MAANDELIJKSCHE M EDEDEELINGEN. Het komt den laatsten tijd weer zeer vaak voor, dat het werk op het Bondsbureau belemmerd wordt, door dat op elk uur van den dag de Directeur leden en per sonen, die inlichtingen wenschen, te woord moet staan. Aangezien daardoor ernstige stagnatie in het werk van het Bondsbureau zou kunnen ontstaan, wordt er nogmaals aan herinnerd, dat het Hoofdbestuur heeft bepaald, dat de Bondsdirecteur spreekuur houdt: a. des Maandags van 12 tot 5 uur 's middags op de Filmbeurs; b. des Dinsdags, met uitzondering van den eersten Dinsdag der maand, van 's morgens 9 tot 12 uur op het Bondsbureau; c. des Donderdags van 's morgens 9 tot 12 uur. Bovendien dient men, om er van verzekerd te zijn, dat de Bondsdirecteur op vorenbedoelde tijdstippen te spre ken is, vooral schriftelijk of telefonisch een onderhoud aan te vragen. De aandacht van het Hoofdbestuur is erop gevestigd, dat sommige leden van den Bond vrouwelijke personen gratis toegang tot hun theaters verleenen, indien zij in het gezelschap van mannelijke personen zijn, zoodat op deze wijze twee personen op één toegangskaart worden toegelaten. Andere leden, die meer dan één bioscoop theater exploiteeren, verkoopen plaatsbewijzen, op ver toon waarvan eerst toegang tot het eene theater wordt verleend en een week later op hetzelfde biljet tot een van de andere theaters. Het Hoofdbestuur is van meening, dat deze methode, die neerkomt op het gratis toegang verleenen tot bio scopen, veel overeenkomst vertoont met datgene, wat het Bedrijfsbesluit inzake filmlevering aan koopmansza ken beoogt tegen te gaan. Volgens dit Bedrijfsbesluit is het den leden van den Bond verboden films af te staan aan niet-leden, die deze vertoonen bij wijze van toegift op bij hen gekochte artikelen. Waar dit aan koopmans zaken verboden wordt, moet het ook niet geoorloofd geacht worden, dat de leden van den Bond zelve plaats bewijzen voor bioscooptheaters als toegiftartikel gebrui ken. In ieder geval is dit niet in overeenstemming met de waardigheid en de algemeene belangen van het Neder- landsche film- en bioscoopbedrijf, met de zorg waarvoor het Hoofdbestuur krachtens art. 16 der Statuten speciaal is belast. Alvorens echter toepassing van art. 17 der Statuten te dezer zake in overweging te nemen, meent het Hoofd bestuur er goed aan te doen er bij de leden van den Bond op aan te dringen zich van het uitreiken van gratis toegangsbewijzen als hierboven omschreven, te onthouden. In dit verband moge er de aandacht op worden ge vestigd, dat het Hoofdbestuur een nieuw Bedrijfsbesluit in voorbereiding heeft, ten einde het onmogelijk te ma ken, dat, op welke wijze dan ook, gratis toegangsbewij zen door de leden van den Bond, behoudens aan dege nen, die uit hoofde van hun functie in het bedrijf of van bepaalde werkzaamheden daarvoor in aanmerking ko men, worden uitgereikt. Onderstaand publiceeren wij den korten inhoud van het scenario-ontwerp „Magma, het Bloed der Aarde" van Mevrouw R. Ranucci-Beckman te Den Haag, dat in de door den Nederlandschen Bioscoop-Bond uitge schreven scenario-prijsvraag met den eersten prijs van 1000.— is bekroond. „Het Magma", dat „bloed der aarde" beteekent, is de naam, die gegeven wordt aan de stoffen, die de vuur spuwende bergen bij een uitbarsting naar buiten stooten: lava, modder, zand, steenen, zwavel etc. Zonder die telkens weerkeerende uitbarstingen zou de aarde ver- schumpelen en een woestenij worden. Telkens keeren de bewoners dan ook terug naar de plek, waarvan zij in doodsangst zijn gevlucht, omdat de aarde in den omtrek der vulkanen zeer vruchtbaar is. De geschiedenis speelt op een vulkaan op Java, welke reeds vaak door zijn geweldige uitbarstingen rampen en verderf onder de bevolking heeft gebracht en in ver band hiermede door den vulkanologischen dienst voort durend in observatie wordt gehouden, om te trachten de rampen die in het verleden gebeurden, zooveel mo gelijk te beperken. Ir. van Sittard, chef van den bewakingsdienst, is uiterst actief, omdat een nieuwe uitbarsting dreigt. Deze vulkanoloog is in de twee jaar, gedurende welke zijn jonge vrouw, die thans wederom onderweg is naar de Oost, na den dood van hun kindje voor haar gezond heid in Europa heeft doorgebracht, een geheel ander mensch geworden. Hij heeft zich halverwege de helling van den vulkaan in een inlandsch huis geïnstalleerd, heeft zich langzamerhand geheel vervreemd van zijn Hollandsche vrienden, heeft zijn woonhuis in Voli aan de bedienden overgelaten, zoodat het totaal in verval is geraakt. Hij is eigenlijk ziek, drinkt te veel, neemt slaap middelen in en leeft bijna als een inlander. Tevergeefs heeft zijn vriend, de assistent-resident, ge tracht hem tot andere inzichten te brengen. Mevrouw van Sittard maakt de reis naar Indië terug tegelijk met de vrouw van den assistent-resident en tevens in gezelschap van een jongen archeoloog, die in midden-Java studies gaat maken. Deze Edward wordt op reis verliefd op de geheel her stelde Elly van Sittard, die van haar kant veel sympa thie voor hem voelt, doch haar gevoelens weet te onder drukken. Bij haar aankomst te Tandjong Priok is haar man, deels uit menschenschuwheid, deels omdat hij zijn ge vaarlijken post niet wil verlaten, haar niet komen afha len en eerst in Soerakarta (Solo) zien man en vrouw elkaar terug. Dit weerzien is voor beiden een groote teleurstelling; thans eerst ziet ir. van Sittard, hoezeer verworden hij is en hoe weinig geschikt om de echtgenoot te zijn van de mooie jonge vrouw. Bij dit weerzien is zijn vrouw in ge zelschap van Edward en wanneer van Sittard moet zien, hoezeer de twee jonge menschen bij elkaar passen, wordt hij gekweld door jaloezie. Intusschen is op den vulkaan een moeilijke toestand ontstaan, doordat in de hoogstgelegen kampongs een fanatieke hadji de bevolking opzweept en haar tot het oude geloof tracht terug te brengen, dat eischt, dat den berggeest, die in den krater woont, een menschenoffer zal worden gebracht. Een jonge maagd is aangewezen om de bruid van den berggeest te zijn. De hadji hitst de bevolking op tegen de bevelen van het Nederlandsche gouvernement. Zij moeten niet den kampong verlaten, zooals bevolen is, maar den god in den krater tevreden stellen door een menschenoffer en gebeden. Wetenschap en bijgeloof staan fel tegenover elkaar! Op een nacht komt van Sittard tot de ontdekking, dat men tracht hem in zijn woning te vergiftigen. In zijn hyperneuveuzen toestand verdenkt hij zijn vrouw er van hiertoe opdracht gegeven te hebben aan zijn Indischen bediende Rono. In zijn auto raast hij den berg af. Zijn vrouw vlucht in doodsangst naar het huis van den assis tent-resident, gevolgd door den halfwaanzinnigen man. Zijn vriend, de assistent-resident, weet hem echter tot inkeer te brengen en wijst hem op zijn plicht, naar zijn post terug te keeren. Samen met het civiel en militair bestuur moet hij voor de veiligheid van de bevolking zorgen. Van Sittard keert naar zijn woning boven terug en Spreekuur Bondsdirecteur. Gratis Toegangsbewijzen. Het bekroonde Filmscenario.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1935 | | pagina 7