OFFICIEEL ORGAAN VAN DEN NEDERLANDSCHEN BI OSCO O P - BO N D FILMDILETTANTISME VAN HET AMSTERDAMSCHE HULDIGINGSCOMITÉ Algemeen wordt met groote voldoening terug gezien op de viering van het Veertig-jarig Regee- ringsjubileum onzer Vorstin. Daarvoor is volop reden, want ze was grootsch en spontaan, massaal en plechtig tevens en in bijna alle opzichten wel geslaagd. Ongetwijfeld zal ieder onzer daaraan jarenlang de meest prettige heugenis hebben. Inzonderheid de Amsterdamsche Huldigings- Commissie 1938 heeft eer van haar werk gehad. De organisatie der feestelijkheden was voortreffe lijk, en nu alles succesvol achter den rug is, mag een woord van lof haar zeerzeker niet worden ont houden. Onzerzijds stemmen wij met dezen lof van harte in, daarnaan nog onzen dank toevoegend voor de vele faciliteiten, die, dank zij ook de houding van de Huldigings-Commissie, in de voorbije dagen aan het filmbedrijf zijn verleend. Het doet ons daarom oprecht leed, dat we on3 niettemin genoodzaakt zien een restrictie te maken, neerkomende op eenige grieven tegen de wijze. waarop deze Commissie gemeend heeft bepaalde onderdeden van de feestelijkheden te moeten or- ganiseeren. In het vorig nummer van ons Orgaan hebben wc er onze bevreemding reeds over uitgesproken, dat onder auspiciën van genoemd Comité tijdens de feestdagen iederen avond op verschillende plaat sen in de stad openluchtfilmvoorstellingen zouden worden gegeven, terwijl tezelfdertijd de Nationale Film, alsook de verschillende Oranje-films in tal van bioscopen der stad werden vertoond. Wij namen toen reeds als zeker aan, dat hetgeen bij deze openluchtvoorstellingen ten beste zou worden .gegeven, niet veel te beteekenen had en een directe schade voor de bioscoopondernemers allerminst behoefde te worden gevreesd. Wel echter waren we beducht, dat de resultaten van dit openlucht- dilettantisme van dien aard zouden zijn, dat ze de film geen eer zouden aandoen. Deze veronderstelling is maar al te zeer bewaar heid geworden. Erger zelfs, de betreffende voor stellingen hebben niet alleen de film, maar ook de herdenking als zoodanig geen eer aangedaan. De gebrekkige wijze, waarop een dergelijke voorstelling was georganiseerd, is niet onvermake lijk gekarakteriseerd door de volgende reportage van het „Handelsblad": ,,Er waren duizenden op de been gister avond in de Transvaalbuurt, in blijde verwachting van de in de bladen en in het officieele programma aangekondigde filmvoorstelling in de open lucht, aan den Tugelaweg bij de Cilliersstraat. Zij wachtten geduldig op het schoone èn, naar blijkbaar ingewijden met de hand op het hart, bij het aanprijzen van „Oranje-Nationaal" verklaar den, ook jolige, dat komen zou. 1

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 3