STICHTING VOOR ONDERZOEK Onderzoeken De Stichting voor Onderzoek heeft zich in 1994 beziggehouden met de ontwikkeling en bege leiding van in totaal zes onderzoeken. Vier daarvan konden in het verslagjaar ook worden afge rond. Het eerste onderzoek, uitgevoerd door twee studenten van de Hoge School Alkmaar, faculteit Economie, betrof een analyse van de marktmogelijkheden van een 06- informatie- en reserve ringslijn voor het film- en bioscoopbedrijf. Dit onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van dé Stichting Marketing Communicatie. De tot tevredenheid stemmende resultaten hebben er mede toe geleid dat de uiteindelijke 06-lijn, BelBios, in 1994 van start kon gaan. De resultaten van het onderzoek zijn tijdens de algemene ledenvergadering van de NVB van 21 april 1994 aan de leden gepresenteerd. Daarnaast vond er in 1994 een parallelonderzoek plaats naar de publiciteitsmogelijkheden van films afkomstig uit een bepaald genre. Dit onderzoek, waar reeds in 1993 mee was aangevan gen, werd ingegeven door de wens van het bestuur een poging te doen grip te krijgen op het unieke karakter van speelfilms. De heer J. Minnaar, student Communicatiewetenschap aan de Katholieke Universiteit Nijmegen onderzocht de publiciteitsmogelijkheden van films uit het actiegenre. Mevrouw M. de Ridder, student aan de Katholieke Universiteit Brabant bestudeerde het komediegenre. Daar zij op dit onderwerp ook afstudeerde nam drs. J.Ph.WoIff als voorzitter van de stichting op uitnodiging van de Economische Faculteit van de Universiteit tevens zitting in de examencommissie. Beide onderzoeken werden tijdens de NFC Contactdag van de maand september aan de leden van de NFC gepresenteerd. De plannen van de stichting het nog in opdracht van het NFC bestuur uitgevoerde onderzoek "De Bioscoop Bekeken" van de heer M. Verkuylen uitbreidend te herhalen, werden in het ver slagjaar geconcretiseerd. Nadat eerder alleen bioscoopbezoekers in Nijmegen en Eindhoven waren onderzocht, werd besloten ook bezoekers in Amsterdam, Utrecht, Enschede en Maastricht aan een analyse te onderwerpen. De heer Verkuylen is eind 1994 met het onderzoek gestart. De resultaten worden in de eerste helft van 1995 verwacht. Naar aanleiding van internationale ontwikkelingen m.b.t. het dubbelvertonen van films in een stad, besloot het bestuur van de stichting onderzoek te laten doen naar de gevolgen van deze manier van filmdistributie en exploitatie. Daar zich met de film "Jurassic Park" een ideale ana lysesituatie voordeed, kon ook dit onderzoek spoedig worden gestart. Het rapport "De Effecten Van Het Dubbel Vertonen Van Jurassic Park" van mevrouw drs. S.H. Bulten is inmiddels afge rond. Bovenstaande activiteiten werden mogelijk na een financiële bijdrage van de Stichting Bioscoopbonnen ten bedrage van ƒ87.000,- In het verslagjaar werd de stichting benaderd door het NFC bestuur met het verzoek onderzoek te doen naar het mogelijk groeiende muziekgebruik in films. Dit naar aanleiding van overleg met de Buma m.b.t. de inning van auteursrechtengelden. De begeleidingscommissie van het in 1994 gestarte onderzoek bestaat uit de heer W. Neijndorff van Buma Stemra en de heer drs J. Ph. Wolff namens de Stichting voor Onderzoek. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de heer J. Weijde, student Communicatiewetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. 29

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 30