MAANDELIJKSCHE MEDEDEELINGEN. schuld-Commissie hebben ontvangen, zullen zij voor elke volgende sommatie een bedrag van ƒ0.50 aan die Commissie verschuldigd zijn. De navolgende leden hebben het lidmaatschap van den Nederlandschen Bioscoop-Bond per 31 December 1934 opgezegd: Internationale Eidophon N.V. in liquidatie, vroeger gevestigd Keizersgracht 409, te Amsterdam en thans ge vestigd ten kantore van den liquidateur, Mr. Aug. E. M. Povel, Keizersgracht 227, te Amsterdam; D. F. van Egmond, vroeger exploiteerende de Edison reisbioscoop en wonende Dr. Huber Noodtstraat No. 10, te Doetinchem. In verband met de teruggave der ingevolge artikel 3 van het Algemeen Reglement van den Bond gestorte waarborgen moeten de leden, die eventueel nog vorde ringen op deze ondernemingen hebben, hiervan vóór of uiterlijk op 14 Januari 1935 schriftelijk opgave aan het Bondsbureau doen. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop- Bond heeft met de Huishoudelijke Commissie voor de Filmkeuring te 's-Gravenhage besprekingen gevoerd over de vraag, of en zoo ja, op welke wijze een afdoen de controle op het aanbrengen in filmcopieën van door de Rijksfilmkeuring voorgeschreven coupures kan wor den uitgeoefend. (Van verschillende zijden is n.1. aan gedrongen op verscherping dezer controle). 't Zou n.1. voorgekomen zijn, dat filmverhuurkanto ren niet steeds de voorgeschreven coupures in alle copieën hunner films hebben aangebracht, terwijl men ook wel eens in gebreke zou zijn gebleven de gecou peerde filmgedeelten bij de Centrale Commissie voor de Filmkeuring in te leveren. Als resultaat van de gevoerde besprekingen heeft de Huishoudelijke Commissie voor de Filmkeuring thans ten aanzien van de verschillende copieën van films de navolgende beslissing genomen: Ie. Iedere copie van een film moet gewaarmerkt wor den in dien zin, dat, hetzij in den hoofdtitel of in het fabrieks- of kantoormerk, dat daarop of op de in troductie volgt, hetzij in een afzonderlijken titel, volgende onmiddellijk op den hoofdtitel of op de introductie wordt vermeld: Copie I, II, III, enz.; 2e. Indien slechts één copie in omloop zal worden ge bracht, moet deze de aanduiding Copie I dragen; 3e. Op het keuringsaanvraagformulier moet achter den hoofdtitel van de film worden vermeld, welke copie ter keuring wordt ingezonden; 4e. Op alle voor een film te geven keuringskaarten wordt vermeld: Van deze film zijn (aantal) copieën in omloop, gemerkt Copie I, Copie II, Copie III, enz.; 5e. Voor een film wordt eerst dan het vastgestelde aan tal keuringskaarten (3 per copie) afgegeven, nadat eventueele coupures uit alle copieën, welke vol gens de keuringsaanvrage in omloop zullen worden gebracht, zijn ontvangen en accoord bevonden; 6e. Indien bij het aanvragen van keuring van een film niet kan worden opgegeven, hoeveel copieën van die film in omloop (zullen) worden gebracht, moe ten ten behoeve van de later ontvangen copieën opnieuw keuringskaarten worden aangevraagd; 7e. Bij het aanvragen van keuringskaarten voor nabe stelde copieën kan de filmverhuurder, indien hij de coupure(s) niet inlevert, verplicht worden ten ge- noege van de Huishoudelijke Commissie aan te too- nen, dat die nieuwe copieën zijn besteld en ont vangen zonder de verboden of gecoupeerde ge deelten. Deze regeling, die op 1 Januari a.s. in werking zal treden, beschouwt de Huishoudelijke Commissie als een voorloopige, zij wil eerst eens aanzien, hoe een en ander in de practijk zal werken. Deze regeling is niet van toepassing op z.g. journaals, actualiteiten en reclamefilms; de controle op de inleve ring van eventueel in dergelijke filmpjes voorgeschre ven coupures, zal door de Centrale Commissie op an dere wijze worden uitgeoefend. Van deze gelegenheid maakt het Hoofdbestuur tevens gebruik nog eens te herinneren aan de verschillende an dere formaliteiten, welke bij het ter keuring aanbieden van films in acht genomen moeten worden, daar het in den laatsten tijd gebleken is, dat sommige leden van den Bond deze formaliteiten niet steeds nakomen. Het gaat hierbij hoofdzakelijk om de complete inzending van de benoodigde bescheiden, n.1.: Ie. volledig en duidelijk ingevulde keuringsaanvraag formulieren; 2e. duidelijk getypte of gedrukte titellijsten (in 6- of 2-voud), bevattende naast de hoofdtitels en intro ducties alle tusschentitels, teksten en opschriften enz. doorloopend genummerd voor de geheele film. (Deze lijst moet geheel en volledig overeenstemmen met de titels en de teksten in de film); 3e. duidelijk leesbare inhoudsbeschrijvingen (6-voud); 4e. en ten slotte om tijdige overmaking of storting van het verschuldigde keuringsrecht. In het Decembernummer (No. 7) hebben wij in het kort gewag gemaakt van een beslissing van de Recht bank te Roermond (vonnis van 29 November 1934) in zake een procedure van Bergen/Gema, waarbij de vor dering aan Gema (Buma) is ontzegd. Daar wij de motiveering van het vonnis, waaruit de juistheid der door den Nederlandschen Bioscoop-Bond gehuldigde opvatting van het niet verschuldigd zijn van muziekauteursrechten voor de opvoering van geluids films blijkt, van zeer groot belang achten, laten wij hier onder volgen de overwegingen, door welke de Recht bank van Roermond zich bij het wijzen van haar vonnis heeft laten leiden. De Rechtbank verklaarde eischeres (Buma) niet ont vankelijk in haar vordering, om bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, de gedaagden (Gebr. van Bergen te Roer mond) te veroordeelen om aan de eischeres terzake voor meld te vergoeden die kosten, schaden en interessen, welke nader zullen worden opgemaakt bij staat en ver effend als volgens de wet; voorts van onwaarde te verklaren de beslagen (die Buma eenige malen op de recettes had doen leggen) een en ander met veroordeeling van de gedaagden in de proceskosten, die van voormelde beslagen daaronder be grepen. De Rechtbank heeft vervolgens in haar vonnis de door eischeres tot zekerheid daarvoor gelegde conserva- toire beslagen buiten werking gesteld; zij heeft Buma veroordeeld om gedaagden te vergoeden alle door hen tengevolge van die beslagen geleden en nog te lijden kosten, schaden en interessen, op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet en ten slotte heeft zij Buma veroordeeld in de proceskosten aan de zijde van gedaagden tot aan deze uitspraak begroot op drie honderd zestig gulden. Ten aanzien van het recht overwoog de Rechtbank: Opzegging lidmaatschap. Nummering van Filmcopieën. Geen verschuldigdheid van muziekauteursrechten op geluidsfilms. dat als eischeres optreedt de Duitsche rechtspersoonlijkheid be zittende Genossenschaft zur Verwertung Musikalischer Aufführungs- rechte, gevestigd te Berlijn, bij verkorting genaamd en na te noemen Gema; dat gedaagden bij antwoord het nog bestaan ten tijde van de dagvaarding en dus de bekwaamheid om nog in de rechten op te treden van eischeres betwisten, welke betwisting bij dupliek in dier voege wordt gewijzigd, dat Gema sinds 1 Augustus 1933 geen

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1935 | | pagina 2