deels voor laster hebben uitgemaakt, met aandrang te verzoeken hulp te verleenen. En nu schrijft „De Tijd" o.m. op de volgende laconieke wijze: Maar in diezelfde ,,Tijd schreef de film-alwe- tendheid van Domburg omstreeks Februari van dit jaar: Directie en redactie van „De Tijd" mogen thans zelf oordeelen over haar dictatorialen medewerker. Het moet voor dezen onverbeterlijken gelijkheb- ber een pijnlijk geval zijn, deze Cineone ineen storting. Thans moge een ieder duidelijk zijn hoezeer deze filmjournalist, wiens naam overigens reeds lang een ongunstigen klank had in ons bedrijf, iets gemeen heeft met dengeen, wiens plannen hij uitbundig toejuichte, n.1. een toomelooze, gevaar lijke fantasie. Deze fantasie gaat zelfs zoover, dat de heer van Domburg gewaagt van een fiasco van het Nieuwe Leden- en Zakenbesluit als gevolg van de Cine- one-plannen. Inderdaad, een fiasco is er, maar welk een Fiasco. Overigens heeft deze heele affaire niets met het Nieuwe Leden- en Zakenbesluit uitstaande, want de heer Goossens en consorten hadden, geheel afgezien van dit Besluit, op grond van hun ante cedenten nimmer als lid van den Nederlandschen Bioscoop-Bond kunnen worden toegelaten. De heer van Domburg moet thans maar eens duidelijk en voor goed weten, dat na zijn laatsten onbehouwen stomp in de richting van ons bedrijf, ditzelfde bedrijf genoodzaakt is hem als figuur ten opzichte van het Nederlandsche film- en bioscoop bedrijf te vereenzelvigen met die van den heer Goossens. Zij onzerzijds tenslotte vastgesteld, dat gelijk het den heer Goossens niet gelukt is ons land te verrijken met de twijfelachtige weelde van een niet te exploiteeren smalfilmtheaterpark de heer van Domburg er evenmin in geslaagd is den Nederlandschen Bioscoop-Bond schade te berok kenen met zijn hetze-achtige artikelen en berich- ten-actie in „De Tijd". GEWIJZIGDE TELEFOONNUMMERS Leden, wier telefoonnummers als gevolg van de automatiseering zijn veranderd, worden vriende lijk doch dringend verzocht om, zulks mede in hun eigen belang, ten behoeve van een juiste samen stelling van de ledenlijst, ten spoedigste van de plaats gehad hebbende wijzigingen opgave te doen aan het Bondsbureau. .Omtrent de plannen van het smalfilmconcern „Cineone" hebben wij onlangs uitvoerig bericht, onder meer naar aanleiding van een heftige correspondentie tusschen deze onderneming en den Bioscoop-Bond. In verband hiermede en mede naar aanleiding van enkele mededeelingen van genoemden Bond, hebben Wij ons tot Cineone gewend met verzoek om inlich tingen over bepaalde details van deze kwestie. Deze inlichtingen hebben wij nimmer ontvangen, zulks naar ons thans blijkt in verband met nieuwe plannen tot opheffing van Cineone. De smalfilmtheaters, die deze onderneming in ver schillende plaatsen zou bouwen en waarvan er reeds enkele bijna gereed waren, zullen dus onvoltooid blijven. Of de, blijkbaar al te optimistisch opgezette plannen nog ooit zullen verwezenlijkt worden, moet nog wor den afgewacht. „Een nieuwe maatschappij werd opgericht, genaamd „Cineone", die bezig is 37 bioscopen in te richten, waarin uitsluitend smalfilms zullen vertoond worden. Waarom dit wèl kan? Genoemde maatschappij Cineone is niet aangesloten bij den Bioscoop-Bond en wenscht volkomen vrij te blijven van alle belemme rende bepalingen. „In Rotterdam zullen binnenkort twee theaters wor den geopend. In Amsterdam zal eerlang eveneens een smalfilmtheater open gaan en in Haarlem is men met den bouw van een Cineone-theater reeds ver gevor derd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de onderneming gezond gefinan cierd wordt. (Spatieering van ons). De vertoo ningen in deze theaters schijnen aan alle eischen te voldoen. Men kan niet merken, dat smalfilm gedraaid wordt, daar de duidelijkheid niets te wenschen over laat. Aan dezen nieuwen gang van zaken, die in Neder land een zekere kentering beteekent, zitten natuurlijk allerlei aspecten. Men vraagt zich af, hoe de exploi tanten van gewone theaters en hoe de importeurs zich tot deze kentering verhouden. Natuurlijk beteekent een en ander een ernstige con currentie voor de bestaande theaters. Anderzijds be teekent het ook een groot afzetgebied voor de impor teurs en zeker beteekent het een fiasco voor het zgn. nieuwe zakenbesluit en de afsluiting van het bioscoop- en filmbedrijf van den Bioscoop-Bond. In hoeverre de strijd kan worden bijgelegd, valt moeilijk te concludeeren. Aangezien de journaalondernemingen alle lid zijn van den Bond, en Cineone dus stelselmatig van deze journaals verstoken zal blijven, heeft Cineone een op lossing gezocht en gevonden in de medewerking van buitenlandsche firma's. Niet alleen zal Cineone dus gewone films kunnen vertoonen, doch ook teekenfilms en gekleurde films, die zij, naar verluidt in overvloed krijgen kan. In verschillende plaatsen in Nederland en in ver schillende streken zullen Cineone-bioscopen verrijzen. Ook zal Cineone alle belangstellenden buiten de bioscopen van films kunnen voorzien. Reeds verna men we, dat een organisatie bezig is zich te vormen om de smalfilm uitgebreider in vereenigingen en scho len te distribueeren. Zoo zal het niet langer meer mogelijk zijn vereeni gingen en organisaties, die in vrijheid studie wenschen te maken van de film, te berooven van het noodige materiaal en thans is wel het oogenblik gekomen voor den Bioscoop-Bond om zich af te vragen, of men niet al te lang heeft volhard in een dictatoriale politiek, die eenmaal wij hebben het meer dan eens voorspeld tot een catastrophe moest leiden, een catastrophe, waarin ook zij allen meegesleurd worden, die tegen hun zin in gedwongen werden de tactiek van den bond, beter gezegd van het hoofdbestuur, te erkennen. Laten we hopen, dat men eindelijk een weg zal vinden om dwang en dictatuur te ontgaan

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 6