OFFICIEEL ORGAAN VIJANDEN VAN DE BIOSCOOP VAN DEN NEDERLANDSCHEN BI O SCOO P - BON D Naast de millioenen verknochte vrienden heb ben de film en haar bedrijf helaas ook een aantal verklaarde vijanden. Nu is het niet prettig vijanden te hebben, al behoeft dit op zichzelf genomen niet zoo erg te zijn. Zoolang er immers vijanden zijn, is er strijd, zoolang worden de wapens gewet, worden nieuwe posities ingenomen of oude herzien. En ten slotte is een veel omstreden terrein een begeerenswaard bezit. Gelukkig is het aantal onzer tegenstanders niet noemenswaard, integendeel, met den dag slinkend, zoodat de duizend en een offensieven met schette rende fanfare aangekondigd, hoogstens terug te vinden zijn in een ordelooze guerilla, die boven dien niets om het lijf heeft. Van grootere beteekenis is het te weten, wiè onze vijanden zijn en welke hun wapenen. Er zijn er onder, die met open vizier strijden en dan staan wij graag onzen man. Er zijn er echter ook, die achter een masker van beginsel en levenshou ding opzet en methoden verbergen, welke schijn baar door het doel geheiligd zijn, maar die wij even aanvechtbaar en verwerpelijk moeten achten, als het beginsel en de levenshouding ons wellicht respect kunnen inboezemen. Zulk een weinig ridderlijke strijdmethode past. dominee Gunning toe in een artikel, dat hij dezer dagen in het weekblad ,,Timotheus" over de film geschreven heeft. In dit artikel wijst de heer Gunning op den ge weldigen invloed van de bioscoop, die volgens hem een affaire van reusachtige afmetingen is gewor den en terwille van de hoogst mogelijke winst spe culeert op de laagste instincten van den mensch, waardoor volgens den schrijver groot gevaar is ontstaan voor een gezond volksleven. De heer Gunning somt dan ter staving van zijn betoog een heele reeks leelijke, bijna walgelijke dingen op over de film, over de bioscoop en over de reclame, die zij maakt. Het leelijkst is echter, dat de geestelijke schrij ver allerlei gegevens en welke gegevens! uit het buitenland heeft verzameld om aan de hand daarvan, met voorbijgaan van het bedrijf in Neder land, te betoogen, dat het met dit bedrijf zóó cru gesteld is, dat het een gevaar vormt voor ons volk en slechts een welbewuste, eendrachtige oppositie redding zou kunnen brengen. ,.In honderd bioscoopvoorstellingen, welke een bekend geleerde die van dit onderwerp een ernstige studie maakte, bezocht, kwamen voor 43 scènes van echtelijke ontrouw, 20 verleidingen van meisjes, 20 dronkaards, 10 ontroovingen, 35 moor den en zelfmoorden, 5 inbraken, nog gezwegen van ,,naar het leven weergegeven ontploffingen, bran den, door auto's overredenen, in opzettelijke driest heid voorgestelde bedrogenen of bedriegers, enz." 1

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 3