MAANDELIJKSCHE MED EDEELINGEN. van het jeugdverbod zal nemen, ademt een geest van vertrouwen, hetwelk B. en W. en de Raad in de bio scoopexploitanten aldaar meenen te kunnen stellen. Of schoon er wel eenige reden is om te betreuren, dat dit vertrouwen zich niet eerder geopenbaard heeft, kunnen, wij niet anders dan onze stellige verwachting uitspre ken, dat de Venlosche exploitanten het door de ge meentelijke overheid in hen te stellen vertrouwen nim mer zullen beschamen. Wij weten te spreken namens alle leden van den Ne- derlandschen Bioscoop-Bond, wanneer wij aan de ex ploitanten in Venlo een eeresaluut brengen en hun van harte toewenschen, dat het hun, onder de voor hen verbeterde omstandigheden, gegeven moge zijn hun bioscoopondernemingen, die thans ontdaan zijn van de vroegere belemmeringen, tot grooten bloei te brengen. Geen belasting te Baarn. i) Door B. en W. van de gemeente Baarn was een voorstel bij den Raad ingediend om een verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting vast te stellen, volgens welke door het bioscoopbedrijf 15 pet. van de onzuivere opbrengst zou moeten worden be taald. Het Hoofdbestuur van den Bond was na bestudeering van de exploitatiecijfers, welke de directie van de in Baarn gevestigde bioscoop vertrouwelijk ter inzage had gegeven, tot het inzicht gekomen, dat deze bio scooponderneming, die nog slechts korten tijd tevoren in Baarn was gevestigd, door de invoering eener ver makelijkheidsbelasting onmogelijk verder geëxploi teerd kon worden. De exploitant zelf had zich voorge nomen, en daarvan had hij het Hoofdbestuur in kennis gesteld, om het bioscoopgebouw een andere bestemming te geven, wanneer onverhoopt de gemeenteraad het voorstel van B. en W. mocht aannemen. In een uitvoerig schrijven aan Burgemeester en Wet houders heeft het Hoofdbestuur op grond van de exploi tatiecijfers aangetoond, dat invoering eener vermakelijk heidsbelasting voor deze jonge bioscooponderneming in Baarn den ondergang beteekent. Behalve dezen brief aan B. en W., heeft het Hoofd bestuur aan den Raad der gemeente Baarn een adres ge zonden, waarin het er speciaal op gewezen heeft, dat in de gemeente Baarn het bioscoopbezoek nog te gering is om voor de aldaar gevestigde bioscoop een verma kelijkheidsbelasting te kunnen verdragen, die elders wel bestaat, doch waaronder helaas vele bioscooponderne mingen in andere gemeenten gebukt gaan en zelfs hier en daar bezweken zijn. Vervolgens heeft de heer G. Visser, de exploitant van de Flora Bioscoop te Baarn in een persoonlijk schrijven aan ieder der Raadsleden erop gewezen, tot welke noodlottige consequenties het besluit tot heffing eener vermakelijkheidsbelasting zou leiden. De Raad van de gemeente Baarn heeft zich in zijn zitting van 1 Juni met deze zaak beziggehouden. Blijkens het verslag in de „Baarnsche Courant" heb ben nagenoeg alle sprekers, die over het voorstel van B. en W. het woord hebben gevoerd, op zeer serieuze wijze hun bezwaren tegen het invoeren eener verma kelijkheidsbelasting uiteengezet. De heer van Calmthout liet uitkomen, dat uit de exploitatierekening van de Flora Bioscoop, die hem ter inzage was verstrekt, blijkt, dat er voor den exploi- tant maar bitter weinig overschiet. Dit uitstekend ge leide, moderne bioscoopbedrijf kan maar amper het hoofd boven water houden. De heer H o u b e n achtte het funest, met een ver makelijkheidsbelasting te komen. De Flora Bioscoop en trouwens alles wat gepast vermaak met zich brengt, is in Baarn broodnoodig. De heer Stoker vreesde, dat door de invoering der vermakelijkheidsbelasting de Flora Bioscoop zal sluiten; haar employés zullen dan bij de gemeente voor werk- loozensteun moeten aankloppen. De heer van Kleeff sprak over de cultureele be- teekenis van de bioscoop. Hij had respect voor de di rectie van de Flora Bioscoop, die nooit een poging deed minderwaardige films te vertoonen, en die het publiek de zoo noodige verstrooiing brengt. De Flora Bioscoop kan geen vermakelijkheidsbelasting velen, die voor een dorp als Baarn absoluut onbillijk en verkeerd is. Verschillende andere sprekers verzetten zich eveneens tegen het voorstel van B. en W., hetwelk verdedigd werd door den heer Koning en den Burgemeester. Eerstgenoemde verdedigde de oude afgezaagde stelling, dat vermaak luxe is, en dus voor belasting in de termen valt. De Burgemeester, die niet geloofde dat de Flora Bioscoop zal verdwijnen, achtte de belasting noodig, omdat verschillende opbrengsten tegenvallen. Toen art. 1 van het concept-verordening in stemming kwam, verklaarden zich 5 leden voor, en 9 leden tegen het voorstel, waarmede tevens het geheele voorstel van de baan was. Verlaging der belasting in Venray. In de gemeente Venray worden, ingevolge een besluit van de jaarvergadering van 1932, sedert 1 Augustus van dat jaar geen bioscoopvoorstellingen meer gegeven, wijl de bioscoopexploitatie onder den druk eener vermake lijkheidsbelasting van 25 pet. op de bruto-ontvangsten (d.w.z. 34 van de recettes) met een minimum van 15. per bioscoopvoorstelling doelloos was geworden. Met den Burgemeester dezer gemeente was over deze zaak niet te praten, daar hij het niet noodig achtte de bezwaren van het Bondsbestuur tegen deze ondragelijke belasting aan te hooren. Geheel onverwacht, terwijl de twee-jarige herdenking van den sluitingsdatum reeds in zicht was, bereikte ons het bericht, dat de Raad van de gemeente Venray in zijn vergadering van 31 Mei j.1. een nieuwe verordening tot heffing eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden heeft vastgesteld, waaruit blijkt, dat het percentage is teruggebracht tot 20 pet. van de bruto-ontvangsten, d.w.z. 1/6 van de recettes, met een minimum van 5.per dag, ongeacht het aantal bioscoopvoorstellingen, dat per dag wordt ge geven. Uitteraard verheugen wij ons erover, dat de Raad van de gemeente Venray eindelijk tot het inzicht is gekomen, dat een vermakelijkheidsbelasting, waarbij 34 van de recettes wordt gevorderd, niet gehandhaafd kon blijven. Indien de Raad er waarde aan hecht, dat het bio scoopbedrijf in Venray zich onder deze nieuwe belas tingverordening rustig zal kunnen ontwikkelen, dan dient nog één belemmering uit den weg te worden ge ruimd, n.1. het ook in deze gemeente bestaande verbod om personen beneden 18 jaar tot de bioscoop toe te laten. Hopelijk zal spoedig ook aan deze belemmering een eind worden gemaakt. De aandacht van leden, donateurs en filmreizigers wordt er op gevestigd, dat in het vervolg uitsluitend op vertoon van de Bondsdiploma's-1934 toegang tot de filmbeurs zal worden verleend. De oude diploma's zijn niet meer geldig. De Vermakelijkheidsbelasting. 1) Wij hadden een artikel geschreven naar aanleiding van een beschouwing over deze belastingkwestie in het dagblad „De Gelder lander". Dit artikel moest wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen. Toegang tot de Filmbeurs.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1934 | | pagina 2