MAANDELIJKSCHE MEDEDEELINGEN. SCHETS VAN HET MET DEN DERDEN PRIJS BEKROONDE SCENARIO-ONTWERP. Wij hebben reeds den korten inhoud weergegeven van de scenario-ontwerpen, die in de door den Neder- landschen Bioscoop-Bond uitgeschreven scenarioprijs vraag met den eersten en den tweeden prijs werden be kroond. Tot besluit publiceeren wij onderstaand een schets van het scenario-ontwerp „Het Leven stroomt...", waar mede de heer Jan Heil, Cand. Notaris te Nijmegen den derden prijs van 100.verwierf. Wij vestigen er de aandacht op, dat filmproducenten, die interesse hebben bij de bekroonde scenario-ontwer pen, zich dienaangaande om inlichtingen tot het Bonds bureau kunnen wenden. Voorspel. Een beek stroomt blinkend in het licht langs bloeien de voorjaarsweiden. Een altstem achter de scène zegt, dat het leven als zoon beek van einder naar einder stroomt. In dien stroom moet de mensch zich bewegen... De beek komt in een schemer-bosch, de specht spotlacht en een nuchtere mannenstem constateert, dat het leven slechts het geld tot doel heeft: Strijd om geld, en geld voor strijd!" Uit het donker komt de beek in het licht naar een watermolen, die koren maalt en nu kan de altstem juichen, dat arbeid het leven groot maakt en de moeite waard. Doch door het ruischen van het water snijdt weer de andere stem, die om geld roept: Geld! Ha...ha...ha! Deel I. Miep Versteegh schrikt wakker bij het derde sata nisch gelach. Ze heeft haast; al lokt de dag van zon en blauw tot dralen, ze moet naar 't kantoor, waar we haar in het volgende beeld zien typen. Dan wordt ze opgebeld door Ir. Joop Waanders, haar vriend reeds jaren lang, die, op het punt voor zijn plezier naar Stock holm te vertrekken, haar op een lunch vraagt. Joop heeft geld genoeg, hij hoeft niet te werken. Zijn tijd besteedt hij aan reizen en het verzamelen van oude en merk waardige boeken en prenten. In het restaurant waar ze samen eten, blijkt de bedienende kelner een vroegere club genoot van Joop te zijn: Ir. Frits van Dam, mijn-inge nieur, die geen geld heeft als Joop, en moe van het hengelen naar een ingenieursbaan maar aanneemt wat er te krijgen is; alles liever dan op kosten van den ouden heer verder te leven. Toch bekent hij, dat deze baan hem niet bijster bevalt. Miep, zelf ook arbeidster, sym pathiseert met Frits. Joop haalt er zijn schouders voor op, omdat hij het overdreven vindt. De avond van dien dag laat zien de drie levens: Joop lui in een trein naar Stockholm, Frits die, sportief van aard, met een koud bad in de rivier zijn kelners-zorgen tracht af te spoelen en daarbij zoo terloops aan Miep denkt; Miep op haar slaapkamer ziet moe in haar spiegel de beelden van dien dag: Joop, die de schoonheid van het leven zoo maar tasten kan, Frits die werkend, kop pig streeft, het kantoor met zijn werk en zijn dwaas heden... Denkt ze aan Joop of aan Frits? Tusschenspel: Beelden van het voorjaar, dooi, water, wat vroege bloemen: ontluikende kracht. Het volgende deel speelt in de lente. Deel II. Frits heeft een nieuwe baan gevonden als tram-be stuurder in een groote stad. Op een druilerigen middag komt Miep op het voorbalcon, gevolgd door een fatje, dat haar lastig valt. Als dit te erg wordt, zet Frits plot seling de tram stop en beurt laconiek het jog aan den kraag van zijn regenjas van de tram. Miep, die Frits bij het instappen niet had opgemerkt, is zeer onder den indruk, want dit gevalletje zal hem wel zijn baantje kosten, volgens den conducteur. Miep vraagt Frits be richt over den afloop. Frits voelt hier niet voor. Miep zal het dan zelf wel uitzoeken. Kantoor. Miep heeft vacantie, maar loopt even aan om haar mannelijken collega te vragen de tramadministratie op te bellen over Frits. Het blijkt dat Frits ontslagen is. Ze krijgt zijn adres. Ergens op een kade. We zien haar wandelen langs de kolossen der in de havens opgelegde schepen en langs de werklooze havenarbeiders... Het blijkt, dat Frits in het ontspanningslocaal voor de werk- loozen is. Ze gaan samen naar buiten. Langs de kaden, waar Frits een snob, die daar met te veel vaart two- seaterde, een dienst kan bewijzen, daar een stel werk- loozen, op wie de snob bijna ingereden was, hem mores willen leeren. Niet zonder de noodige terechtwijzingen laat Frits met zijn werklooze collega's den man gaan „Werkloosheid is geen sightseeing, Sir!" Miep meent, dat Frits hier niet thuis hoort; Frits weerlegt dit door aan te toonen, hoe alle werkloozen anders zouden zijn als de arbeid niet was ingeslapen. Zs drinken koffie in een klein café aan de kade met uitzicht over de rivier en Frits polst Miep over haar verhouding tot Joop. Ze is niet met Joop verloofd, zegt Miep en vraagt Frits of hij niet thuis eens aan wil komen: haar Moeder heeft connecties bij de Hollandsche Olie Maatschappij... Frits heeft dit zelf al lang geprobeerd, doch wil gaarne ko men. Hij begint echter weer te aarzelen, als Miep hem vraagt dit spoedig te doen, omdat ze in Amsterdam gaat logeeren bij de zuster van Joop, haar vriendin. Ten slotte geeft Frits toe. Tusschenspel: Beelden van Mei: bloei. Jonge lammeren, vogels en bloesemende appelboomen langs het water. Gratie en schoonheid. Deel III. Miep in den trein naar Amsterdam. Ze ziet de wijde landschappen van Holland, droomt zich een sprookje, terwijl ze een oud vrouwtje helpt, dat haar werkloozen zoon gaat bezoeken... Joop haalt haar af in zijn nieuwen wagen, vraagt of ze niet met hem mee wil naar Spanje in die auto... Miep dweept met reizen, maar zou er toch iets nuttigs bij willen doen. Ze wou wel naar Mexico... Joop is verbaasd: „Hoe kom je aan Mexico?'' Miep weet het niet. (Frits had in hun gesprek langs de kaden Tampico genoemd). Bij Trude (Joops getrouwde zuster) bewondert Miep de baby, hunkerend. Men zegt, dat het kind op Joop lijkt. Dit geeft Trude gelegenheid op het nauwelijks merkbare egoïsme van Joop te wijzen. Dan zien we Miep op Joops kamer, een modern studeervertrek in een flat, glas en staal en prachtige kasten met boeken. Miep krijgt er te zien; ze vraagt of Joop dit ook allemaal leest. Nee, als het zoo eens te pas komt. Miep ziet al den arbeid, die aan zoon ouden druk vastzit en ze wordt wat kregel, nu het alleen maar om het mooie en het kostbare gaat. Ze soupeert met Joop in het Carlton en het is als een droom van Asschepoes, al die weelde, schoonheid en... maar een dokter, kennis van Joop, helpt haar uit den droom. Ook hier heerscht de werkloosheid, al schijnt dat niet zoo. Joop heeft een gesprek met een vriend, die hem vraagt of hij trouwen gaat, wat Joop verontwaardigd afwijst. Hij voelt niet voor schreeuwende kinders. Zijn vriend zegt, dat hij gevaarlijk is voor jonge meisjes als Miep: hij wekt verwachtingen! Jammer dat hijzelf niet de beurs van Joop heeft, want dan... hij en Rie!... Later op den avond brengt Joop Miep thuis. Trude is al naar bed en ze komen in de huiskamer be neden. Joop, onder den indruk van Mieps verschijning doet zeer lief tegen haar en Miep, nog in haar droom, laat zich door hem kussen... maar als hij dan verder niet tot een verklaring kan komen, gaat ze hautain naar boven. Joop begrijpt er in zijn naïf egoïsme niets van...

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1936 | | pagina 3