ILLEGAAL DOWNLOADEN 28 Nationaal en mondiaal woedt de discussie over de grootste bedreiging van een gezonde marktontwikkeling in de film- en muzieksector: internetpiraterij (filesharing). De EU en nationale politiek zien dé oplossing in nieuwe busi nessmodellen waarin muziek en beeldmateriaal tegen beta ling via het internet beschikbaar komen. Legale online alter natieven alleen hebben echter geen kans van slagen zolang er massaal gratis illegaal aanbod beschikbaar is en het voor de consument is toegestaan te downloaden uit illegale bronnen. Daarbij komt dat het exploitatiemodel van een bioscoopfilm wezenlijk anders is dan voor muziek, waardoor het tegen be taling digitaal beschikbaar stellen van speelfilms niet het eni ge redmiddel is. De release van een speelfilm in de bioscoop is de locomotief voor de rest van de keten. De marketing en exploitatie van een speelfilm zijn geënt op de eerste open baarmaking in de bioscoop. Dit is niet slechts het 'traditio nele' exploitatiemodel; het is de meest 'rendabele' exploita- tiemogelijkheid. Als een film het in de bioscoop goed heeft gedaan, doet ook de verkoop op dvd en Blu-ray, via VOD en op tv, het goed en wordt er voldoende rendement gehaald voor het produceren van een volgende film. Het maken van een film is zeer kostbaar. Het is niet meer financierbaar als deze meteen op internet zou worden aangeboden. Als scha de wordt toegebracht aan het beschreven exploitatiemodel doordat steeds meer films uit illegale bronnen worden ge- download zal de financiering van het Nederlands filmaan- bod niet meer op te brengen zijn. Filmdistributeurs kun nen niet meer investeren vanwege de grote financiële risico's hetgeen een verschraling van met name het culturele aanbod teweeg zal brengen. Voor het film- en bioscoopbedrijf zijn bovendien de komende tijd aanzienlijke investeringen ge moeid met de digitalisering van filmprojectie. Deze komen binnen korte tijd onder druk te staan door het verlies aan rendement als gevolg van het gratis downloaden. Om de bedreiging van internetpiraterij voor de filmindus trie te keren is voorlichting en handhaving noodzakelijk, in het bijzonder voor films die uitkomen in de bioscoop. De bedreigingen voor de filmsector zijn mede gedestilleerd uit het rapport Ups en Downs; economische en culturele gevol gen van filesharing voor muziek, film en games van onder meer TNO. Stichting Brein wordt financieel ondersteund door de Ne derlandse filmsector om overtreders van de wet hard en ci vielrechtelijk aan te kunnen pakken. Een financiële onder steuning aan Stichting Brein blijft hard nodig aangezien de politiek wel de aanbieders van filmcontent op internet wil aanpakken, maar minder bereid is om de downloaders de (internet)pas af te snijden. Piraterijbestrijding in Nederland De kern van de bedreiging is de toekomstige, economi sche schade voor de filmindustrie als gevolg van het illegaal downloaden. Dit treft de hele keten, van bioscoopexploita tie, dvd- en Blu-ray- en vod-release tot en met pay-tv. En het geldt in het bijzonder voor speelfilms die nog moeten worden uitgebracht of die al draaien in de bioscoop of het filmtheater. In tegenstelling tot andere landen is het downloaden uit een illegale bron in Nederland niet verboden, ongeacht het feit dat hier sprake is van diefstal en schending van auteursrech ten. Dit draagt niet bij tot het stimuleren van downloaders om te betalen voor de content (nieuwe businessmodellen). Noch wordt men zich bewust van het onoorbare karakter van het gratis downloaden van muziek, films en games uit illegaal aanbod. Door het downloaden uit illegale bron toe te staan, groeit er op dit moment een generatie op met het idee dat content (films, muziek, software, games, e-books) gratis is. Het gaat hier echter niet om het vrij uitwisselen van informatie, maar om handel in producten afkomstig van de creatieve industrie. En voor handel moet betaald worden. Het TNO-rapport constateert dat iemand die eenmaal de moeite heeft genomen om een film te downloaden en die heeft bekeken, hem niet gauw meer zal aanschaffen. Het on betaald downloaden van speelfilms leidt dus tot substitutie van verkoop (van bioscoopkaartjes). Het gratis downloaden van films neemt in rap tempo toe: - breedbandpenetratie groeit snel en leidt tot het gemakke lijker en sneller kunnen downloaden van films. Meer breed bandpenetraties, meer downloads. - de grootste groep downloaders is te vinden in de leeftijds categorie vijftien- tot en met vierentwintigjarigen. Dit is te vens de grootste groep bioscoopbezoekers. JAARVERSLAG 2010 NVB/NVF

Jaarverslagen | 2010 | | pagina 27