verleenden, vond de Nationale Bioscoopdag op 16 juni plaats. De door de NBB gekozen formule bleek daarbij zeer succesvol. Zo'n 150.000 mensen bezoch ten de bioscoop, waarbij in een aantal steden de zaal bezetting over de gehele dag circa 80% bedroeg. De Nationale Bioscoopdag heeft voor het bioscoop bedrijf een aanzienlijke promotionele waarde gehad, doordat het zich op grote schaal en zeer nadrukkelijk gepresenteerd heeft aan het Nederlandse publiek. Ter illustratie: de publiciteitswaarde van redactionele aandacht in dag-, week- en maandbladen en op tele visie beliep vele honderdduizenden guldens (kosten publiciteit gemeten naar advertentiekosten). Optimale promotionele waarde werd tevens verkre gen door de koppeling van deze dag aan de Bewust wordingscampagne. Film TV productions in the less wide-spread languages Er is natuurlijk geen betere locatie voor een interna tionaal seminar in het kader van het Europees Film en Televisie Jaar, dan Hotel de 1'Europe in Amster dam. En inderdaad, de elegante ambiance van dit hotel heeft zeker bijgedragen aan het succes van de door de NBB van 28 tot 30 september van dit jaar georganiseerde conferentie. Bijna vijftig buitenlanders, regisseurs, producenten, distributeurs en vertegenwoordigers van branche-or ganisaties en filminstituten waren naar Amsterdam gekomen om zich met hun Nederlandse collega's en vertegenwoordigers van de Europese gemeenschap en de Raad van Europa te beraden over de toekomst van de filmindustrie in met name de kleinere taalgebieden in Europa. Met behulp van simultaanvertaling in en vanuit het Frans, Duits, Italiaans en natuurlijk Engels werd een babylonische spraakverwarring voorkomen En ondanks de verhindering van twee van de veertien sprekers kregen de aanwezigen toch een duidelijk beeld gepresenteerd van de problemen die de toene mende internationalisering van het filmbedrijf tot ge volg heeft. Overlevingsstrategie Economisch overleven in een wereldmarkt, zo vatte de voorzitter van het seminar, W. L. Brugsma, de doelstelling van het beleid van de Economische Ge meenschap samen, daarvoor zal al het andere uit eindelijk moeten wijken. Gelukkig maaide hij het gras voor de voeten van mogelijke Euro-pessimisten weg door te benadrukken dat economisch overleven al leen kans van slagen heeft als er ook een duidelijke culturele overlevingsstrategie in Europa bestaat. En het medium film is daarbij in toenemende mate een belangrijke faktor. De voorzitter van de NBB, de heer Wolff, legde er in zijn welkomstwoord de nadruk op dat toekomstig beleid niet eenzijdig op door sommigen als vast staande economische theorieën gebaseerd kan zijn. Daarbij, zo hield hij zijn gehoor voor, een verstandig econoom gaat niet aan de realiteit, hoe complex ook, voorbij. In die zin hoort het bevorderen van vrije concurrentie binnen een gemeenschappelijke markt oog te blijven houden voor het feit dat branche-organisaties als de NBB, door hun regulering een wezenlijke bijdrage leveren aan de voorwaarden voor effectieve concur rentie. Ook Directeur-Generaal Riezenkamp, namens Mi nister Brinkman van W.V.C.mengde zich in dit de bat, door op te merken dat het voor Brussel duidelijk moet zijn dat het belang van persoonlijke creatieve ontwikkeling, van culturele identiteit, uitgaat boven de belangen die in het geding zijn als we spreken over de harmonisatie van wetgeving, werkgelegenheid of efficiency. In de visie van W.V.C, behoort het Europese cultuur politiek te zijn om te bevorderen dat wij als individue le naties binnen een gemeenschappelijk Europa blij vend kunnen opereren vanuit onze eigen specifieke culturele achtergrond. Rotzooi en Europudding Diezelfde culturele identiteit was het onderwerp van de bijdrage van professor Abram de Swaan. Een al te star en eenzijdig vasthouden aan de eigen taal, als drager van die identiteit, leidt tot cultureel provincia lisme. Europeanen moeten, aldus De Swaan, onder ogen zien dat Engels de taal is geworden die ons als geen andere in staat stelt internationaal te communi ceren. De marginale positie van de Nederlandse taal vormt een extra handicap voor ons om aktief aan de wereldcultuur bij te dragen, en het angstvallig bena drukken van het belang van die taal belemmert ons in onze mogelijkheden te profiteren van culturele in vloeden van buitenaf. Daarom ook moet het beleid van de Nederlandse overheid erop gericht zijn om de Nederlandse filmin dustrie in staat te stellen zowel voor een Nederlands als voor een internationaal publiek te produceren. Daarbij, de Nederlandse filmindustrie wordt niet be dreigd door invloeden van buitenaf, integendeel. Wat ons bedreigt is de manier waarop grof en dom gedrag, uniformiteit, conformisme en de bijna pornografi sche belangstelling voor geweld terrein wint. Wij be horen, aldus De Swaan, de moed te hebben rotzooi bij de naam te noemen, ook als het kan rekenen op 14

Jaarverslagen | 1988 | | pagina 15