Intusschen, de openlucht was er, maar de ver tooning liet aanvankelijk op zich wachten, wes halve het murmereeren begon, en van deze kracht: „Het heeft toch in de kranten gestaan, het moet komen!" Intusschen bleven de verdienstelijke kooplieden in bescheiden feestartikelen hun waren aanprijzen, nu en dan gehinderd door bus A die, vanwege de volte, bij het aanrijden een deel van den vlucht- heuvel in beslag nam. Filmvoorstelling op zichzelf enin de open lucht. Het duurde vijf minuten na het geannonceerde aanvangsuurgeen filmwagen. Het duurde tien minuten, nog niets wat op een vehikel met een filmapparaat geleek. En toch zijn de ontzaglijk vele belangstellenden wien de vertooning feitelijk werd thuisgebracht, niet teleurgesteld. Want na het eenigszins mok kend lijden, daagde uit de verte hetverblijden. Er drongen zwakke gramofoongeluiden tot de menigte die zich, volgens de voorlichting in de officieele publicaties bij de Cilliersstraat had opge steld, dóór. De scherpsten van gehoor riepen, nogal luid: „Daar komt het!" En ja, op grooten afstand, over de hoofden heen, ontwaarde men een brok van een met licht be schenen doek en werd den volke door middel van een luidspreker iets kond gedaan, wat een waar Indianengehuil uitlokte om den filmman duidelijk te maken: ,,Geen woord te verstaan"; die daarop geduldig zijn toespraak herhaalde. Ze kwam hierop neer, dat de menschen bij de Cilliersstraat zachtkens op moesten schuiven in de richting van den filmwagen, welke gang hun zou worden vergemakkelijkt door het doen draai en van eenige gramofoonplaten. Toen is deze volksverhuizing gedeeltelijk in gang gezet. Gedeeltelijk. Want menigeen had er genoeg van en verwij derde zichin de open lucht. Maar de voorstelling ging door. Al kwamen, toen enkele filmpjes waren ge draaid, grappenmakers terug die, gevraagd naar de opgedane ervaring, uitschreeuwden: Een mi rakel. „Nog nooit te zien geweest!" Aldus een getrouw relaas van de filmvoorstel de open lucht. Tot dusver het „Handelsblad", dat hiermede den inhoud van het programma op de meest juiste wijze heeft afgedaan. Met dit programma was het al even stuntelig gesteld als met de organisatie der voorstelling, zooals we met eigen oogen hebben kunnen con- stateeren. Het programma werd ingeleid met de plechtige mededeeling, dat deze voorstelling door het Am- sterdamsche Huldigingscomité 1938 bij gelegen heid van het Regeeringsjubileum van Hare Ma jesteit de Koningin gratis aan het Amsterdam publiek werd aangeboden, waarop de nieuwsgie rige oogen van de duizenden belangstellenden prompt werden vergast op een reclamefilmpje van een bepaald soort sigaretten. Nadat het zooveelste gramofoonplaatje ter „afwisseling" was afge draaid, volgde als hoofdnummer een 16 milimeter speelfilmpje van zoodanige kwaliteit en inhoud, dat ook de enkele honderden, wien het mogelijk was de schamele projectie op het doek van ca. 2 X 2 meter te volgen, hun misnoegen daarover meer malen luide te kennen gaven. Vervolgens werd als de groote verrassing een Oranje-filmpje aan gekondigd, dat eenige zeer slechte opnamen gaf van bezoeken van het Koninklijk Huis. Dit filmpje werd op zijn beurt stevig geflankeerd door recla mefilmpjes, waarbij de meneer achter de microfoon danig op zijn qui vive was en het publiek o.a. uitnoodigde vooral in deze dagen een kijkje te gaan nemen in de etalages van een groot kleeding- magazijn om tenslotte, na een heel uur van open- luchtfilmmisère de ontknooping te brengen, dat de filmvoorstelling thans beëindigd was, en men vooral niet moest vergeten, dat ze mogelijk was geworden dank zij de samenwerking met een be paalde sigarettenfabriek. Natuurlijk werd het pu bliek dringend uitgenoodigd m deze feestelijke dagen vooral niet te vergeten sigaretten van het merk dezer fabriek te rooken. Ziedaar het program van de openluchtfilm voorstelling, aangeboden door de Huldigingscom missie 1938 Amsterdam. Deze voorstellingen stonden in het officieele feestprogramma nota bene aangekondigd als een onderdeel van de feestelijkheden, terwijl men in ditzelfde programma met betrekking tot de ver tooning van de Nationale Film 40 Jaren en de verschillende Oranjefilms er liever het zwijgen toe had gedaan. ling.

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 4