MAANDELIjKSCHE M E D EDEELINGEN. Blijkens het door de Regeering bij de Staten-Generaal ingediende wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten zal voor de heffing van films een andere maatstaf gekozen worden, n.1. de metermaat. Het recht zal bedragen 20 ets. per meter. In de toe lichting zegt de Regeering, dat een waarderecht vaak onoverkomenlijke moeilijkheden met zich bracht, omdat dikwijls de films niet worden gekocht, maar slechts ge durende een bepaalden tijd ten gebruike worden afge staan. De waarde moest dan worden geschat en de schatting miste reëelen grondslag. De aankondiging van dit voorstel heeft in de kringen van het filmbedrijf ongetwijfeld groote bevreemding, om niet te spreken van verbazing, verwekt. Erger nog; er heerschte na het bekend worden van dit voorstel onder de filmverhuurders een zenuwachtige opwinding, als nog nimmer tevoren in onze kringen is waargenomen. De Regeering stelt hier niet meer en niet minder voor, dan het filmmateriaal met circa 100 te belasten. Uit de toelichting spreekt een onvergeeflijke onbekendheid met de materie, waarvan het filmbedrijf het slachtoffer zou kunnen worden. Wij komen hierop in ons eerstvolgend nummer terug, doch kunnen nu reeds mededeelen, dat het Hoofdbestuur zich onmiddellijk na het bekend wor den van dit voor het filmbedrijf rampzalige wetsvoor stel, hetwelk reeds op 1 Juli e.k. wet geworden zal zijn, telegrafisch tot den heer Minister van Financiën heeft gewend met verzoek om een onderhoud ter toe lichting van onze ernstige bezwaren daartegen. De plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bio scopen te Gorinchem had onlangs aan de ondernemers der daar gevestigde bioscopen een schrijven gezonden, meldende, dat reclamemateriaal, als foto's, vouwblaadjes en andere afbeeldingen, ter reclame van films tevoren door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring moe ten zijn gekeurd en toegelaten en dus van een keurings- stempel der C. C. moeten zijn voorzien. Naar aanleiding van dezen brief heeft het Hoofdbe stuur aan genoemde Commissie medegedeeld, dat naar zijn overtuiging op grond van de Bioscoopwet niet ge- eischt kan worden, dat drukwerk, zooals vouwblaadjes e.d. ter reclame voor films, voorzien moeten zijn van den stempel der Centrale Commissie. Over deze aangelegenheid is ook nog een correspon dentie gevoerd tusschen het Hoofdbestuur en de Huis houdelijke Commissie voor de Filmkeuring te 's-Gra- venhage. Een en ander geeft het Hoofdbestuur aanleiding er nu nogmaals de aandacht op te vestigen, dat geen bezwaar kan worden gemaakt tegen het verspreiden van afbeel dingen op strooibiljetten of tegen het publiceeren van afbeeldingen in vouwblaadjes of in dagbladadvertenties, indien op die afbeeldingen het goedkeuringsmerk van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring niet voor komt. Het is echter ongewenscht, en het Hoofdbestuur acht dit trouwens in strijd met de waardigheid van het film- en bioscoopbedrijf om, in welken vorm ook, af beeldingen openbaar te maken, die door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn afgekeurd. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bio scoop-Bond deelt mede, dat het in zijn voornemen ligt, om in het begin van de maand Juli een buitengewone ledenvergadering te beleggen, waarin mededeelingen zullen worden gedaan over de oplossing van het bio scoopconflict in Venlo, over de bioscoopsluiting in de gemeenten Tegelen en Venray alsmede over de nieuwe Tariefwet, die op 1 Juli e.k. in werking treedt. Verder zal in deze buitengewone ledenvergadering een verkiezing moeten plaats hebben van een Hoofd bestuurslid in de vacature van den heer E. Alter te 's-Gravenhage, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Voor deze open plaats kan ieder lid, ingevolge het bepaalde in art. 12 van het Algemeen Reglement, ten minste één candidaat aanbevelen, doch zulk een aanbe veling moet door tenminste 10 leden ondersteund wor den. Men dient er rekening mede te houden, dat de can didaat eigenaar, mede-vennoot, of bestuurder van een filmfabriek, film-importzaak of filmverhuurkantoor moet zijn. De candidaten moeten aan het Bondsbureau schrifte lijk, en door 11 leden onderteekend, worden opgegeven uiterlijk op den 25sten Juni a.s. Bij het Hoofdbestuur is in studie een wijziging van de Algemeene Voorwaarden van Verhuur en Huur van films, behelzende dat in een bepaalden omtrek van een gemeente, waar een permanente bioscoop is gevestigd, de door deze permanente bioscoop gehuurde films niet door een reizende bioscooponderneming mogen worden ver toond, voordat de vertooning in zulk een permanente bioscoop heeft plaats gehad. In afwachting van het desbetreffend voorstel wordt den filmverhuurders dringend in overweging gegeven bij het afsluiten van films met exploitanten van perma nente bioscopen een bepaling in het contract op te ne men, waarbij zij zich verbinden de verhuurde films voor vertooning in den omtrek niet eerder aan reizende bio scoopondernemingen te leveren, dan nadat deze in de permanente bioscoop, waarmede gecontracteerd is, zijn vertoond. Het Hoofdbestuur herinnert er nogmaals aan, dat vaste spreektijden zijn ingesteld voor den Bondsdirec teur in verband met het feit, dat het werk op het Bonds bureau ten zeerste belemmerd wordt, doordat op elk uur van den dag de Directeur leden en personen, die inlichtingen wenschen, te woord heeft moeten staan. De Directeur houdt spreekuur: a. des Maandags van 12 tot 5 uur 's middags op de Filmbeurs; b. des Dinsdags (met uitzondering van den eersten Dinsdag der maand) van 's morgens 9 tot 12 uur op het Bondsbureau; c. des Donderdags van 's morgens 9 tot 12 uur op het Bondsbureau. Degenen, die tradeshows wenschen te geven in de groote zaal van Hotel Krasnapolsky, waar de filmbeurs wordt gehouden, gelieven er rekening mede te willen houden, dat de tradeshows op Maandag uiterlijk om 1234 uur geëindigd moeten zijn. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat in deze tradeshows, welke een openbaar karakter dragen, uitsluitend films mogen worden vertoond, welke door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring voor openbare vertooning zijn toe gelaten. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop- Bond heeft in zijn op 12 Juni 1934 gehouden verga dering moeten besluiten, den heer G. van Opstal, exploi tant van de Nieuwe Bioscoop te Tilburg, overeenkomstig het bepaalde in art. 17b der Statuten de straf van boete tot een bedrag van 250.op te leggen, met de be paling dat dit bedrag onmiddellijk moet worden betaald, zulks op grond van de overweging: dat de heer van Opstal op 7 April 1934 in de Til- burgsche bladen een, advertentie ter aankondiging van de film „La Bataille" heeft doen plaatsen, waarin o.m. het volgende is vermeld: „IK LIEG NIET „met te beweren: Wij hebben 't mooiste enz." dat hij vervolgens op 12 April 1934, nadat één zijner Het nieuwe tarief van invoerrechten op films. Keuring van Reclamemateriaal. Officieele Hededeelingen. Toepassing Art. 17b der Statuten.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1934 | | pagina 3