vroeger is verricht, thans haar vruchten begint af te werpen. Uiteraard zal het jaarverslag, hetwelk binnen kort verschijnt, een uitvoerig beeld geven van het organisatorisch leven in ons bedrijf. Wij kunnen daarom volstaan met een summiere vermelding van de meest naarvoren springende feiten. Daarbij den ken wij niet alleen aan het interne werk van den Bond, doch vooral ook aan den strijd, welke welis waar kalm en waardig, maar niettemin met taai volhouden is gevoerd om vermindering te verkrij gen van de verschillende lasten, waaronder het be drijf zwaar gebukt gaat en die hoe langer hoe meer een struikelblok vormen om het winstgevend te doen zijn. Wij denken aan de acties, welke werden gevoerd in Haarlem, Maastricht, Zaltbommel, Hoogezand, Amsterdam en zoovele andere ge meenten. In sommige gevallen kon althans eenige verlich ting worden verkregen of het ergste worden voor komen. Haarlem nam dank zij een wenk van de Regeering het eenmaal genomen besluit tot ver hooging der vermakelijkheidsbelasting van 20 op 25 terug, Maastricht reduceerde na jarenlange pogingen onzerzijds eindelijk de bestaande heffing van 25 tot 20 Zaltbommel, dat op aandrang van Gedeputeerde Staten de belasting had ver dubbeld, door namelijk van 10 tot 20% te ver- hoogen, verminderde het percentage tenslotte als gevolg van de tusschenkomst van den Minister tot 12%, Hoogezand bracht de belasting eveneens terug op 15%, terwijl het gemeentebestuur van Simpelveld, dat het plaatselijke bioscoopje trachtte te torpedeeren door een verhooging der vermake lijkheidsbelasting tot 25 en zelfs tot 50 voor de feestdagen, van den Minister te hooren kreeg, dat op een dergelijke verordening geen prijs werd gesteld. Teneinde onze actie om verlaging van lasten zoo sterk mogelijke argumenten te kunnen bijzetten, is in de ledenvergadering van 8 November j.1. be sloten aan den Bondsaccountant opdracht te geven tot het verzamelen van gedetailleerde gegevens aangaande de inkomsten, uitgaven en exploitatie uitkomsten van de Nederlandsche bioscopen over het jaar 1936 en daarover rapport aan het Hoofd bestuur uit te brengen. Met dit onderzoek is juist een dezer dagen een begin gemaakt. Een strijd van geheel ander karakter, maar niet minder ernstig, moest in het afgeloopen jaar krach tiger dan ooit worden gevoerd tegen de beunha zerij, met name tegen hen, die door middel van smalfilm-exploitaties buiten het bonafide film- en bioscoopbedrijf om dit bedrijf wilden beconcur- reeren. Uitdrukkelijk zij hieraan toegevoegd, dat dezerzijds natuurlijk geen enkel bezwaar bestond tegen de smalfilm alszoodanig, noch tegen het smalfilm-amateurisme. Wel echter moest er voor gewaakt worden, dat zich exploitaties gingen vor men, welke als een soort vliegende winkels het normale bedrijf tijdelijk schade berokkenden om, na wellicht ook aan de standing van het film- en bioscoopbedrijf groot nadeel te hebben toegebracht, plotseling te verdwijnen en eenigen tijd later op andere wijze wederom te voorschijn te komen, al naar gelang de omstandigheden daarvoor gunstig waren. In het algemeen genomen kan worden ge zegd, dat het vroeger genomen smalfilmbesluit dit jaar zijn vruchten heeft afgeworpen. Wij herin neren in dit verband b.v. aan de tweevoudige de bacle van het Cineone-concern, welke kapitalen heeft gekost aan hen, die er zich ondanks onze waarschuwing voor geïnteresseerd hebben. Ook de smalfilm-voorstellingen, welke ondanks onze maat regelen in het begin van dit jaar bij gelegenheid van het Prinselijk Huwelijk georganiseerd konden worden, zijn op een groote mislukking uitgeloopen. Vooral bij deze gelegenheid heeft het negatieve resultaat van de smalfilmerij ruimschoots bewezen, dat men, wanneer het er op aankomt, moet kunnen rekenen op een goed georganiseerd, goed geordend bedrijf. De historische gebeurtenissen aan het begin van dit jaar, waarnaar wij hier verwijzen, roepen in onze herinnering terug welk een voorname rol het film- en bioscoopbedrijf bij die gelegenheid heeft kunnen spelen. Aan het film- en bioscoopbedrijf is immers het voorrecht te beurt gevallen, dat het de plechtigheid tot in de verhevenste momenten toe in al .haar volheid en grootschheid tot de massa heeft mogen brengen. Honderdduizenden door het heele land zijn gedurende die dagen naar de bio scoop getrokken, zoodat dank zij de film als het ware heel het volk getuige heeft kunnen zijn van de gelukkigste oogenblikken zijner Kroonprinses. Binnen de organisatorische grenzen is ook in het afgeloopen jaar zeer veel werk verricht om den organisatorischen opbouw van het aaneengesloten film- en bioscoopbedrijf te voltooien. Na een lang durige en ernstige voorbereiding zag het Hoofdbe stuur zijn werk in de buitengewone ledenvergade ring van 2 Augustus j.1. bekroond door het met bijna algemeene stemmen genomen besluit tot wij ziging van de statuten. Dit besluit was van de grootste beteekenis; in de nieuwe statuten immers is de mogelijkheid opengesteld de normen te reg lementeeren, waaraan de leden en adspirant-leden moeten voldoen bij het exploiteeren van de bedrij ven en zaken, het oprichten van nieuwe bedrijven en zaken en het intreden in en het overnemen van bestaande bedrijven en zaken. De pogingen om te komen tot een bedrij f sorde- ning, welke de laatste jaren werden ondernomen telkens voor een beperkten duur in het jaar

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 5