ling uniform grootboekrekeningenstelsel in hun bedrijven te gebruiken, terwijl zij geheel te voorkomen is, indien bovendien nog tot standaardiseering der afschrijvingen, renteverre kening, boeking van filmhiutr, enz. wordt overgegaan. Zijn deze maatregelen eenmaal doorgevoerd, dan zijn dus alle gegevens, uniform berekend en gegroepeerd, bij de leden aanwezig. Het komt mij voor een algemeen bedrijfsbelang van de eerste orde te zijn, dat de leden deze gegevens jaarlijks ter kennis brengen van het Bondsbestuur, door de van Bondswege aan de leden toe te zenden schema's voor het invullen van de cijfers hunner Balans en Resultatenrekening, in te vullen en bij het Bondsbestuur in te leveren. Doch wil deze maatregel practisch uitvoerbaar zijn en voor het Bondsbestuur waarde heb ben ter verdere verwerking, dan zal dat bestuur, dus de gezamenlijke leden, niet kunnen ontkomen aan het stellen der volgende eischen: a. dat ieder lid op eigen kosten zijn administratieve organisatie moet laten contröleeren door een accountant; b. dat ieder lid vrij is in de keuze van dien accountant, mits diens naam slechts voor komt op een door het Bondsbestuur uit te geven lijst van erkende accountants; Zoodra de wettelijke regeling van het accountantsberoep een feit zal zijn geworden, en de huidige Minister van Economische Zaken heeft reeds in de Kamer verklaard, dat dit waarschijnlijk nog in het loopende parlementaire jaar het geval zal zijn, ontstaat, hoewel de uitoefening van het beroep vrij blijft, de wettelijk beschermde naam van „Register-Accountant" voor die accountants, die aan de wettelijke eischen van be kwaamheid voldoen en op andere gronden niet behoeven te worden geweerd. Het sub b gestelde kan dan vervallen, mits sub a voor accountant worde gelezen „Register- Accountant". c. dat in de opdracht aan den accountant moet zijn opgenomen, dat het door het Bonds bestuur voorgeschreven grootboekrekeningenstelsel moet worden gebruikt en de door het Bondsbestuur voorgeschreven gestandaardiseerde bedrijfs-usances moeten worden ge volgd; eventueel noodzakelijke afwijkingen mogen alleen plaats hebben, indien de in vloed daarvan op afzonderlijke grootboekrekeningen tot uitdrukking wordt gebracht; d. dat in de opdracht aan den accountant mede moet zijn opgenomen, dat hij de jaarlijks vóór een zekeren datum door het lid bij het Bondsbureau in te leveren Balans en Resul tatenrekening, zonder eenig voorbehoud, moet teekenen. Om wille van de kosten behoeft het stellen dezer eischen geen bezwaar te zijn; abnormale gevallen buiten beschouwing latend, zal het honorarium van een competent en bonafide accountant zich naar mijn meening, al naar gelang van de grootte der bedrijven, tusschen Y2 en 1 der netto-recettes kunnen bewegen. Door het maken van deze kosten wordt dan allereerst bereikt, dat de individueele leden een boekhouding verkrijgen, welke hen op betrouwbare wijze voorlicht, welke voorlichting nog aan waarde wint, doordien een deskundig en betrouwbaar accountant deze certificeert; de waarde van dit argument blijkt reeds uit het feit, dat verschillende leden zich momenteel deze kosten reeds vrijwillig getroosten. Doch de beteekenis van hetgeen bereikt wordt voor de leden gezamenlijk, acht ik van minstens even groot, zoo niet van nog grooter gewicht. Immers op grond van de, door erkende accountants, zonder eenig voorbehoud, gecertificeerde, uniform berekende en ge groepeerde cijfers van de bedrijven der leden, kan het Bondsbestuur, op zeer korten ter mijn en met zeer geringe kosten, de door hem benoodigde overzichten samenstellen. Noodzakelijk voor een juiste beoordeeling Ik memoreerde hierboven reeds, dat deze overzichten noodzakelijk zijn voor de beoordeeling van den toestand van een gebied of gemeente bij het vestigen van nieuwe zaken en het 34

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 36