verhuurders de helft van het tarief te dragen lieten de exploitanten de compensatie-regeling voor de vooraftrek vallen. in het verlengde van de afspraken over BTW en BUMA kwamen de filmverhuurders in het NFC bestuur met een voorstel voor een nieuw model afrekenstaat. Uitgangspunt hierbij was te komen tot een directe facturering vanuit de verhuurders op basis van de bezoek- en recettegegevens van de exploitanten. De besprekingen hierover werden in 1997 hervat. Een derde onderwerp dat veel aandacht kreeg was de zgn. window-regeling. Naar bleek werd de geldende regeling door verschillende verhuurders niet correct nageleefd. Dit leidde tot een tweetal hoorzittingen van het NFC bestuur, waarbij de betrokken kantoren om uitleg werd gevraagd van het zonder toestemming voortijdig uitbrengen op video van enkele speelfilms. Deze hoorzittingen leidden tot doorverwijzing van beide zaken naar de Raad van Toezicht. Merkwaardigerwijs bleek het reglement op de Raad van Toezicht enkele bepalingen te bevatten die niet op elkaar aansloten: Enerzijds bepaalt het reglement dat alleen de vereniging waarbij de onderneming die in overtreding is aangesloten, een klacht bij de Raad aanhangig kan maken, anderzijds dient het NFC bestuur de desbetreffende onderneming eerst te horen, zonder zelf de zaak voor te kunnen leggen. In bovengenoemde zaken werden partijen door het NFC bestuur gehoord, waarna de NVF een klacht indiende. In het bestuur werd geconstateerd dat deze merkwaardige constructie een wijziging van het reglement noodzakelijk maakte en dat het bovendien ook mogelijk zou moeten worden dat een vereniging een klacht tegen een lid van een andere vereniging in kan dienen. In maart 1996 viel Nederland in de prijzen bij de jaarlijkse uitreiking van de Oscars: de Oscar voor de beste buitenlandstalige film werd gewonnen door Antonia. Op voordracht van de Nederlandse Vereniging van Speelfilm producenten werd besloten dit heuglijke feit op bescheiden wijze vanuit het bestuur te onderstrepen. Marleen Gorris (regisseur) en Bergen Film (producent) ontvingen uit handen van de voorzitter een zilveren bord met inscriptie.

Jaarverslagen | 1996 | | pagina 9