Voorwoord 2001 was een bewogen jaar, al was het alleen maar vanwege de ramp in New York die in ieders geheu gen gegrift zal blijven. Ook voor de bioscoopwereld ligt er een roerige periode achter ons. In de U.S.A. bevonden de 10 grootste bioscoopexploitanten zich in surséance door het bouwen van te veel doeken en het kannibaliseren van nog niet geamortiseerde multiplexen. Ook in Europa waren er problemen in diverse landen en verkochten internationale groepen hun belangen voor zover er kopers waren. Voor Nederland was het een jaar waarin records gebroken werden. De kaartverkoop steeg naar de 149 miljoen Euro waarbij 24 miljoen bezoekers de kassa passeerden, een aantal dat sinds 1981 niet meer gehaald is. Met de stijging van zo'n 16% behoorde Nederland tot de koplopers in Europa. De sinds 1992 stijgende lijn in het bioscoopbezoek is voortgezet. In tijden van recessie gaat het goed in de bioscopen. Helaas lijden beide bioscoop reclame-exploitanten wél onder de gevolgen. Drie markante leden zijn overleden: Robbert Wijsmuller, oud voorzitter en drager van de Zilveren Roos, erelid Paul Silvius en bestuurslid René Scholten. Ook hebben wij het grootste deel van het jaar onze aimabele Algemeen Secretaris Hans Tijssen node moeten missen. Naar het zich laat aanzien zal hij niet meer in zijn oude functie terugkeren. Eén en ander heeft gevolgen voor de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie en de bij haar aangesloten verenigingen. De her overwegingen bij de Vereniging van Bioscoop exploitanten zijn afgerond terwijl naar verwachting ook de Vereniging van Filmverhuurders voor eind 2002 haar nieuwe strategie zal hebben bepaald. Dit alles zal gevolgen hebben voor de takenpakketten en de personele bezetting van alle verenigingen en de NFC. In het licht hiervan én in het licht van het aangekondigde aftreden van de huidige voorzitter einde 2002, zal er een uitspraak moeten worden gedaan over een mogelijke externe NFC voorzitter. Belangrijk aandachtspunt is hoe de verenigingen omgaan met het nieuwe fenomeen van de commerciële programmering van gesubsidieerde filmtheaters. Afgelopen jaar heeft ook in het teken gestaan van de voorbereiding van de overgang naar de euro. Thans mag geconstateerd worden dat dit nagenoeg vlekkeloos verlopen is en dat er geen bijzondere problemen tijdens de eerste maanden van 2002 geconstateerd zijn. De leden van de Vereniging van Speelfilm producenten hadden ondanks 28 Nederlandse films toch een zorgelijk jaar. Door het uitblijven van duidelijkheid over toekomstige fiscale maatregelen stagneerde het aantal nieuwe projecten. Ook deze vereniging herbezint zich over haar toekomst positie. Binnen de NFC blijven de Kijkwijzer en Window problematiek belangrijke aandachtspunten. Formeel is de bestaande Window overeenkomst per april 2002 opgezegd en wordt nagedacht over alternatieve regelingen waarbij tevens NVPI-video betrokken is. Allengs wordt duidelijk dat er op termijn belangrijke wijzigingen te verwachten zijn. Digitale projectie wordt daarbij van eminent belang. Overkoepelende organisaties als National Association of Theatre Owners, NATO (U.S.A.) en de Union Internationale des Cinémas, UNIC (Europa) hebben met o.a. Japan, Canada en Australië gezamenlijk de studio's en leveranciers opgeroepen om tot één digitale standaard te komen. Ook afgelopen jaar zijnde relaties met de landelijke en Europese politiek zo optimaal mogelijk onder houden en dat zal zo blijven. J. van Dommelen Voorzitter

Jaarverslagen | 2001 | | pagina 5