bestuur in zijn verwachting was teleurgesteld. In verschillende gemeenten was men n.1. zoo onver standig geweest om wederom bioscoopvoorstellin gen aan te kondigen tegen tien cents entree e.d. Een en ander verwekte in den kring der exploi tanten begrijpelijkerwijze ongerustheid en van ver schillende zijden werd er dan ook op aangedron gen tegen deze methoden van eenige leden, die blijkbaar hun eigen belang niet begrijpen, in te gaan en van Bondswege een reglementeering van de minimum-entreeprijzen in het leven te roepen. Na moeizame voorbereiding zal dit reglement eindelijk op Maandag 7 December ter goedkeuring aan de ledenvergadering worden voorgelegd. Hoewel het in zijn beknoptheid voor zichzelf spreekt en overigens in den loop der laatste maan den voldoende is toegelicht, meenen we er goed aan te doen het karakter van het reglement nog met een enkel woord duidelijk te omlijnen, opdat bij de beoordeeling ervan geen misverstand in den weg trede. Tijdens de voorbereidende besprekingen tus- schen Hoofdbestuur en Afdeelingsraad, die zooals men weet bij de totstandkoming van het reglement van advies heeft gediend, is men immers maar al te dikwijls afgedwaald van de hoofdzaak, n.1. het reglementeeren van minimum-entreeprijzen en had het er meermalen den schijn van, dat men veeleer bezig was een bedrijfsreglement te ontwerpen, waarin o.m. geregeld wordt wat een journaal theater wel of niet mag doen. Volgens het onder C I gedefinieerde van het concept worden onder „journaaltheaters" ver staan: „permanente bioscopen, die al dan niet geregeld journaalvoorstellingen geven, d.z. voorstellingen, waarvan de duur van elk ten hoogste 70 minuten is en waarbij uitsluitend worden vertoond actuali teiten-, documentaire-, reis en/of natuurfilms en ev. ook korte speel- en teekenfilms, mits de vertooning dier speel- en teekenfilms in elke voorstelling niet langer duurt dan 23 minuten in totaal en de kran ten-, gevel en andere reclame voor de speel en teekenfilms ondergeschikt blijft aan de reclame voor de overige films. Het Hoofdbestuur heeft deze definitie in het Reglement willen opnemen, aangezien een jour naal-theater door de te benoemen Prijzencommissie in een speciale klasse wordt aangeslagen, daar mede dus te kennen gevende, dat, indien een jour naaltheater een anderen exploitatievorm in toe passing gaat brengen dan dien, welken onder 1 C. van het reglement is omschreven, consequent wij ziging moet worden gebracht in den vastgestelden minimum-entreeprijs. Zoo bezien is de kwestie van het journaaltheater met betrekking tot het regle ment tot haar juiste proporties teruggebracht. Willen we het karakter van het minimum-en- treeprijzreglement binnen de juiste omlijning hou den, dan dienen we er voor te waken, dat daarin bepalingen worden opgenomen, waardoor de ex ploitatie-methoden van bepaalde ondernemingen aan banden worden gelegd. Zij, die zulks voorstaan, brengen de totstandko ming van het prijzenreglement in gevaar! Er is nog een punt van de agenda, waarop wij ons om de principieele beteekenis er van, veroor loven vooraf eenig commentaar te leveren n.1. punt 6, hetwelk een voorstel van het Hoofdbestuur inhoudt, om goed te keuren het beleid van het Hoofdbestuur met betrekking tot de reorganisatie van het Tuschinski-Concern. Tot nu toe is het door leden zoowel als buiten staanders hoogelijk gewaarderd, dat het Hoofd bestuur het uiterste beproefde om, wanneer zaken van leden in moeilijkheden verkeerden, debacles in den vorm van surséance van betaling of faillis sement te voorkomen. Met trots kan er dezerzijds van worden ge waagd, dat de meeste pogingen in dit opzicht door het Hoofdbestuur ondernomen, met succes werden bekroond. Zulks was eveneens het geval, toen het Hoofd bestuur in de afgeloopen maanden ingreep ten gun ste van een der grootste bioscoopconcerns hier te lande. Uit verschillende mededeelingen, welke ons be reiken, krijgen wij echter den indruk, dat er som migen zijn in ons bedrijf, die niet begrepen heb ben, van welk een eminent belang de door het Hoofdbestuur voltrokken reorganisatie van be doeld concern is voor het geheele Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. Teneinde een geschikte gelegenheid te hebben een en ander aan de betrokkenen duidelijk te ma ken meende het Hoofdbestuur den eenig juisten weg te bewandelen door, in tegenstelling met de gewoonte, ook deze aangelegenheid op de agenda te plaatsen.

Officieel Orgaan | 1936 | | pagina 4