Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten De lang verwachte wijziging van de markt in ver band met de komst van grote buitenlandse spelers bleef ook dit jaar uit, ondanks de opening van het 10 zalen complex CineStar te Enschede, door de Wolff Cinema Groep in samenwerking met het Duitse Kieft Kieft en het Australische Greater Union. Eerder is er sprake van een verdere uitbrei ding van de marktposities van de huidige onderne mingen, zoals de Wolff Cinema Groep die naast CineStar ook een 3 zalen complex in Huizen open de en de nieuwe Pathé bioscopen die in Helmond (5 zalen) en Amsterdam (ArenA met 14 zalen en De Munt met 13 zalen) werden gerealiseerd. Met name in de Verenigde Staten en Engeland heeft 'overscreening' geleid tot spanningen in de markt. In Nederland wordt een dergelijke ontwik keling niet verwacht. De ontwikkeling van de digitale projectie zet zich voort. Bij demonstraties bleek dat de projectie techniek het niveau van de 35 mm film bijna evenaart. Voorlopig zijn de kosten van de apparatuur nog te hoog. Wanneer de techniek geïntroduceerd wordt, zal dit een revolutie teweeg brengen in het operationele proces dat aan de filmvertoning voorafgaat. Verenigingsactiviteiten In de eerste helft van het jaar is door de Exploitantenraad uitgebreid van gedachten gewisseld met de Stichting Bio-Kinderrevalidatie over de fondsenwerving. De Bio-collecte die traditiegetrouw twee maal per jaar in een aantal bioscopen wordt gehouden, werd steeds meer als een verouderd instrument ervaren, dat bovendien voor organistorische problemen zorgde in de bioscopen. Een voorstel van Bio om de collecte terug te brengen naar één keer per jaar, ondersteund door een promotiecampagne, werd door de Raad niet aanvaard omdat de collecte als primaire fondsenwerving centraal bleef staan. Besloten werd in een later stadium de fondsen werving opnieuw tegen het licht te houden, en de traditionele collectes alleen dit jaar nog te continueren In het verslagjaar werd de vereniging voor het eerst uitgebreid geïnformeerd over de nieuwe wijze van filmclassificatie, opgezet door het Nederlands Instituut voor de Classificatie van Audiovisuele Media. Het systeem, 'Kijkwijzer', is gebaseerd op de classificatie van films, uitgevoerd door de filmdistributeurs zelf. Deze door de bedrijfstak gewenste zelfregulering, zou ook consequenties met zich meebrengen voor de bioscopen, omdat de classificaties op heldere en eenduidige wijze aan het publiek moeten worden gepresenteerd. Vanuit de NFC en NVB is intensief met het NICAM overlegd over de wijze waarop dit kon worden gereal iseerd. Kijkwijzer is uiteindelijk in februari 2001 van start gegaan. Nadat duidelijk was dat de heer W.H.H. Ruyters, die in 1999 om gezondheidsredenen het actieve voorzitterschap van de vereniging had moeten neerleggen, niet in staat was binnen afzien bare termijn zijn functie weer op te nemen, werd halverwege het jaar de heer A.J. Weststrate met algemene stemmen tot voorzitter gekozen.

Jaarverslagen | 2000 | | pagina 9