gemaakt door de uit onze bedrijfstak ver kregen financiële basis. De toekomst van die andere distributiesystemen is dan ook in niet onbelangrijke mate afhankelijk van het voortbestaan van nationale en internationale filmproduktie en van de recette die wordt behaald door de bioscooproulatie. Daarom zijn de ontwikkelingen in het verslagjaar 1987 niet alleen gunstig voor onze bedrijfstak, maar tevens voor de verdere ontwikkeling van alle andere distributiekanalen. bruto-recette een teruggang van ruim 20% vertoont. De positieve ontwikkeling in 1987 en duidelijke voortzetting daarvan in het eerste kwartaal 1988 geven weliswaar reden tot voorzichtig optimisme, maar nemen niet de verantwoordelijkheid van de overheid weg om de filmindustrie te ondersteunen. Voor de andere distributeurs zal in het zich commer cialiserende medialandschap de noodzaak ontstaan om een meer substantiële bijdrage te leveren in de kosten van de filmproduktie. Onder de zich wijzigende omstandigheden is het de taak van de NBB om de bescheiden groeipositie te consolideren en uit te bouwen en om de structuur van de be drijfstak te verbeteren en waar nodig bij te stellen. Daarbij zullen de structuurveranderingen in de be drijfstak ook hun weerslag moeten hebben op de Bondsstructuur. In dit verband zijn twee ontwikke lingen van belang: de voortgaande concentratie in de bedrijfstak en de gewijzigde verhouding met de av- producenten. De organisatie van de av-producenten heeft zich sinds kort verzelfstandigd, maar blijft geassocieerd met de NBB. De concentratie van bioscoopbedrijven in de Randstad zal minder vergaande invloed hebben op de structuur van de NBB, want de structuur als zodanig vormt een garantie voor de diversiteit in vertegenwoordiging van de produktie- en distribu tiesector in onze bedrijfstak. Het aantal bezoekers steeg in 1987 met ruim een half miljoen. Het percentage bezoekers van Nederlandse speelfilms steeg van 13,9 naar 21,4. Het aandeel van de Nederlandse film in de bruto-recette is in 1987 ruim tweemaal zo hoog geweest als tien jaar geleden, namelijk 8,8% in 1978 en 21,5% in 1987. In het verslagjaar werden 17 Nederlandse films uitge bracht, een stijging van vier titels in vergelijking met 1986. Deze positieve ontwikkeling wordt ook weer spiegeld door de toename van het aantal filmpro ducenten. Ook de internationale waardering voor het Neder landse speelfilmprodukt neemt duidelijk toe. Deze ontwikkelingen mogen als positief worden aangeduid voor het bioscoopbedrijf en voor de eer dergenoemde distributiekanalen, maar het blijft verontrustend, gezien de sleutelpositie die bio scooproulatie inneemt, dat ten opzichte van 1978 de In 1987 kon door de verdere uitvoering van het NEHEM-structuurverbeteringsproject het function eren van de bioscopen collectief en individueel worden versterkt. Dank zij projectgroepen en een aantal cursussen kon het niveau van de dienstverle ning worden verhoogd. In 1988 zal de begeleiding door de NEHEM tot een einde komen en zal de NBB op eigen kracht de kwaliteitsontwikkeling in de bedrijfstak moeten bewaken en ondersteunen. De NEHEM heeft zich de afgelopen jaren voor onze bedrijfstak zeer verdienstelijk gemaakt door op wetenschappelijke wijze de economische positie van de bedrijfstak te laten analyseren en beleidsaanbeve lingen te formuleren, die vervolgens in samenwer king met de functionarissen van de NEHEM zijn uitgevoerd. De grote erkentelijkheid voor het werk van de NEHEM mag blijken uit het voornemen van de NBB om de wetenschappelijke analyse van onze

Jaarverslagen | 1987 | | pagina 4