MAANDELIJKSCHE MEDEDEELINGEN. de week van 1117 October in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden tentoongesteld. Teneinde zooveel mogelijk bekendheid te geven aan de herdenkingsweek en het publiek tot bioscoopbezoek op te wekken wordt het affiche, dat door de jury met den eersten prijs is bekroond, dank zij ook de medewer- kin van de leden, overal op groote schaal verspreid en op de meest in het oog loopende wijze aangeplakt. Het aantal inzendingen voor de scenario-prijsvraag bedroeg nagenoeg het dubbele van die voor het herden- kings-affiche. Deze prijsvraag, waarvan de uitslag nog niet door de jury is vastgesteld, heeft ten doel de be langstelling van het Nederlandsche publiek voor de film te peilen en de beschikking te krijgen over goed, oor spronkelijk Nederlandsen materiaal, waardoor de jonge Nederlandsche geluidsfilmindustrie zonder twijfel ge baat zal kunnen zijn. Onder de filmfabrikanten is o.m. een prijsvraag uit geschreven ter vervaardiging van een filmpje, dat ten doel heeft het publiek op te wekken om van 1118 Oc tober a.s. de bioscopen in grooten getale te bezoeken. De Commissie heeft de inzending onder het motto „Cli max", welke bleek te zijn van de N.V. Haghe Film te Den Haag, bekroond, zoodat aan genoemde N.V. op dracht is gegeven het aantal benoodigde copieën van dit filmpje te vervaardigen. De bekroonde inzending mag in alle opzichten als zeer geslaagd worden be schouwd. Het filmpje doet het motto, waaronder het is ingezonden, eer aan; het is origineel, artistiek, markant, en het heeft tempo! Een levend stukje propaganda, dat werkelijk in een „climax" van suggestieve filmische gegevens een krachtige opwekking vormt tot bioscoop bezoek, vooral in de week van 1117 October a.s. Geen wonder dan ook, dat vele exploitanten een copie van dit filmpje, dat tegen geringe kosten is beschikbaar ge steld, reeds vertoonen. Ook de radio is in het herdenkingsprogramma inge schakeld; op Donderdag, 10 October, des avonds om 7.15 uur, zal de Voorzitter van den Bond de herden kingsweek inleiden met een rede voor de Avro-micro- foon, getiteld: ,,De Nederlandsche Bioscoop-Bond her denkt het 40-jarig bestaan der cinematographie". Op Zaterdag, 12 October, des middags om 2.20 uur, zal het Eerste Kamerlid, de heer Koos Vorrink, die jarenlang lid is geweest van de Commissie voor de keuring van Films, het woord voeren voor den Vara zender, terwijl Pater Hyacinth Hermans, redacteur van de „Maasbode" en lid van de Huishoudelijke Commis sie voor de Keuring van Films, op Dinsdag, 15 October, des namiddags om 6 uur voor de K.R.O.-microfoon een causerie zal houden over „Veertig jaren Film". Des avonds om zeven uur zijn dan de buitenlandsche gasten, alsook een groot aantal genoodigden, waaron der alle leden van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, de gast van het Hoofdbestuur in het Theater Tuschinski te Amsterdam, dat zijn bezoekers voor deze gelegenheid een heel bijzonder programma heeft tan te bieden. Daar na, om half tien, vind een réunie plaats in het Tuschins ki- cabaret. Dinsdag, 15 October, is de dag van de groote her denkingssamenkomst in het Koloniaal Instituut te Am sterdam. Behalve door den heer Lumière, zal deze bij eenkomst worden bijgewoond door een uitgelezen gezel schap van autoriteiten uit binnen- en buitenland, alsook door alle leden van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. De bijeenkomst zal worden geopend met een herden kingsrede van den voorzitter van den Bond, den heer D. Hamburger Jr., waarna de heeren Prof. H. Rosse hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, Mr. A. Tepe, voorzitter van de Katholieke Filmcentrale en D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Com missie voor de Keuring van Films, referaten zullen hou den over de aesthetische en cultureele beteekenis van de film. De heer Van Staveren zal speciaal op de be teekenis van Louis Lumière het licht laten vallen. Bij deze gelegenheid zal bovendien een historische film worden vertoond, welke met groote zorg is samen gesteld. Deze film geeft een beeld van de geweldige ontwikkeling van de film. Er is o.m. in gemonteerd het eerste filmpje, dat Louis Lumière in 1895 te Parijs heeft vertoond. Na deze bijeenkomst vindt op het stadhuis te Am sterdam een officieele ontvangst plaats door het Ge meentebestuur van den heer Louis Lumière en alle func tionarissen van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. In het herdenkingsprogramma is voorts opgenomen op Zaterdag, 12 October des ochtends om 11 uur de officieele opening van de nieuwe Nederlandsche film studio's van de NV. Loet C. Barnstijn's Filmproductie te Wassenaar (L. O B. Filmstad), welke plechtigheid zal worden verricht door Zijne Excellentie dr. ir. H. O J. H. Gelissen, Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Teneinde een zoo groot mogelijke bekendheid aan haar plannen te geven en de herdenking in alle opzich ten te doen slagen heeft de Commissie ter Voorberei ding van de Herdenking van het 40-jarig bestaan der Cinematographie de vertegenwoordigers der Neder landsche dagbladpers op Maandag, 23 September in een conferentie ontvangen. De voorzitter van de Commis sie, de heer A. H. Boekraad, sprak een kort inleidend woord ter verwelkoming, waarna de directeur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, de heer A. de Hoop uitvoerige mededeelingen heeft gedaan over het pro gramma, dat ter gelegenheid van de herdenkingsweek is samengesteld. Met genoegen kan als resultaat dezer conferentie worden gereleveerd, dat nagenoeg alle bladen uitvoe rig verslag van deze conferentie in hun kolommen heb ben gepubliceerd. Tevens kan verwacht worden, dat door de meeste dagbladen speciale bijvoegsels of anders één of meer pagina's geheel gewijd zullen worden aan de historie der cinematographie. Het programma voor de Herdenkingsweek is thans definitief als volgt samengesteld; Donderdag, 10 October: 7.157.30 n.m. Radiorede voor den A.V.R.O.- zender van den Voorzitter van den Nederland schen Bioscoop-Bond, den heer D. Hamburger Jr. over: „De Nederlandsche Bioscoop-Bond her denkt het 40-jarig bestaan der cinematographie". Vrijdag, 11 October: 5.15 n.m. Opening eener tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam van affiches-ont werpen, ingezonden door de deelnemers aan een door den Nederlandschen Bioscoop-Bond uitge schreven prijsvraag. De opening zal geschieden door den Wethouder van Kunstzaken te Amster dam, den heer E. Boekman. Zaterdag, 12 October: Des voormiddags 11 uur: Officieele opening van de nieuwe Nederlandsche Film-studio's (L.C.B. Filmstad) van de N.V. Loet C. Barnstijn Film productie te Wassenaar, door Zijne Excellentie den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. 2.20—2.35 n.m. Radiorede voor de V.A.R.A.- microfoon van den heer Koos Vorrink, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, getiteld: „Bij de herdenking van het 40-jarig bestaan der Cinematographie". Maandag, 14 October: 10.20 v.m. Verwelkoming door vertegenwoordi gers van het Hoofdbestuur en het Bestuur der Afdeeling Rotterdam van den Nederlandschen Bioscoop-Bond op het vliegveld Waalhaven, van

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1935 | | pagina 2