Voorwoord H.J.A. Tijssen De afgelopen jaren tekende zich een stijging van het bioscoopbezoek af. Daardoor reageerde de markt met enige teleurstelling op de resultaten van 1999. Over de eerste helft van het jaar werd zelfs een daling van het bioscoopbezoek met circa 25% genoteerd. Gelukkig maakte het laatste kwartaal veel goed, zodat de uiteindelijke teruggang aan het eind van het jaar 9% bedroeg. Toch was 1999 geen slecht bioscoopjaar. Dat de resultaten van het 'Titanic-jaar' 1998 niet zijn geëvenaard, mag natuurlijk niemand écht verbazen. Het is dan ook veel zinvoller naar de wat langere termijn te kijken om een beeld te krijgen van de structurele ontwikkelingen. Dat levert de consta tering op dat de na 1992 ingezette groei van het bioscoopbezoek consistent is. Bij het ter perse gaan van dit verslag was inmiddels bekend dat de omzet over het eerste kwartaal in 2000 ruim 38% hoger is dan in 1999. Doemscenario's zijn dus voorlopig duidelijk niet op hun plaats. Aan de kant van de bioscoopexploitaties bleven de activiteiten zich - op enkele projecten na - grotendeels achter de schermen afspelen. Vooral buitenlandse ondernemingen maakten veel plannen - soms in combinatie met Nederlandse bioscoopexploitanten - zonder dat er sprake was van een concreet uitzicht op bouwactiviteiten. Uitzonderingen waren Pathé, met twee nieuwe complexen in Amsterdam die in de loop van 2000 open gaan, en CineMec in Ede. Allengs wordt duidelijker langs welke contouren een veranderend aanzien van het bioscoopland schap de komende jaren gestalte krijgt. De gevol gen voor de markt blijven nog ongewis. Dit geldt niet alleen voor de ontwikkeling van het aantal doeken, ook de introductievan digitale projectie begint zijn schaduw vooruit te werpen. De komende jaren krijgen daardoor een extra spannende dimensie, waarop de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie alert moet inspelen. In de markt voltrokken de grootste veranderingen van het verslagjaar zich aan de kant van de film distributeurs. Overnames, splitsingen, nieuwe bedrijven gaven het distributiepalet hier en daar wat andere kleuren en accenten. H.j.A. Tijssen algemeen secretaris

Jaarverslagen | 1999 | | pagina 5