voeren van acties fegen al te knellende overheidslasten, doch dat zij ook voor talrijke andere doeleinden van een zeer groot nut kunnen zijn. Op grond van het reeds beschikbare en nog beschikbaar komende statistisch materiaal, in den vorm van budget-statistieken en welvaartsindicaties, kan het Bondsbestuur de „koop kracht" voor bioscoop-bezoek van de verschillende gebieden en gemeenten berekenen en door toetsing dezer berekeningen aan de werkelijke recettes in die gebieden en gemeenten, nagaan welke daarvan zich leenen voor een meer intensieve exploitatie der aldaar geves tigde theaters. Deze arbeid is voor den individueelen ondernemer, hoe belangrijk het resul taat daarvan voor hem ook moge zijn, praktisch onmogelijk; zijn Bondsbestuur kan dezen arbeid wel systematisch verrichten en hem van de resultaten laten profiteeren. Voorts kan de heffing van contributie en hoofdelijken omslag in nog juistere verhouding tot de belangrijkheid der theaters worden gebracht. Nog talrijke andere voorbeelden zijn aan te halen. Door aan het verleenen der opdrachten de voorwaarde van maandelijksche uitvoering der werkzaamheden te verbinden, waardoor de waarde der controle voor de bedrijven der leden in sterke mate wordt vergroot, kunnen de accountants dier bedrijven de wekelijksche recette-opgaven maandelijks certificeeren, zoodat het huren en verhuren van films uitslui tend op percentage-basis der recettes, kan worden bevorderd. Weliswaar zullen daardoor de kosten der controles eenigszins stijgen, doch hier tegenover staat, dat de thans reeds gemaakt wordende kosten voor recette-onderzoek wegvallen en zoowel de bedrijfszekerheid, door een meer juiste verdeeling van het risico, als de be- drijfsvrede, door vermijding van geschilpunten, toenemen. Mochten de leden onverhoopt hun angst voor het concurrentie-spook nog niet kunnen over winnen, dan zou toch doorvoering der hierboven geschetste maatregelen reeds nut hebben. De leden kunnen dan de waarde daarvan beperken, door te bepalen, dat de accountants der bedrijven het Bondsbestuur slechts die inlichtingen mogen verstrekken, welke het vraagt op grond van een beslissing eener algemeene ledenvergadering, welke ledenvergadering dan elk verzoek op zichzelf kan beoordeelen en desnoods weigeren. Beslist echter de ledenvergadering, dat de leden de gevraagde inlichtingen aan het Bonds bestuur moeten verstrekken, dan kan dit tenminste op korten termijn over gecertificeerde gegevens beschikken. 35

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 37