RECHTERLIJKE UITSPRAAK INZAKE COUPEEREN VAN FILMS Volgens artikel 42 van het Bioscoopbesluit wordt met hechtenis, van ten hoogste twee maan den of geldboete van ten hoogste 2000.ge straft o.a hij. Wie een film vertoonen doet in een andere samenstelling, dan waarin zij door de Cen trale Commissie ter vertooning is toegelaten. Wil dit echter zeggen, dat ieder, die een film doet vertoonen in verkorten vorm. ook geacht moet worden de samen-telling van het filmwerk te hebben gewijzigd? Deze vraag, die allen, die met het film- en bio scoopbedrijf iets te maken hebben, interesseert, heeft de kantonrechter te Rotterdam, de heer Mr. T, de Jong, in een Dinsdag j.1. gewezen von nis in ontkennenden zin beantwoord. Den exploitant van het City Theater aldaar was namelijk ten laste gelegd, dat hij op 3 Juli j.1. de film ,,Op jacht naar carrière" had doen vertoonen met een lengte van ongeveer 1925 meter, terwijl de film door de Centrale Keuringscommissie ter vertooning was toegelaten met een lengte van 2504 meter. Tijdens de behandeling van deze zaak voor den Kantonrechter is als gemachtigde van den exploi tant opgetreden de Directeur van den Bond, de heer A. de Hoop, die de ten laste gelegde feiten toegaf, er daarbij op wijzend, dat de coupures echter niet door verdachte zijn aangebracht, doch door het filmverhuurkantoor. Dit kantoor had ook voor het aanbrengen van deze coupures op de ge bruikelijke wijze toestemming gevraagd aan de Centrale Commissie voor de Filmkeuring doch had door een abuis verzuimd met het verzenden van de gecoupeerde film te wachten tot de ge vraagde goedkeuring was binnengekomen. De ambtenaar van het O.M., de heer Mr. W. C. Baron van Dedem, achtte in zijn requisitoir over treding van artikel 42 van het Bioscoopbesluit aan wezig, aangezien verdachte de film heeft doen vertoonen in een andere samenstelling dan waar in de Centrale Keuringscommissie haar had toe gelaten. Een film bestaat uit een groot aantal beeldjes, en wanneer men een gedeelte van die beeldjes weglaat, krijgt men volgens spreker een film van een andere samenstelling. Er is geen sprake van, dat hier de filmverhuur der als schuldige zou moeten staan, daar artikel 42 hem strafbaar stelt, die de film vertoonen doet. Verdachte had uit de bijgevoegde factuur kunnen weten, dat de hem gezonden film korter was, dan op de bijgevoegde keuringskaart stond vermeld. De Bioscoopwet is gemaakt om wantoestanden te voorkomen en het betreffend artikel ter uitvoering van deze wet moet een waarborg zijn, dat de films zullen worden vertoond in de samenstelling, waar in zij door de Centrale Commissie voor de Film keuring ter vertooning zijn toegelaten. Aangezien geen orde- of zedenschendende daad was geschied, daar immers het weggelaten stuk eveneens was goedgekeurd, beperkte het O.M. zijn eisch tot een boete van zes gulden, subs. drie dagen hechtenis. De gemachtigde, de heer A. de Hoop. trok twijfel, of de vertooning van een film, die korter is dan de keuringskaart aangeeft, strafbaar is. In de practijk althans zou een toepassing van artikel 42 in dezen zin tot groote moeilijkheden leiden, alleen reeds hierom, wijl een film. die een aantal weken vertoond is, door slijtage niet meer dezelfde lengte heeft. Het is dan ook niet de bedoeling ge weest van artikel 42 van het Bioscoopbesluit om een vertooning in verkorten vorm zonder meer strafbaar te stellen. Dit artikel is indertijd in het leven geroepen hoofdzakelijk om te voorkomen, dat na de Centrale Keuringscommissie andere keu ringsinstanties de films zouden gaan coupeeren. Bovendien is het zeer de vraag, of het verkorten van een film een andere samenstelling daarvan ten gevolge heeft. Een andere samenstelling krijgt men volgens spreker hierdoor, wanneer men een film aan stuk ken knipt en de volgorde van de verschillende scènes wijzigt, zoodat de indruk, die de film oor spronkelijk maakte, geheel kan zijn veranderd. Het coupeeren van ca. 2 a 300 meter lengte be hoeft echter aan de film geen andere samenstelling te geven en derhalve niet in strijd te zijn met arti kel 42 van het Bioscoopbesluit. Ten slotte heeft spreker betoogd, dat de verdachte niet strafbaar kan zijn, omdat niet gebleken is, dat hij de coupure heeft aangebracht. Uitvoerig zette hij verder uiteen, dat de bio scoopmaterie beheerscht wordt door twee soorten rechtspraak, n.1. het administratieve recht en het strafrecht. In de artikelen 10, 11 en 12 van de Bioscoopwet wordt de administratieve rechtspraak geregeld, waarbij aan den vergunninghouder kun nen worden opgelegd een waarschuwing, schor-

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 8