BIOSCOPEN IN DAGEN VAN SPANNING overtreding, indien deze begaan wordt door een lid van de organisatie zelve, vooral wanneer zulks het geval is na herhaalde waarschuwingen. Men moge zich al gelukkig prijzen, dat bij even- tueele overtreding in den Bond de berechting geschiedt door Bondsinstanties, uit het voren staande blijkt bovendien, dat orde-maatregelen van Bestuurswege genomen, hoe streng ook, nog maar zwakjes zijn in vergelijking met hetgeen de Pre sident van de Rechtbank buitenstaanders, die in overtreding waren, in het vooruitzicht stelde. WIJZIGINGEN LEDENLIJST Pag. 22 Goes. Bijvoegen: Luxor Theater, corr.- adres: Oostwal 11, tel. 145, C. J. van Liere. Pag. 28 Bijvoegen: Kaatsheuvel. City Theater, corr.-adres: N.V. City Theater, Eind hoven. Pag. 31 Nijmegen, Concertgebouw; Bijvoegen: M. L. Deinum, leider. Pag. 34 Ooster- en Victoria Theater, Rotterdam, worden thans geëxploiteerd door de N.V. Theater Mij. Dogterom. J. C. Dog- terom, directeur. Pag. 34 en 37 Schijndel en Tilburg. Corr.adres: W. A. van Dun, Zuid Oosterstraat 93, Tilburg. Pag. 36 Steenbergen. Schrappen: Luxor Theater, Bijvoegen, City Theater, corr.-adres: Luxor Bioscoop te Bergen op Zoom. Pag. 31 Uithoorn. Schrappen: Bioscooptheater Oud-Thamen. Bijvoegen: Luxor Bio scoop, exploitante N.V. Alphia Film, Alphen a. d. Rijn. Pag. 38 Velsen. Schrappen: J. Geervliet. Bijvoe gen: P. van Twisk, corr.-adres: Tivoli Bioscoop te Den Helder. Pag. 43 Leiden. De Reisbioscoop wordt niet meer geëxploiteerd door de K.S.A.; deze is thans omgezet in de N.V. Gofilex, Steen- schuur 17. Pag. 44, 48 en 49 Cinetone (Marconi N.V.) I. en J. Biedermann, (directeuren) zijn thans vervangen door: Mr. H. B. F. J. A. Peters. Pag. 47 De exploitatie van de Filmafd. v. h. Cen traal Bureau voor de K.S.A. wordt voort gezet door de N.V. Gofilex; de naam. K.S.A. kan derhalve geschrapt worden. Het is een bekend en door de betrokkenen maar al te zeer gevreesd verschijnsel, dat het uitgaans leven onmiddellijk reageert, zoodra de internatio nale verhoudingen overspannen dreigen te raken. Nauwelijks is daarentegen ontspanning ingetre den of de bezoekersaantallen, die kort tevoren nog waren gedecimeerd, gaan wederom met sprongen omhoog; voor een wijle zelfs tot over het normale heen. Dit is de ondervinding in vroeger jaren opge daan; het is ook de ervaring van de historische Septembergebeurtenissen. Toont het bioscoopleven in ons lieve vaderland, welk laatste bij dergelijke crises gelukkig meer belangstellend, dan belang hebbend toeziet, zich reeds zóó gevoelig bij der gelijke gelegenheden, hoeveel temeer moet dan wel de terugslag van deze downs ondervonden worden in landen, waar men ten nauwste geïnteresseerd is of geïnteresseerd dreigt te worden. Ongetwijfeld is het interessant uit de vakbladen te vernemen, hoe b.v. in het land van Daladier het film- en bioscoopbedrijf zich tijdens de bewogen Septemberdagen gehouden heeft. Het onder de wapenen roepen van reservisten had allereerst voor de studio's, die zooals bekend in Frankrijk een hoogconjunctuur doormaken, tot gevolg, dat een tekort ontstond aan artisten, operateurs, technici en werklieden, zoodat ver schillende producties vertraging ondervonden en sommige zelfs moesten worden stopgezet. Ook het onttrekken van personeel aan bioscopen en ver huurkantoren, bracht voor deze ondernemingen groote moeilijkheden met zich mede, al was hier uiteraard beter een regeling te treffen, dan in de studio's. Zwaarder dan door de oproeping van personeel werd inzonderheid het bioscoopbedrijf getroffen door den achteruitgang in ontvangsten, welke zich vanaf 7 September in stijgende mate manifesteer de. Op 12 September deed zich de eerste ernstige inzinking in het aantal bezoekers voor, om cata- strophaal te worden op den 24sten, toen de reser visten onder de wapenen werden geroepen, en ten slotte den grootsten diepgang te bereiken op de critieke data 26 en 27 September. In het bijzonder op Dinsdag den 27sten September bleven de stoe len van de bioscopen bijna alle leeg. Dat was de dag, waarop duizenden Parijzenaars de lichtstad verlieten om veiliger oorden op te zoeken Toen op Woensdag, 28 September bekend werd, dat te München alsnog een poging zou worden gedaan een ramp te voorkomen, uitte zich de her-

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 6