MAANDELIJKSCHE MEDEDEELINGEN. lang verhuurd. Door dit besluit komt hij in een moeilijke positie, aangezien hij niet rneer zou kunnen verhuren. Spreker vraagt een levensmogelijkheid, en beveelt zijn belangen in het bijzonder bij de vergadering aan. De heer Alsem (Hispanofilm) is van meening, dat het in verhuur geven van de in Nederland vervaardigde films aan de bestaande filmverhuurkantoren de prijzen der Neder landsche films onnoodig en onredelijk omhoog voert. Hij wenscht eveneens de mogelijkheid, dat iedere producent zijn eigen films kan verhuren. De Voorzitter zet uiteen, dat het ontwerp-besluit tot stand gekomen is door geven en nemen, teneinde aan wederzijdsche belangen tegemoet te komen. Spreker- wijst erop, dat in het geval-Benno is voorzien. Het be sluit heeft slechts één doel, ongezonde expansie tegen te gaan. Daarom zijn er ook beperkende bepalingen ten gunste van het filmverhuurbedrijf in opgenomen. De Bondsdircct eur deelt mede, dat aanneming van de amendementen op paragraaf C b van den Af- deelingsraad, inzake beoordeeling van een redelijken prijs door de commissie van advies en van de Bedrij f s- afdeeling Filmverhuurders, omtrent de wijze waarop een productie aan het bedrijf is aangeboden, door het Hoofdbestuur ernstig wordt ontraden. Het is niet de taak van de commissie van advies om te treden in de beoordeeling van prijzen. Het amen dement van de Bedrijfsafdeeling trapt volgens spreker een open deur in. Bij eventueele moeilijkheden kan men zich immers wenden tot de Commissie van Geschillen of tot het Hoofdbestuur. Zoowel de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders als de Af deelingsraad trekken hierna bij monde van de heeren Ch. van Biene en J. Miedema hun amende menten in. Goedgekeurd wordt een amendement van de Bedrijfs afdeeling Filmverhuurders om in paragraaf C 2c de woorden ,,of medeleiding" te schrappen. Paragraaf C wordt vervolgens goedgekeurd. Zonder discussie worden verder goedgekeurd de pa ragrafen D, E en F ten aanzien van permanente bio scopen, reizende bioscopen en andere bioscopen. Bij de behandeling van paragraaf G ten aanzien van vergunningen, deelt de Bondsdirecteur mede, dat het Hoofdbestuur ernstige bezwaren heeft tegen het hierop aangebrachte amendement van den Afdeelings- raad, hetwelk beoogt den voorzitter der advies-commis sie te benoemen uit de leden van den Bond (dus geen buitenstaanders) De heer A. H. Boekraad, Secretaris van de Af- deeling „Het Zuiden", trekt een amendement van de Afdeeling „Het Zuiden" betreffende par. G. 4f in. De heer J. Miedema, voorzitter van den Afdeelings- raad, betoogt uitvoerig, dat men in den Afdeelingsraad unaniem van meening is, dat het voorzitterschap van de advies-commissie behoort te rusten in handen van een deskundig lid van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. Nimmer hebben buitenstaanders de specifieke belangen van het bedrijf kunnen doorzien, daarom dringt spreker met klem aan op aanneming van dit amendement. Voor wat de eventueele verbindendverklaring betreft, gelooft spreker, dat er geen bezwaar bestaat, omdat het hier slechts een maatregel voor één jaar geldt. De heer W. van Royen deelt namens de afdeeling Amsterdam mede, dat dit amendement in zijn afdeeling geen voldoenden steun heeft kunnen vinden. De Voorzitter antwoordt, dat ook het Hoofd bestuur er alles voor voelt, de zaken welke het bedrijf aanbelangen, door eigen menschen te doen regelen. Met dit besluit treedt de Bond echter op een terrein, waar mede het publiek belang gemoeid is. Inderdaad is de verbindend verklaring van het nieuwe Bondsbesluit door de Regeering een niet te onderschatten factor. Bovendien moet zelfs de schijn van partijdigheid naar buiten worden vermeden. De heer Miedema handhaaft zijn amendement. De B o n d s d i r e c t e u r zet nader uiteen, dat de wet tot het algemeen verbindend- en o n verbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten in het leven is ge roepen teneinde besluiten van organisaties op maat schappelijk gebied al of niet te kunnen sanctioneeren. Daarom dient men den meest veiligen weg te bewan delen. Waar er besluiten genomen worden ten opzichte van buitenstaanders, dient de commissie ook het vertrou wen van zulke buitenstaanders te hebben. Bovendien is het nieuwe Bondsbesluit een gecompliceerd, juridisch goed geformuleerd besluit, zoodat het ook wanneer er geen wet zou zijn voor een goede uitwerking ten zeerste noodig moet worden geacht, dat een goed-ont wikkeld buitenstaander, die het besluit goed kent en doorziet, met het voorzitterschap wTordt belast. Na re- en dupliek wordt het amendement van den Afdeelingsraad met 133107 stemmen verworpen. De amendementen op paragraaf G, ingediend door de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders, welke hoofdza kelijk de te volgen procedure voor de behandeling van de aanvragen van vergunningen betreffen, en behelzende de Commissie van Advies te doen zijn een Commissie, die na onderzoek de beslissing op de aanvragen van de vergunningen geeft, echter met het recht van appèl op het Hoofdbestuur, dat dan in hoogste instantie be slist, worden alle op advies van het Hoofdbestuur in het conceptbesluit opgenomen, met dien verstande, dat aan paragraaf Gób de volgende bepaling wordt toegevoegd: „Daarbij moet tegelijkertijd ten behoeve van den Bond worden gestort een bedrag van 100.welk bedrag wordt gerestitueerd, wanneer in hooger beroep de ge vraagde vergunning wordt verleend. (Wanneer'het hoo ger beroep is ingesteld door de organen, als bedoeld in het hiervoren sub 5a., alsmede door den Voorzitter van het Hoofdbestuur komen de kosten van behandeling in hooger beroep ten laste van den Bond)". Eveneens wordt op advies van het Hoofdbestuur een amendement in het nieuwe besluit opgenomen, ingediend door de leden: P. Vermeer Jr., Ed. Pelster, NV. Nova Film, N.V, Filmverhuurkantoor „Nederland", N.V. Ki- notechniek v.h. Firma P. R. van Duinen, N.V. Meteor Film. N.V. Filmex en N.V. Firn Film, allen te Am sterdam, volgens hetwelk in paragraaf G 7 Ie tusschen de woorden „combinaties" en ,,of" de woorden „mo nopolistische posities" worden ingelascht. Tegen het amendement van de leden: N.V. Nether- lands Fox Film Corporation, N.V. Nova Film, N.V. Filmverhuurkantoor „Nederland", Firn Film, N.V. Fil mex en Express Film heeft het Hoofdbestuur eveneens geen bezwaar, mits het amendement als volgt wordt ge formuleerd: „Het publiek belang, alsmede het belang van het Ne derlandsche film- en bioscoopbedrijf, welke o.m. eischen, dat als gevolg van dit Besluit geen onnoodige belem meringen worden in den weg gelegd aan de toepassing van nieuwe uitvindingen, waarvoor het in exploitatie brengen van nieuwe bedrijfstakken van filmfabrieken wordt vereischt". Aldus wordt besloten. De Bondsdirecteur deelt mede, dat het Hoofd bestuur aanneming van het amendement van den Afdee lingsraad betreffende Paragraaf G Ilb moet ontraden. De adviescommissie kan haar bemoeiingen niet uitstrek ken tot het scenario. Bovendien is het Hoofdbestuur reeds belast met de zorg voor de waardigheid van het Neder landsche film- en bioscoopbedrijf. Het onderzoek van de Advies-Commissie naar de mo raliteit van den aanvrager is bovendien een waarborg voor de productie zelf en tenslotte biedt in dit verband ook de Centrale Commissie voor de Filmkeuring de noodige garantie. Het amendement wordt hierna ingetrokken. Goedgekeurd wordt het amendement van den Afdee lingsraad, dat in paragraaf G lila het woord „Film bedrijf" vervangt door „filmverhuurbedrijf". De Bondsdirecteur deelt mede, dat het Hoofd bestuur het amendement van de afdeeling „Het Zuiden"

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1936 | | pagina 4