EEN GLAZEN LIGHAL VOOR HET BIO-VACANTIEOORD Heden, 1 Juli 1938, herdenkt het Bio-Vacantie- oord, Russenduin, zijn eerste lustrum. Ruim zes jaar nadat op initiatief van de Afdee- ling Amsterdam van den Nederlandschen Bioscoop- Bond bij notarieele acte de Stichting Bio-Vacantie- oord werd opgericht, en ca. twee jaar na den aan koop van het kasteel Russenduin" met bijbehoo- rende gronden ter grootte van 13 H.A., kon het gebouw, na een grondige verbouwing te hebben ondergaan, op 1 Juli 1933 zijn poorten openen. Sedertdien heeft het op alleszins succesvolle wijze zijn zegenrijke taak vervuld. In den loop van de eerste vijf jaar van zijn bestaan zijn in totaal 3000 arme kinderen van aller lei richtingen en gezindten uit het geheele land naar dit vacantieoord uitgezonden en wel geheel voor rekening van de Stichting, zonder subsidie van Overheidswege. De kinderen brachten in totaal 110.000 verpleegdagen op Russenduin door, terwijl het bedrag, dat door het Bestuur aan verpleging, reiskosten en uitzetten gedurende dien tijd werd ten koste gelegd, de som van 140.000.beloopt. Voortdurend is het Bestuur erop uit, de inrich ting, die als de mooiste en meest moderne op dit gebied in ons land geldt, zoo mogelijk steeds beter aan haar doel te doen beantwoorden. Met het oog hierop werden reeds eenigen tijd plannen gekoesterd om in de onmiddellijke nabij heid van Russenduin een lighal te bouwen, waai de, kinderen bij guur weer ongehinderd van licht en lucht kunnen profiteeren. Dank zij de talrijke giften uit geheel het land hoopt het Bestuur deze plannen binnenkort te kun nen verwezenlijken. Teneinde zooveel mogelijk zeker te zijn, dat deze lighal in elk opzicht, zoowel technisch en medisch als economisch en aesthetisch aan daaraan te stellen eischen zal kunnen beantwoorden, heeft het Be stuur een Commissie van advies in het leven ge roepen, die tot taak heeft een plan te ontwerpen betreffende den bouw en de inrichting van zulk een lighal. In deze Commissie hebben zitting de heeren: Dr. A. Schuckink Kool te Utrecht, Voorzitter van het Centraal Genootschap en Oud-directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst te Utrecht; C. van Eesteren te Amsterdam, gemeente-architect; E. Ehrlich te Rotterdam, Penningmeester van de Stichting „Bio-Vacantieoord"; A. de Hoop te Amsterdam, Directeur van den Ne derlandschen Bioscoop-Bond en Secretaris van de Stichting „Bio-Vacantieoord"; J. ter Linden te Den Haag, Voorzitter van de Stichting Bio—Vacantieoord"; H. C. Snel te Amsterdam, Directeur van het Cen traal Genootschap; Dr. B. H. Vos, Den Haag, Oud-directeur van het volkssanatorium te Hellendoorn; L. v. d. Wilk, Alkmaar, arts, geneeskundig inspec teur van het Centraal Genootschap. Ter herdenking van het eerste lustrum is het Bestuur heden in Hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee bijeengekomen, en het is wel een gelukkige omstandigheid, dat juist in deze bijeenkomst de vorenbedoelde Commissie van Advies kon worden geïnstalleerd. Hiertoe hield de Voorzitter der Stichting, de heer J. ter Linden, een rede, waarin hij de leden der Commissie dankte voor hun bereidwilligheid om in de Commissie van Advies zitting te nemen en erop wees, dat het Bestuur het op prijs had gesteld deze Commissie op den dag van het eerste lustrum te installeeren, omdat het aan dezen dag een bij zondere herinnering wilde bewaren. Spreker me moreerde, dat het tevens vijf jaar geleden is, dat de exploitatie van het vacantieoord voorloopig voor den duur van zes jaar aan het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd overgedragen en hij deelde mede, dat het Bestuur tevens op dezen dag besloten had tot con tinueering van deze overeenkomst, hetgeen betee- kent, dat de exploitatie van het „Russenduin" in ieder geval tot eind Juni 1941 onder het beproefd beheer van het Centraal Genootschap zal blijven. Spreker kondigde aan, dat het plan om op de terreinen der Stichting te 'Bergen aan Zee een lighal te doen verrijzen, zoo snel mogelijk zal wor den verwezenlijkt en dat deze lighal perfect gecon strueerd zal moeten zijn en aan door medici en deskundigen te stellen eischen zal moeten beant woorden. Spreker verklaarde daarop de Commissie voor geïnstalleerd en verzocht den heer Dr. Schuckink Kool het presidium van deze Commissie op zich te willen nemen. De heer Dr. Schuckink Kool heeft den Voor zitter daarop dank gezegd voor het in hem gestelde vertrouwen en de hoop uitgesproken, dat de Com missie haar werkzaamheid zoo spoedig mogelijk met succes zal zien bekroond. De Secretaris der Stichting, de heer A. de Hoop, gaf hierna een uiteenzetting van hetgeen de Stich ting sedert haar oprichting en speciaal gedurende de vijf jaar van het bestaan van het vacantieoord, gepresteerd heeft, waaraan de interessante ge gevens, welke in het begin van dit artikeltje zijn vermeld, zijn ontleend. Het is vanzelfsprekend ,dat ook de kinderen vandaag ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaans- feest extra zijn getracteerd. Moge het heilzaam werk van de Stichting voor spoedig worden voortgezet!

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 8