MAANDELIJKSCHE M E D EDEELINGEN. doen bij lange na niet aan de hiervoor omschreven eischen, de controle op de films en op de leeftijden der aanwezige kinderen is geheel of nagenoeg onmogelijk. Het is ons bekend, dat in Utrecht dit euvel steeds meer toeneemt, veel meer dan elders, hetgeen duidelijk een gevolg is van het bioscoopverbod voor kinderen. Nu in Nederland steeds meer smalfilms geïmporteerd en vervaardigd worden, welke films zeer gemakkelijk in iedere lokaliteit geprojecteerd kunnen worden, zal het aantal voorstellingen voor kinderen, waarop geen en kele controle is uit te oefenen, stellig nog enorm toe nemen. De Gemeente Utrecht bevordert dit proces door de deuren der bioscoop-theaters voor de kinderen ge sloten te houden, zelfs als daar wettelijk-toelaatbare ver tooningen plaats vinden. Een „argument" voor bioscoop-sluiting is soms, dat ,,de bioscoop een sfeer schept, die een belemmering is om de jeugd voor nuttiger zaken te interesseeren". De bewijzen voor een zoodanige bewering zijn, volgens de Huishoudelijke Commissie, bezwaarlijk te leveren, terwijl men bovendien niets goeds bereikt ten deze, als men de bioscopen gaat sluiten. Heeft deze sluiting te Utrecht inderdaad tengevolge gehad, dat daar ter stede de kinderen zich meer voor „nuttiger" zaken interesseeren dan elders? Dat zou niet vol te houden zijn. Wie op dit gebied inderdaad iets wil bereiken door gemeentelijk ingrijpen, die zal ervoor dienen te ijveren, dat van overheidswege voor een groot aantal van die „nuttige zaken", waarvoor de jeugd zich kan en wil interesseeren, wordt gezorgd. Tot zulke nuttige dingen behoort naar de meening der Huishoudelijke Commissie en van alle deskundigen op dit gebied (o.a. de Centrale Jeugdraad) het voldoen aan de behoefte der jeugd naar cultureele en gepaste ontspanningsfilms. Voor zoover de wering van het verkeerde op bio scoopgebied en de kinderbescherming tot de taak der Overheid behooren, is deze op grond van Bioscoopwet en Bioscoop-besluit door de Rijks-Overheid ter hand genomen. Het kan niet de taak der Gemeente zijn, deze zorg op eigen gelegenheid nog eens te gaan uitbreiden. Ook het Hoofdbestuur van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond heeft zich, zij het op eenigszins andere gronden, tot den Raad der Gemeente Utrecht gewend met het verzoek om opheffing van het jeugdverbod. Behalve de bioscoop-exploitanten, voor wie ophef fing van het onderwerpelijke verbod in hooge mate ge- wenscht is, hebben ook anderen daarbij belang, zoo betoogt het Hoofdbestuur van dezen Bond. In vacantie- tijden en op vrije middagen bezoeken de „uitgesloten" jeugdige bioscoop-liefhebbers, vaak vergezeld van hun ouders, begeleiders of verzorgers, andere gemeenten, waar de jeugd films, niet voor de jeugd ongeschikt geacht, wel kan gaan zien. Dit bioscoop-bezoek wordt vaak gevolgd door winkelen en het gebruik van ver- verschingen. Belangen van verschillende neringdoenden zijn dus mede bij de opheffing van het verbod be trokken. Houdt men te Utrecht dit verbod in stand, dan blijven ook behalve de bioscoop-exploitanten, vele neringdoen den die indirect voordeel kunnen hebben van dit thans verboden bioscoop-bezoek, gedupeerd, en zal de toe stand voortduren, dat veel geld voor versnaperingen, tractatie en consumptie buiten de gemeente wordt uit gegeven. Het behoeft tenslotte wel geen betoog, dat het request van de Utrechtsche exploitanten krachtig en met volle overtuiging ondersteund is door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, hetwelk eveneens een adres aan den Utrechtschen Raad gezonden heeft! WIJZIGINGEN NAAM- EN ADRESLIJST. In de naam- en adreslijst van den Bond dienen de volgende wijzigingen te worden aangebracht: Pag. 31: Gebrs. de Rijk staan abusievelijk uitsluitend vermeld als exploitanten eener permanente bioscoop; zij zijn eveneens exploitanten eener reizende bioscoop en behooren als zoodanig aan de desbetreffende rubriek (pag. 36) te worden toegevoegd. Pag. 31: De exploitatie van de Nieuwe Bioscoop, Willem II straat, Tilburg, voorheen in handen van de Sociëteit Koninklijke Liedertafel „Souvenir des Mon- tagnards", is overgenomen door den heer W. van Dun, tevens exploitant van het City Theater te Tilburg. De naam „Nieuwe Bioscoop" is inmiddels veranderd in „Cinema Royal". Pag. 32: De naam „Alhambra Theater" te Vaals is gewijzigd in „Rex Theater", tel. 99. Pag. 37: Onder Groningen vervalt: Nederlandsch Christelijk Filmbureau, Emmasingel 16, tel. 1937, J. Niks en M. H. Hekman. Pag. 41: De afdeeling M. H. D. Concern van de Eindhovensche Bioscoop Mij. N.V. is op verzoek van voornoemde maatschappij van de ledenlijst afgevoerd, zoodat dit concern uit de rubriek „Filmimportzaken en Filmverhuurkantoren" onder Eindhoven moet worden geschrapt. Pag. 41: De Handel Mij. Loetafoon NV., p.a. Phi lips' Gloeilampenfabrieken NV., onder Eindhoven, is op haar verzoek als filmverhuurkantoor van de leden lijst afgevoerd. Voornoemde Mij. staat thans als dona teur van den Bond ingeschreven en dient te worden vermeld onder de desbetreffende rubriek op pag. 46. Pag. 44: Het adres van de Nationaal Film N.V. te Amsterdam is niet meer Amstel 14, doch Kerkstraat 34, Amsterdam. Den leden wordt verzocht naam en adreswijziging\^> van hun ondernemingen steeds ten spoedigste aan het Bondsbureau te willen opgeven. TERUGGAVE WAARBORGSOM. Wij publiceeren nogmaals de namen van die leden, die in den loop van 1936 van het lidmaatschap van den Bond vervallen zijn verklaard en waarvan ingevolge artikel 3 van het Algemeen Reglement een waarborg som bij het Bondsbureau in depot is: H. J. M. Holm, vroeger exploiteerende de Corso Cine ma te Arnhem. J. C. Lebleu, vroeger exploiteerende het Beursgebouw te Oostburg. Koninklijke Liedertafel „Souvenir des Montagnards", vroeger exploiteerende de Nieuwe Bioscoop te Til burg. Nederlandsch Christelijk Filmbureau, Emmasingel 16, Groningen, J. Niks en J. M. H. Hekman. Bedoelde instelling is eerst thans op haar verzoek van het lid maatschap vervallen verklaard. H. F. Nieveen van Dijkum, vroeger exploiteerende het Carlton Theater te Soest. Carl. Thijssen Jr., vroeger exploiteerende het Alhambra Theater te Vaals. D. A. Th, J. van Walsum, vroeger exploiteerende het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch. Zij, die eventueel nog vorderingen op vorenvermelde personen mochten hebben, en daarvan geen schriftelijke opgave aan het Bondsbureau hebben gedaan, worden in verband met de teruggave van de gestorte waarborg sommen alsnog in de gelegenheid gesteld zulks te doen, tot uiterlijk Woensdag 15 Juli a.s.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1936 | | pagina 4