OFFICIEEL ORGAAN VAN DEN N EDERLANDSCHEN BIOSCOOP-BOND CONCENTRATIE KATHOLIEK FILMWEZEN Het kan goed zijn. dat dezerzijds van tijd tot tijd meer dan gewone aandacht wordt geschonken aan de houding, welke ten opzichte van de film in het algemeen, en ten opzichte van het film- en bioscoopbedrijf in het bijzonder, wordt aangeno men door die genootschappen, welke zich krach tens wezen en doelstelling verantwoordelijk achten voor het geestelijk en zedelijk volkswelzijn. Wij weten al te zeer, dat de film ten eenen male wezenselement van ons bedrijf een van die verschijnselen is in het moderne leven, waarvan op de massa een overwegende invloed uitgaat; zij is niet alleen een middel tot amusement, niet alleen een of andere vorm van kunst, maar ook een nieuwe, visueele en dynamische taal, welke zeer bepaalde reacties vermag op te wekken in het gedachten- en gevoelsleven. Deze overtuiging waren wij reeds toegedaan in een tijd, toen er, door welke instantie dan ook. amper aandacht werd geschonken aan de film en haar mogelijkheden. Reeds onmiddellijk na zijn op richting immers heeft de Nederlandsche Bioscoop- Bond, door hoog verantwoordelijkheidsgevoel ge dreven, een feilen strijd aangebonden tegen den stroom van z.g. tendensfilms, waarmede de Neder landsche filmmarkt in de twintiger jaren vanuit Duitschland werd overstroomd. Dank zij eendrachtige samenwerking is de Bond er destijds in geslaagd een dam op te werpen tegen den vloed van deze z.g. wetenschappelijke, doch in werkelijkheid onoirbare en verderfelijke films. Wij zijn daarom de eersten, die het verklaarbaar kunnen achten, dat vorenbedoelde genootschap pen, vooral, wanneer de daaraan ten grondslag liggende principes Wortelen in de overtuiging van een groot aantal menschen, ook de film in het algemee genomen een uitgesproken zedelijken maatstal aanleggen, zich derhalve met de film wil len inlaten, daarop invloed wenschen uit te oefe nen, en, in meer positieven zin genomen, daarvan ten gunste hunner doelstelling gebruik willen maken. Naar den maatstaf dezer zienswijze hebben wij ook steeds de groote belangstelling gewaardeerd, welke bijvoorbeeld de katholieken, en in het bij zonder de Nederlandsche katholieken, de laatste jaren voor de film en al wat hiermede annex is. aan den dag hebben gelegd. Niet altijd konden wij de wijze, waarop deze belangstelling tot uiting kwam, gelukkig achten. In den loop der jaren maakten wij immers met ver schillende groepen en vereenigingen kennis, die zich ieder op haar wijze op het terrein van de film hebben geweerd. De methoden, welke sommige dezer organen, en voornamelijk sommige personen, die daaraan leiding gaven, toepasten, en welke dikwijls neer kwamen op een weinig verantwoorde, ja grieven de bestrijding van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf en van de organisatie, welke dit bedrijf vertegenwoordigt, veroorzaakten menig I

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 3