ademing van de menschen onmiddellijk in een lich te stijging van het bioscoopbezoek. Donderdag daaraanvolgend wezen de berichten op een verbetering in de situatie enparallel daarmede liepen de ontvangsten der bioscoop houders onmiddellijk omhoog. Het bekend worden van het accoord van Mün- chen in den loop van Vrijdagochtend bracht alom groote vreugde, waarvan de bioscoophouders in het daarop volgend week-end dermate hebben ge profiteerd, dat een deel van de geleden schade zelfs kon worden ingehaald. De belangstelling voor de bioscopen was plotseling zóó verbluffend, dat zich gedurende den geheelen dag queues vormden voor de zaken op de boulevards en de Champs Elysées. En in het bijzonder de bioscopen, die het laatste nieuws in beeld brachten, mochten zich in een belangstelling verheugen, welke deed denken aan de dagen tijdens en onmiddellijk na het bezoek van het Britsche Koningspaar aan Parijs. Een zekere bioscoop, die een film voor de vijfde week vertoonde, ontving 's Zondags frs. 33.000. tegen frs. 31 000.gedurende den Zondag van de eerste vertooningsweek. Een andere bioscoop met 700 plaatsen, dat is ongeveer de helft van het aantal, dat een groote bioscoop hier te lande telt, maakte denzelfden Zondag een record-recette van frs. 53.000.of ca. f 2700.terwijl een bioscoop met 400 plaatsen gedurende de eerste zeven dagen volgende op het accoord frs. 165.000.ontving, ofwel ca. 8500.—. Niettegenstaande deze record-cijfers schatten vakkringen het verlies, dat van 7 tot 29 September door het film- en bioscoopbedrijf geleden is, op gemiddeld 20 Het is slechts een flauw voor proefje van de enorme verliezen, welke een oorlog aan ons bedrijf zou hebben toegebracht. Het meest hebben geleden de bioscopen in de Parijsche bui tenwijken en in de provincie. Haar verliezen wor den slechts overtroffen door de schade, welke vooral de bioscopen ondervonden hebben, die in het Oosten van het land gevestigd zijn, zoo- als in Alsace en Lorraine. Het pleit voor de huidige organisatie van het bedrijf in Frankrijk, dat onmiddellijk een gemeng de commissie van verhuurders en exploitanten in het leven werd geroepen om de moeilijkheden van het oogenblik het hoofd te bieden. Afgaande op de gegevens, welke daaromtrent bekend zijn geworden, kan men in het algemeen genomen zeggen, dat de gang van zaken in het Engelsche film- en bioscoopbedrijf in dit tijds bestek nagenoeg analoog is geweest aan dien in het Fransche. Ook in de Vereenigde Staten hebben de leiders van het film- en bioscoopbedrijf rekening gehou den met een Europeesch conflict. Er schijnen daar conferenties gehouden te zijn, waarin de gevolgen voor het bedrijf van een der gelijk conflict onder de oogen zijn gezien. En blij kens hetgeen daarvan bekend geworden is, was men in Hollywood en New-York algemeen van meening, dat Engeland en Frankrijk uitsluitend zouden zijn aangewezen op Amerikaansche films, indien zij in een conflict werden betrokken. Men verwachtte, dat de activiteit van de Europeesche filmindustrie ingeval van een oorlog zou worden lamgeslagen en dat de studio's het doelwit zouden worden van vijandelijke bombardementen, ten ein de de productie van oorlogs- en propagandafilms en de journaalfabricage onmogelijk te maken. Eveneens hield men er rekening mede, dat een stilstand in de Engelsche filmindustrie voor de dominions en de Engelsche koloniën import van Amerikaansche films noodzakelijk zou maken. Zelfs opperde men de merkwaardige veronderstel ling, dat zich in de kelders van de Maginot-linie een groot aantal bioscopen zou bevinden, welke vanzelfsprekend geregeld van films zouden moeten worden voorzien. Te Washington waren van regeeringswege reeds maatregelen genomen om ingeval van oorlog de bioscoop in te schakelen in de propaganda ter beïnvloeding van de publieke opinie. Tal van operateurs hebben klaar gestaan om zich in te schepen voor een geregelde filmreportage van de oorlogsgebeurtenissen, aangezien men een tekort vreesde aan Engelsche en Fransche opera teurs. Wat de Amerikaansche bioscopen betreft, deze hebben zelfs met betrekking tot de kwestie, welke in die dagen brandde, een actieve rol ge speeld. In alle Staten namelijk liep vanaf 20 Sep tember in tal van bioscopen een film van ,,March of Time" over Tsjecho-Slovakije. Tijdens de vervaardiging van deze film heeft President Benesj voor de lens een beroep gedaan op het Amerikaansche volk, welk beroep, mits gaders het beeld van den President zelf in de film zou worden ingelascht, ingeval de crisis rond Tsjecho-Slovakije acuut mocht worden. Op Maan dag, 19 September gaf de toenmalige President van de Tsjecho-Slovaaksche Republiek aan het Parij sche kantoor van ,,March of Time" toestemming het beroep in de film op te nemen. Het kantoor seinde de hooge toestemming onmiddellijk aan zijn supérieuren in New-York en daags daarna zagen de Amerikanen den Tsjecho-Slovaakschen Presi dent in de betreffende film op het doek verschij nen, terwijl hij een beroep op hen deed. Voegen wij hier slechts aan toe,dat de film in kwestie in Frankrijk werd verboden.

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 7