WERKING FILMCONSULENTEN Nederland telt op dit moment drie filmconsu- lenten die rechtstreeks ondersteuning bieden aan grote en kleine filmtheaters. De filmtheaters in Gelderland, Noord- Brabant en Overijssel hebben de beschikking over een ei gen consulent/adviseur'. Met hen is gesproken over hun rol, functie, verwachtingen, aandachtspunten en de te verwach ten bedreigingen. Op welke wijze geven de consulenten inhoud aan de functie? In Gelderland, waar Liesbeth Braakensiek de functie van adviseur film vervult, gebeutt de ondersteuning vanuit het Gelders Kenniscentrum voor Kunst en Cultuur (KCG). Het KCG ontvangt subsidie van de provincie Gelderland. De twintig filmtheaters in Geldetland worden ondersteund via het Gelders Filmvertoners Overleg (GFO). Daarnaast biedt Liesbeth, namens het KCG, advies en informatie aan (via hand-outs en nieuwsbrieven), organiseert zij studiedagen en netwetkbijeenkomsten voor de filmtheaters en adviseert zij instanties en gemeenten die iets met kwaliteitsfilmvertoning willen. KCG-film heeft contact met filminstanties op lokaal, provinciaal en landelijk niveau (zoals de NVB, de NVF en EYE). Dick Smits voett zijn werkzaamheden als adviseur film uit via Kunst Cultuur Overijssel (KCO). Dick voert verge lijkbare werkzaamheden uit als Liesbeth Braakensiek, maar dan via Overijsselse kanalen. Zijn adviseurschap richt zich op bedrijfsvoering en inhoudelijke zaken. Te denken valt daarbij aan organisatorische en bestuutlijke kwesties, mar keting, techniek en financiële zaken, maar ook aan werk zaamheden op het gebied van programmering en inhoude lijke deskundigheidsbevordering. Gevraagd en ongevraagd denkt Dick mee met overheden en instanties en draagt zo bij aan 'het denken over filmbeleid'. Net als Liesbeth is Dick er vooral voor de kleine filmvertoners en ondersteunt hij klei ne en grote filmtheaters in platformen zoals het Overijssels Filmhuis Overleg (OFO). Het is ook zijn taak om belangen te behattigen, als smeerolie te fungeren, te verbinden en te bemiddelen tussen verschillende partijen. Ook voor de troe pen uitlopen en het initiatief nemen, hoort daarbij. Er zijn wel accentverschillen met Gelderland. Zo heeft de provincie Overijssel minder inwoners en zijn er minder filmtheaters dan in Gelderland. Een belangrijke component die bijdraagt aan de leefbaarheid van het Overijsselse platte land zijn de zogenoemde Kultuthusen. Een uit Scandinavië ovetgewaaid begrip dat staat voor een veelzijdig gemeen schapscentrum waarbij meer wordt gedeeld dan alleen de voordeur. Zo komen film, theater en andere culturele ge meenschapsuitingen samen in een gebouw. Dit betekent dat Dick ook ondersteuning geeft aan de Kukurhusen in Overijssel. Iduna van de Ven is als senior adviseur in dienst van het Brabants kenniscenttum kunst en cultuur (bkkc). Naast het soort werkzaamheden zoals die door Liesbeth Braakensiek en Dick Smits worden uitgevoerd, gaan de (film)werkzaam- heden van het bkkc verder in die zin dat het bkkc ter on dersteuning van de filmtheatets in Brabant buitenreguliere vertoningsprojecten organiseert. Sprekende voorbeelden in dit kader zijn: klassiekerreeksen, filmconcerten, filmcursus- sen en kinderfilmfestivals die deelnemende filmtheaters in gezamenlijkheid programmeren. Daarnaast heeft het bkkc een ondersteunende taak richting filmmakers en voert zij de provinciale subsidieregeling professionele kunsten uit waar- binnen subsidie voor filmvertoning en filmproductie kan worden aangevraagd. Welke ontwikkelingen worden er door de filmconsulen- ten waargenomen bij filmtheaters? Per regio en per provincie zijn er vanzelfsprekend verschil len, maar wat wel een ontwikkeling mag worden genoemd is dat een filmtheater meer en meer andersoortige activiteiten aanbiedt dan alleen maar louter het product film. Was het in het (verre) verleden een vanzelfsprekendheid dat naast film ook verdiepende activiteiten plaatsvonden in het theater, in de loop der jaren verwaterde dit wat. De laatste tijd wordt duidelijk dat filmtheaters (weer) in de volle breedte van cul tuur en buitenschoolse educatie hun rol willen spelen, dit mede onder druk van subsidiegevende organisaties en over heden. Daarnaast tekent zich in sommige regio's de ontwik- JAARVERSLAG 2010 NVB/NVF

Jaarverslagen | 2010 | | pagina 29