OFFICIEEL ORGAAN PROSIT NIEUWJAAR! VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIO SCOOP - BON D In Vondels Phaëton zingt de rei der uren ons toe: „Wij passen op ons ronde Geduurigh op de wacht. Verzuimen geene stonde, Voltrecken dagh en nacht De urenVierentwintig keer per dag gaan ze aan ons voorbij, dag in dag uit. Toch zien we hen amperZe zijn voor ons als aether, waar langs de trillingen van den tijd zich voortbewegen om voor ieder onzer een enkelen keer slechts hoor baar te worden in den dreun van het voortrennen- de leven. Maar bij bet naderen van de jaarwisseling krij gen ze wederom waarde, de urenHet is alsof alle klokken nu feller tikken, het is alsof ze harder slaan en de uurwijzers rondcirkelen met de snel heid van secondenHerhalen ze datgene, wat de dichter hen in zijn sober vers zoo verheven zeggen liet? Verzuimen geene stondede laatste niet, noch de eerste. Twee wonderlijke oogenblikken, het laatste uur desjaars en het eerste. De uren van een heel jaar schijnen er in saamgesmolten. Daartusschen speelt het moment der jaarwisseling zich afondeelbaar! Moge dan oudergewoonte onze heilwensch U toeklinken: Prosit Nieuwjaar! Velen onzer hadden wellicht te tobben met gropte moeilijkhedenmoge het nieuwe jaar anders en beter voor hen zijn. Er zijn er ook, die uren van droevenis achter zich laten, smarten, waarin allen gedeeld hebben om haar half zoo groot te doen zijnmoge de tijd de wonden heelen. Velen onzer ook zullen tevreden kunnen zijn... en wij haasten ons te zeggen, dat het zoo moge blijven. Dat het nieuwe jaar voor allen nieuw geluk brenge, nieuwe vreugde, nieuwen voorspoed, is onze vurige wensch. Nogmaals: Prosit Nieuwjaar! ,,Al hoort men kloek noch klanck, Ons stomme tongen spreecken En roepen: Gaet Uw ganck. Verzuimt geen oogenblicken, Het leven rent voorbij. O menschen, kost ge wieken En weegen Uw getij, Dat nimmer weer zal keeren, Gij zoudt den tijdt waerdeeren! Zoo zingen Vondels uren verder en niemand dan zij zou beteren wenk hebben kunnen geven. De samenleving is ingewikkelder en ongewisser dan ooit geworden. In de verte is de dreiging van oorlogsgeweld, macht stapelt zich op tegenover macht; er is verdrukking, onrecht, vervolging en de ellende van hen, die er onder lijden. Al bleven wij in ons klein, gezegend land ge lukkig gespaard, niettemin raakte de depressie, welke opnieuw rondwaart, ook ons. In de hoop volle verwachting, waarmede wij het jaar 1937 zijn ingegaan, zijn we in vele opzichten teleurge steld en ook het naaste verschiet ligt zóó verbor gen, dat welhaast niet meer te zeggen valt of het licht dan wel donker is. Onder deze omstandigheden wordt vooral van 1

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 3