STIJGEND BIOSCOOPBEZOEK Het is betreurenswaardig, dat in dezen tijd van steeds nauwer wordend contact tusschen over heidsinstanties en de representatieve organen van het particulier bedrijf, een Commissie met een zoo belangrijke taak als de Amsterdamsche Huldi gingscommissie 1938 de representante van het film- en bioscoopbedrijf in ons land, wier zetel, evenals die van zoovele andere organisaties, waar van de vertegenwoordigers in het Comité waren opgenomen, in Amsterdam gevestigd is, volkomen heeft gepasseerd. Zooals uit het bovenstaande moge blijken heeft de Commissie van dit verzuim de wrange vruchten moeten oogsten. Gelukkig hebben de openluchtfilmvoorstellingen in kwestie plaats gehad in de donkerte van de bui tenbuurten en is het resultaat ervan niet tot de openbaarheid doorgedrongen. Het blijft zoo een duistere plek in de zee van licht, waarin de hoofdstad in de afgeloopen blije dagen heeft gebaad, even duister als de houding van de Commissie in kwestie. Maar de film heeft zij allerminst eer aangedaan en evenmin de herdenking als zoodanig. Gelukkig heeft zij echter de bioscoop niet kun nen schaden, wier ondernemers over het resultaat van de feestdagen niet ontevreden mogen zijn en bovendien de blijde voldoening mogen smaken op hun wijze prachtig te hebben bijgedragen in de hulde aan onze Vorstin en in de animeering van de feestelijkheden in het algemeen, zulks het open- luchtfilmdilettantisme van het Amsterdamsche Comité ten spijt. TOELATING LIDMAATSCHAP Tot het lidmaatschap van den Bond is toege laten de N.V. Schouwburg Bioscoop „Gouda" i.o. te Gouda, aan wie bereids toestemming, als be doeld sub b. van het Overgangsbesluit d.d. 1 Februari 1937, is verleend voor het gaan ex- ploiteeren van de Schouwburg Bioscoop te Gouda. AANVRAGE VOOR HET LIDMAATSCHAP Voor het lidmaatschap van den Bond heeft zich aangemeld de NV. Theater Maatschappij ,,Dog- terom", gevestigd te Rotterdam, die het Ooster Theater aldaar zal gaan exploiteeren. Aan genoemde N.V. is daartoe bereids toestem ming, als bedoeld sub. b. van het Overgangsbesluit verleend. Eventueele bezwaren tegen de toelating moeten vóór 23 September a.s, bij het Hoofdbestuur wor den ingediend. De cijfers betreffende bezoekers en ontvangsten van de bioscopen in de drie groote gemeenten over het tweede kwartaal 1938 zien er als volgt uit: Amsterdam: Aantal bezoekers: 2.272.518 (2.195.787); bruto ontvangsten: ƒ1.010.008 (ƒ938.147); opbrengst vermakelijkheidsbelasting: 168.334 (ƒ156.358). Rotterdam: Aantal bezoekers: 1.235.476 (1.115.474); bruto ontvangsten: ƒ533.091 (ƒ496.662; opbrengst vermakelijkheidsbelasting: ƒ89.015 (ƒ82.777). 's-Gravenhage: Bruto ontvangsten: ƒ649.896 (ƒ570.048); opbrengst vermakelijkheidsbelasting: 108.316 (ƒ95.008). Bij de beoordeeling dezer cijfers dient men er rekening mede te houden, dat ons van de gemeente 's-Gravenhage uitsluitend de opbrengstcijfers der vermakelijkheidsbelasting ter beschikking staan. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrek king op het tweede kwartaal 1937. Het is voor het eerst sedert geruimen tijd, dat de kwartaaluitkomsten van het bioscoopbedrijf in haar geheel reden tot tevredenheid geven. Beginnen we bij de bezoekersaantallen. Was het reeds lang een verblijdend teeken, dot het bioscoopbezoek in de drie groote gemeenten zich naast den gestagen teruggang in ontvangsten wist te handhaven en zelfs in het afgeloopen jaar een record boekte, de sprong omhoog in het tweede kwartaal van dit jaar wijst wel heel duidelijk op een stevige voortzetting van dit voor ons bedrijf zoo beteekenisvol verschijnsel. Weliswaar mochten verschillende factoren een accres doen verwachten. Zoo vielen de Paaschda- gen dezen keer in April, kwam het slechte voor jaarsweer aan de bioscoop ten goede en waren een tweetal groote ondernemingen, resp. in Amsterdam en Den Haag, die het vorig paar ten deele om streeks dezen tijd wegens verbouwing gesloten wa ren, werom in bedrijf, maar dat neemt niet weg, dat de stijging van het aantal bezoekers, n.1. 4 r/< voor Amsterdam en bijna 10 9^ voor Rotterdam, in ver gelijking met het tweede kwartaal 1937, dat zich op zijn beurt niet ongunstig verhield tot het overeenkomstig kwartaal van het jaar daarvoor. getuigt van een levendige, nog immer groeiende belangstelling voor de bioscoop. 's-Gravenhage staat hierbij zeker niet ten achter, gezien de ver meerdering van ontvangsten van 't bedrijf in deze gemeente met ca. 13 Het meest opmerkelijke is echter over dit kwartaal het verloop der ontvangsten. Eindelijk

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 5