VOORWOORD Voor het eerst sinds jaren kon de bedrijfstak in 1993 een substantiële stijging van de bezoekcij fers presenteren. Met hernieuwd zelfvertrouwen werd 1994 dan ook tegemoet gezien, vooral omdat de cijfers in het begin van het jaar een fraaie stijgende lijn bleven vertonen, die piekte op een stijging van 18% t.o.v. het eerste halfjaar 1993. Verwacht werd wel dat de wereldkam pioenschappen voetbal een sterke negatieve invloed op de resultaten zouden uitoefenen. De lange zomer, in combinatie met dit evenement had repercussies op het bioscoopbezoek, desal niettemin kon 1994 meteen klein positief saldo worden afgesloten. In het verslagjaar kwam de publiciteitsgolf rond nieuwe ontwikkelingen in Nederland t.a.v. de bouw van multiplexen op gang. De door verschillende partijen ontwikkelde plannen voor het bouwen van nieuwe bioscopen (veelal multiplexen of kleinere complexen) werd door de pers opgepikt als zou er een revolutie in het Nederlandse bioscoopbedrijf gaan plaatsvinden. Hoewel er zeker sprake is van een nieuwe ontwikkeling, waarbij nieuwe complexen worden gebouwd door buitenlandse investeerders die, behoudens MCM Cinemas, tot op heden niet actief waren op de Nederlandse markt, worden de consequenties hiervan enigszins overdreven. De gerealiseerde nieuwbouw en het enthousiasme waarmee bestaande theaters worden gere noveerd, heeft een positieve invloed op de markt. De publiciteit rond alle plannen heeft er, teza men met de groei in het bioscoopbezoek en het nieuwe elan van de bedrijfstak, wel toe bijge dragen dat de aandacht voor het bioscoopbedrijf is toegenomen en dat de consument zich opnieuw realiseert dat de bioscoop duidelijk bezig is aan een come-back: een onmisbaar ele ment in het scala van vrijetijdsbesteding. De verzelfstandiging van een aantal activiteiten in verenigingen en stichtingen, zoals door de leden maar evenzeer door "Brussel" gewenst, kwam in de verslagperiode goed op gang. Een verlichting van de werkdruk voor het bureau heeft een en ander nog niet, integendeel, de beleidslijnen zijn weliswaar optisch korter maar politiek langer. Er bestaat echter hoop dat in 1995 de eerste vruchten van deze exercitie kunnen worden geplukt. U kunt verderop in dit verslag meer lezen over de activiteiten van de diverse stichtingen. Vanuit de NFC werden de inspanningen om de verlaging van het BTW-tarief te realiseren onver minderd voortgezet. Dit leidde er in ieder geval toe dat de politieke discussie op gang werd gehouden. Het zou van wérkelijke bewogenheid getuigen als in '95 de BTW in de gehele cul tuursector tot 6% wordt verlaagd. Dat vraagt ook een inspanning van de ontvangende partijen. Zoals is gebleken zijn wij daartoe bereid; als blijkt dat wij daarin alleen staan dan zij dat zo en is te hopen dat Den Haag desnoods voor onze bedrijfstak alléén tot verlaging overgaat. H.JATijssen, algemeen secretaris The Specialist

Jaarverslagen | 1994 | | pagina 4