TWEE ZEVENTIG-JARIGEN Het film- en bioscoopbedrijf in ons land vormde langen tijd een terrein, waarop bijna uitsluitend jonge menschen hun krachten beproefden. Naar gelang het bedrijf op middelbaren leeftijd komt wordt het aantal van hen onder ons, wier haren rond de slapen beginnen te grijzen met den dag talrijker. In deze maand tellen we zelfs twee zeventig jari gen, n.1. de heeren E. de Hoop Az., directeur van de Muntfilm te Amsterdam en S. J. Kinsbergen, directeur van de NV. Metec, exploiteerende bio scopen in het Passage Theater, de Princesse- Schouwburg en het Kurhaus (Scheveningen) allen te Den Haag. Het eerst is de heer de Hoop aan de beurt. Op Woensdag 21 Juli wordt hij zeventig! Met hem vieren we een werker van de eerste ure. Onnoemelijk veel heeft het film- en bioscoop bedrijf en zijn organisatie aan hem te danken. De heer de Hoop is een van de oprichters van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. Met den tegen- woordigen voorzitter, den heer D, Hamburger Jr., was hij vooral in de eerste jaren een geweldige stuwkracht. Ruim vijftien jaar was hij lid van het Hoofdbestuur en vervulde hij de functie van pen ningmeester. In die dagen was de organisatie fi nancieel nog niet, wat zij thans is. Dat echter de vele acties in die dagen mogelijk waren en een succes konden worden is vooral te danken aan het zeldzaam élan, waarmee hij de financiering des tijds wist te bewerkstelligen. Bij zijn aftreden indertijd werd de heer de Hoop tot eerelid van den Bond benoemd. Ook ontving hij het eerelidmaatschap van de afdeeling Amsterdam, uit erkentelijkheid voor de vele verdiensten, welke hij zich gedurende den langen tijd, dat hij het presidium van deze afdee ling had gevoerd, had verworven. Tal van jaren heeft onze zeventigjarige voorts zitting gehad zoowel in de Commissie van Geschil len als in den Raad van Beroep en van laatstge noemd college is hij nog steeds de plaatsvervan gende voorzitter. Ook in het bedrijf is de heer de Hoop altijd een figuur van beteekenis geweest. Hij is er thans ongeveer vijf en twintig jaren werkzaam in. Het begin was al aanstonds iets bijzonders, 't Was de stichting van de Cinema Palace aan de Kalverstraat, thans bekend als het Roxy theater. De vestiging van deze bioscoop beteekende voor die dagen een revolutie; zij gold in den vooroorlog- schen tijd als de mooiste bioscoop van Amsterdam. In dit theater was tevens het filmverhuurbedrijf van den heer de Hoop gevestigd. Nog altijd is hij de toegewijde directeur van hei- filmverhuurkantoor de Muntfilm". De laatste jaren treedt de heer de Hoop weinig meer op den voorgrond, omdat zijn gezondheids toestand hem tot voorzichtigheid maant. Dit zal ons echter niet weerhouden, dezen verdienstelijken pionier dit keer heel in het bijzonder hartelijk geluk te wenschen. Moge hij nog vele jaren in ons midden blijven! Zaterdag 25 Juli is het de verjaardag van den heer S. Kinsbergen, directeur van het Passage Theater te Den Haag. We spreken van den ver jaardag, want van de zeventig wil hij nog niet weten. Deze bekende, zeer geziene en kunstzinnige figuur staat nog altijd midden in het volle leven. Een en al geest en vitaliteit, een en al durf en werkkracht, heeft hij nog met allen en alles be moeienis, zit hij nog vol plannen en idealen en verzet hij iederen dag nog een dosis arbeid, waar aan menig jongere de handen vol zou hebben. Wanneer we u verklappen, dat de heer Kins bergen dezer dagen de onderhandelingen over de huur van een bepaald theater bijna liet afspringen, omdat hij buiten de tien jaar huur niet de beschik king kon krijgen over tien optiejaren, dan gelooven we wel het karakter van dezen zeventigjarige op de meest rake wijze te hebben geschetst. De heer Kinsbergen heeft een reusachtigen en brillanten staat van dienst. Hij heeft kunstreizen ondernomen met Sara Bernhardt en Yvette Guil- bert, dirigeerde in New York, New Orleans, Lon den, Gent, Ostende, Charleroi, was jarenlang diri gent van het Utrechtsch Stedelijk orkest, om ten slotte in het theaterbedrijf te belanden. Het is moeilijk, in 't kort bestek, ons hier toe gemeten, volledig te zijn. Vermelden we echter hoe hij in den vooroor- logschen tijd den Princesse Schouwburg reeds als bioscoop exploiteerde, om vervolgens in 1918 het Centraal Theater te openen en in 1924 een aan vang te maken met de exploitatie van het Passage Theater. Door voortdurende verfraaiing en hoog staande exploitatie heeft hij deze onderneming weten op te werken tot een bioscoop, welke door het meest uitgelezen publiek van Den Haag wordt bezocht. Vooral eeren wij het in den heer Kinsbergen, dat hij, ondanks zijn tallooze beslommeringen, nog steeds zijn beste krachten geeft aan den Bond,, Hij is de actieve voorzitter zoowel van den Afdee- lingsraad als van de Afdeeling den Haag van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, in welke functies hij zich als het ware voortdurend nieuwe verdien sten verzamelt. Ook hem wenschen wij nog vele jaren toe! Moge het de twee zeventigjarigen op hun verjaardag niet aan belangstelling ontbreken. 10

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 12