;;;,[M^:.A;NPEIJI)KSe;«Er M1PEDEELINGEN. •<i Helder; deze N.V; zal in exploitatie nemen 'het nieuw gebouwde Rialto Theater in Den Helder; 4.,' N.V, (üineac Rotterdam i. o., onder directie vanden heer Reginald Ford, welke de tegenwoordige Cinema Royal aan den Coolsingel 35 te Rotterdam in éx'ploi- tatie zal qaan nemen; 5; B. A. Hoon en E. H. Brink, resp; wonende Lopiker*-, Straat 7 en-Havenstraatschewal 2c te Schoonhovend welke gezamenlijk bioscopen zullen exploiteeren in het Nutsgebouw te Schoonhoven, „Het Gebouw" ,té Ammerstol, Café „Lekzicht" te Ameide, Hotel „Brug- huis" te Meerkerk en Hotel .De Groote Boer"té Lekkerkerk; 6. A. Doorewaard en Chr. Bos, die gezamenlijk onder den firmanaam „Kinodoreeen reizende bioscoop zullen gaan exploiteeren, gevestigd Bodegraafsche- ,-,. weg. 30 te Reeuwijk; -. 7, N.V. Loet C. Barnstijn's Filmstudio's en Film Labo ratorium, gevestigd te 's-Gravenhage, Benoorden- houtscheweg 2, onder directie van de heeren Loet C. Barnstijn en Hubert Mahler; Internationale Tobis-Cinema NV., gevestigd te Amsterdam, Willemsparkweg 12, welke zich bezig houdt met het koopen en verkoopen van films, het deelnemen in ondernemingen op filmgebied en het financieren van transacties op filmgebied; 9. D. de Miranda en R. Bakker, resp. wonende Loyale Resurn te Wijckel (Balk, Fr.) en Overtoom 80 te Amsterdam, die tezamen permanente bioscopen zul len gaan exploiteeren in de gemeenten Woerden, Veenendaal, Castricum en Barneveld. Verder is ingekomen een aanvrage om tot donateur van den Bond te worden toegelaten van: Publiciteits-Bureau Louis Cats, Gevers Deynootweg 84 te Scheveningen, Eventueele bezwaren tegen de toelating moeten schriftelijk vóór 23 Maart e.k. bij het Hoofdbestuur worden ingediend. Opheffing filmverhuurkantoor. De heer Tj, J. Lobenstein, wonende Koningin Wilhel minalaan 129 te Voorburg, heeft zijn exploitatie van het filmverhuurkantoor ,,Fra"nco Films" beëindigd. De heer Lobenstein houdt zich nog uitsluitend bezig met de exploitatie van de Bioscoop Amicitia te Amersfoort. De Hooge Raad der Nederlanden, (Kamer van Bur- gelijke Zaken) heeft het navolgend arrest gewezen: De Hooge Raad der Nederlanden, in de zaak (No. 6947) van: de volgens het Duitsche recht rechtspersoonlijkheid bezittende „Genossenschaft zur Verwertung Musikali- scher Auffuehrungsrechte" (Gema), in liquidatie, ge vestigd te Berlijn-Charlottenburg, eischeres tot cassatie van een vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam d.d. 27 Juni 1934, tusschen partijen gewezen, vertegenwoordigd door Mr. F. J. de Jong, advocaat bij den Hoogen Raad. tegen: de Naamlooze Vennootschap Tuschinski's Exploita- tieniaatscjhappij, gevestigd te Rotterdam, verweerster ir. cassatie, vertegenwoordigd door Mr, J, van Kuyk, ad vocaat bij den Hoogen Raad Partijen gehoofd; Gehoprd den Advocaat-Generaal Wijriveld in zijne conclusie, namens den Procureur-Generaal, strekkende töt verwerping van het beroep met veroordeeling van eischeres in de kosten; Gezien de stukken; ^Overwegende dat ten deze blijkens het bestreden von nis als vaststaande kan worden aangenomen: lo. dat de Sokal Film G.m.b.H. te Berlijn de maker is van de geluidsfilm „Das blaue Licht", zijnde een ver zamelwerk; 2o. dat zekere Becce te Berlijn de muziek voor die film in opdracht van Sokal heeft gecomponeerd; 3o. dat verweerster in cassatie (hierna te noemen Tu- schinski) die geluidsfilm in het openbaar heeft vertoond na haar daartoe te hebben gehuurd van den rechtsop volger van Sokal; Overwegende dat eischeres in cassatie (hierna te noe men Gema) van Tuschinski schadevergoeding heeft ge vorderd, omdat Becce haar, Gema, het uitsluitend recht heeft overgedragen om de muziek, welke de genoemde film illustreert, in het openbaar uit te voeren, en daar voor aan derden toestemming te verleenen, welke toe stemming Tuschinski noch van haar noch van haar daartoe gemachtigde heeft verkregen; Overwegende dat Tuschinski daartegen heeft aange voerd, dat Becce bij het ontvangen van de opdracht eens en voor al ten behoeve van Sokal van al zijn uit de ver tooning of geluidsvoortbrenging van die film voortsprui tende auteursrechten heeft afstand gedaan of die rech ten aan Sokal heeft overgedragen; Overwegende dat de Kantonrechter te Rotterdam den eisch heeft toegewezen, omdat hem gebleken was, dat Becce reeds in 1929 zijn rechten, waaronder ook het in dit geding ter sprake zijnde, aan Gema had overgedra gen en Tuschinski derhalve tevergeefs een beroep doet op aan Sokal overgedragen rechten Overwegende dat de Rechtbank, dit vonnis heeft ver nietigd en de vordering heeft ontzegd op overweging, dat Becce wel op het afzonderlijk in de film opgenomen muziekwerk als „aparte compositie auteursrecht heeft, maar dat „de vraag of Becce zijn auteursrecht op die compositie reeds aan Gema kon overdragen, vóórdat zij ontstaan was en of hij dat recht overgedragen heeft, geen beantwoording behoeft, omdat zulk een overdracht het auteursrecht op de geluidsfilm, het verzamelwerk, niet zou kunnen schaden"; Overwegende, dat tegen deze beslissing gericht is het cassatie-middel, luidende: 5 Schending of verkeerde toepassing van de arti kelen 1, 2, 5, 10, 12, 13 en 14 van de Auteurswet 1912, doordat de Rechtbank, na te hebben vastgesteld, dat de door verweerster openbaar gemaakte geluidsfilm is een verzamelwerk in den in de eerste rechtsoverweging bedoelden zin, en dat de rechtsvoorganger van eischeres de maker is van een afzonderlijk daarin opgenomen mu ziekwerk, en na te hebben vastgesteld, dat verweerster het recht tot openbaarmaking van het verzamelwerk heeft gehuurd van de rechtsopvolgster van den maker van het verzamelwerk, heeft overwogen dat verweerster niet onrechtmatig heeft gehandeld door het publiek de geluidsfilm in beeld en klank te doen waarnemen, en op dien grond de vordering heeft ontzegd, ten onrechte en in strijd met de aangehaalde wetsarti kelen, daar het auteursrecht van den maker van een werk van letterkunde, wetenschap of kunst onverlet blijft, wanneer dit werk wordt opgenomen in een ver zamelwerk in den door de Rechtbank bedoelden zin, waaruit volgt, dat verweerster zich tegenover eischeres niet kan beroepen op rechten, die zij ontleent aan den maker van het verzamelwerk Overwegende hieromtrent: Arrest Hooge Raad in de Buma-zaak.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1935 | | pagina 5