HET VOORZITTERSCHAP maar uit, wat er voor de componisten overblijft. De fooi, welke daarvan den Nederlandschen com ponist ten deel valt, kan men ergens terugvinden in het eerste gedeelte van ons artikelInder daad sigarencenten, meer niet. Bij nader bezien van de ons ter beschikking staande gegevens blijkt bovendien nog, dat het geheele uitkeeringssysteem niets anders is, dan B hetgeen men in accountantskringen wel eens noemt „een georganiseerde vorm van slepen". De componist ontvangt n.1. nimmer zijn eigen geld. hetwelk dus voor hem is opgebracht, doch krijgt eerst een jaar daarop of wat nog erger is, twee jaar later uit de vervolgens ingekomen bedragen het hem toekomende uitgekeerd. Ook dit is een van de gevolgen van de eigenaardige wijze, waar- Op bij het Buma met de comptabiliteit wordt om- esprongen. Tenslotte dit: We hebben met deze uiteenzet ting niemand willen grieven. We hebben slechts willen bijdragen tot het inzicht, dat een incasso instituut voor muziekauteursrecht, zooals wij dat kennen in den vorm van het Buma, een monstrum is; een overbodige last, welke het muziekauteurs recht tot een paskwil en de uitkeering dezer rech ten tot een risee maakt. Dezer dagen hoopt onze Bondsvoorzitter, de heer D. Hamburger Jr., geheel hersteld in ons midden terug te keeren. De gelijktijdige hervatting van zijn werkzaam heden als Bondspresident stemt ons tot oprechte Ón groote verheugenis. De plotselinge en ernstige ongesteldheid van den heer Hamburger, die met reden deed vreezen, dat wij hem niet voor het Bondswerk zouden kun nen behouden, heeft wel heel sterk de aandacht gevestigd op de beteekenis en het werk van het voorzitterschap. Met een enkel sober woord maken de Statuten er melding van„Deze 8 leden, benevens het negende lid, zijnde de Voorzitter van het Hoofd bestuur, worden benoemd op en door de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering, zijnde deze ver gadering vrij in de keuze van den Voorzitter". dat is vrijwel allesMaar hoeveel bergen van werk moeten in deze functie worden verzet, hoeveel tijd vraagt zij, wat een zorgen brengt zij mede, welk een ervaring, welk een tact, welk een toewijding zijn er voor noodig Zij, die in de gelegenheid zijn het werk van den eersten functionaris in den Bioscoop-Bond gade te slaan, weten maar al te zeer, hoe juist als gevolg van 't bijzonder karakter van het film- en bioscoopbedrijf en van de omstandigheid, dat de organisatorische leiding sterk gecentraliseerd is, van hem voortdurend het uiterste wordt geëischt. De heer Hamburger op den voorzitterszetel was voor ieder onzer zoo iets vanzelfsprekends, dat niemand zich nog de lasten realiseerde, welke hij op deze plaats te dragen had. Des te grooter was daarom de voldoening en des te hooger de achting, welke den heer Ham burger alom wordt toegedragen, zoodra bekend werd, dat hij bereid was na zijn herstel zijn Bondswerkzaamheden te hervatten. De hartelijke belangstelling en het medeleven tijdens zijn ziekte van allen in den Bond moeten den heer Hamburger daar zijn we van over tuigd goed hebben gedaan. Zeer in het bijzonder is zulks tot uiting geko men bij gelegenheid van zijn vijftigsten verjaar dag, welke hij onlangs heeft mogen vieren. Een stroom van brieven, telegrammen en bloe men verrastte hem op zijn villa in Blankenberghe. Hierdoor is 't beste bewijs geleverd, hoezeer men hem waardeert en hoogacht. Mogen we den heer Hamburger en ook diens echtgenoote hartelijk gelukwenschen met het zoo voorspoedig herstel! Hij weze opnieuw welkom in ons midden! Wanneer we daarbij een verlangen hebben, dan is het dit: dat onze Bondsvoorzitter gespaard moge blijven voor instortingen, gelijk die, welke hem thans hebben bedreigd. Wij zouden tekort schieten, wanneer we niet bij deze gelegenheid hulde brachten aan den vice- voorzitter, den heer C. S. Roem, die op zoo voor treffelijke wijze den heer Hamburger vervangen heeft. De heer Roem heeft een zwaren zomer ach ter den rug. Hij zag zich plotseling voor de taak geplaatst leiding te geven aan het omvangrijke werk van statutenwijziging en reglementsherzie ning, aan de reglementeering van den minimum- entreeprijs en zoovele andere zaken. De heer Roem heeft ondanks zijn drukke par ticuliere bezigheden zijn taak volbracht op de hem eigene wijze, nuchter en vlot, met toewijding en taai doorzettingsvermogen. Daarvoor heeft hij recht op onze groote waar deering. Hij is thans voor eenigen tijd op zakenreis naar Indië. In de eerstkomende Hoofdbestuursvergade ring op 21 September a.s. hopen we hem samen met den heer Hamburger wederom in ons midden te begroeten!

Officieel Orgaan | 1937 | | pagina 7