8 MAANDELIJKSCHE ME D EDEELINGEN. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Bij gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met den Prins van Lipoe-Biesterfeld heeft het Hoofd bestuur aan Hare Koninklijke Hoogheid een telegram gezonden, waarin het het verloofde vorstelijk Paar de meest hartelijke gelukwenschen heeft aangeboden. NATIONAAL BELGISCH CINEMATOGRAFISCH VERBOND. Blijkens een officieele mededeeling aan het Hoofd bestuur is in België uit de onderscheidene organisaties, welke daar te lande tot voor kort op het gebied van film- en bioscoopbedrijf werkzaam waren, het Nationaal Belgisch Cinematografisch Verbond tot stand gekomen, waarbij alle bioscopen en filmverhuurkantoren in België zijn aangesloten. Voorzitter en Vice-Voorzitter zijn de heeren: R. Klaes en R. van der Voort. Als algemeen secretaris treedt op de heer A. Ridelen. ORDEVERSTORING IN BIOSCOPEN. De ordeverstoringen bij tooneel- en bioscoopvoorstel lingen, welke den laatsten tijd meermalen hebben plaats gevonden hebben ons de wenschelijkheid doen beplei ten van het opnemen bijv. in de Algemeene Politiever ordening eener bepaling, op grond waarvan snel tegen dergelijke ordeverstoringen kan worden opgetreden. Met veel voldoening maakten wij in het vorig num mer van ,,De Maandelijksche Mededeelingen" dan ook melding van een schrijven der Commissie voor de Strafverordeningen te Amsterdam aan den Raad dier gemeente, waarin bedoelde commissie den Raad voor stelde de Algemeene Politieverordening aan te vullen in den zin, gelijk ook door ons wenschelijk werd geacht, en bovendien de strafmaat te bepalen ingeval van over treding. Thans heeft de gemeenteraad van Amsterdam, geheel overeenkomstig de door ons uitgesproken verwachting het voorstel tot wijziging van artikel 258a der politie verordening goedgekeurd. De wijziging luidt als volgt: 1. Het is, onverminderd het bepaalde in art. 424 van het Wetboek van Strafrecht, verboden op de plaatsen, in dit Hoofdstuk bedoeld, op eenigerlei wijze de orde te bedreigen of te verstoren. 2. Het is verboden, op de in het eerste lid bedoelde plaatsen voorwerpen of stoffen bij zich te hebben, welke kennelijk zijn medegebracht om aldaar de orde te ver storen". Wij herhalen den reeds vroeger uitgesproken wensch, dat de overige gemeenten in ons land het Amsterdam- sche voorbeeld mogen volgen! DE PLAATS VAN DE BIOSCOOP IN DE VER. STATEN. In Europa heeft men nog geen goed begrip van de beteekenis en den omvang, die in de Ver. Staten door de filmindustrie zijn verkregen. Volgens een statistiek, opgesteld door het departement van handel te Washing ton, gaan er in de Ver. Staten iedere week 80 millioen menschen naar de bioscoop. Hierbij is natuurlijk bedoeld, dat dezelfde persoon, die bijv. driemaal per week den bioscoop bezoekt, ook driemaal geteld wordt. Bij het af sluiten van het rapport omstreeks het midden van dit jaar waren er in de Unie 15.378 bioscopen. Het ma ken van films in de Ver. Staten is in handen van onge veer 100 firma's, die tezamen per jaar 500 groote films maken en 1000 kleine films. 75 pet. van de Amerikaan- sche films worden gemaakt in Hollywood, 25 pet. bij New York. De jaarlijksche productie kost ongeveer 150 millioen dollars, waarvan 64 pet. weggaat aan sa larissen. Er zijn in de Ver. Staten 28.000 personen bij de filmindustrie betrokken en Hollywood betaalt jaar lijks bij de 100 millioen dollar aan salarissen en loonen. Dat geldt dan voor de filmproductie. Voor de filmvertoo- ningen vinden wij voor de Ver. Staten een totaalperso neel van 236.500 lieden. Per jaar wordt er aan de kassa's 750 millioen dollar betaald voor plaatsbewijzen. Tot zoo ver de statistiek van het departement van handel te Washington. Voor de geheele wereld wordt aangeno men, dat per week 220 millioen menschen de bioscoop bezoeken. F. SCHUITEN, f Dezer dagen ontvingen wij een telefonische mededee ling uit Brussel, dat de heer F. Schuiten aldaar was overleden. Uit de inlichtingen, welke wij vervolgens hebben in gewonnen, is ons gebleken, dat de gezondheid van den heer Schuiten den laatsten tijd veel te wenschen overliet. Na een korte ongesteldheid is hij op 58-jarigen leeftijd nog vrij plotseling overleden. De heer Schuiten, die Antwerpenaar van geboorte was, was reeds sedert April in Brussel woonachtig, al waar hij verschillende zaken dreef. Hoewel hij sedertdien nagenoeg niet meer in onze kringen verscheen, wijl hij tevens uit de leiding was getreden van het „Centraal Filmbeheer" en het film verhuurkantoor „Odeon", ondernemingen, waaraan hij jarenlang zijn beste krachten had besteed, is de herin nering aan dezen rustigen, vriendelijken mensch bij ons allen nog zeer levendig. Vooral in de kringen der filmverhuurders, van wier af deeling de overledene van 9 Februari 1927 tot 19 Februari 1934 bestuurslid was, zal van dit plotseling verscheiden ongetwijfeld met leedwezen kennis zijn ge nomen. Velen uit het bedrijf hebben bij de begrafenis, welke Vrijdag 28 Augustus te Brussel heeft plaats gehad, de laatste eer aan den overledene bewezen. Ook het hoofdbestuur heeft uiting gegeven aan zijn medeleven door Mevrouw de Weduwe Schuiten een schrijven van rouwbeklag te zenden en op het graf een krans te doen neerleggen. M. KOETSER. f Na een langdurige en smartelijke ziekte is te Amster dam overleden de heer M. Koetser, in leven directeur van het Victoria Theater aldaar. Met den heer Koetser verliest het bedrijf een van die figuren, die men zoo gaarne ziet, omdat ze door hun open karakter en hun wijze van zaken doen respect af dwingen en de sympathie genieten van hun omgeving. Meer nog beteekent dit heengaan een zware slag voor de naaste familie van den overledene, voor diens echt- genoote, die hem tijdens zijn ziekte met zoo liefderijke verpleging heeft bijgestaan, alsook voor het Victoria Theater, dat dank zij het initiatief van wijlen den heer Koetser tot stand is gekomen. Mede namens de Afdeeling Amsterdam van den Bond heeft de voorzitter dier Afdeeling, de heer W. K. G. van Royen aan het graf van den overledene piëteitvolle woorden gesproken ter nagedachtenis.

Ledenbulletin en maandelijkse mededelingen | 1936 | | pagina 8