rand van den vuurspuwenden krater te gaan staanomdat de seismograaf je veiligheid waarborgt! Waar is de seismograaf der interna tionale orde?? Bestaat ze wellicht in het geweer aan den voet en de gigantische betonruggen tus- schen de naties? Quousque tandem abutere? Zoolang reeds, dat ook wij hier, al moge ons land gelukkig een oase genoemd worden in de barre woestenij, niet heele- maal gespaard konden blijven voor den typhoon der politieke en economische omwenteling. Onze vrijheid van handelen moest immers worden be knot; ons doen en laten moest geleid worden over paden, afgebakend door beperkende maatregelen en gereglementeerde beperkingen, waarmede men de brokstukken eener gebarsten samenleving bijeen tracht te houden; onze schouders gaan ge bukt onder steeds nieuwe, steeds zwaardere lasten; onze waakzaamheid en ons weerstandsvermogen worden materieel en spiritueel steeds scherper op de proef gesteld. Dat is ongeveer de situatieteekening bij de komst van het nieuwe jaar. Een blijde incomste is het niet..., Een onbeken de bezoeker, 1939, waarvan niets goeds, maar ge lukkig ook niets kwaads te zeggen valt. Laten we hem daarom koel, maar beleefd be groeten. Laten we op onze hoede zijn. En laten we onszelf blijven! Wellicht valt 1939 mee! Het doet misschien eigenaardig aan, wanneer we, na heel het wereldgebeuren in het afgeloopen jaar vluchtig afgetast te hebben, met den vinger blijven steken bij 't microscopisch puntje, dat het wel en wee van het film- en bioscoopbedrijf hier te lande in het totaal uitmaakt. Hadt U anders van ons verwacht? Waar zouden we immers beter kunnen blijven steken. Gelukkig zij, die, bij alles wat om ons heen wentelt en wegvalt, een steunpunt hebben gevon den of behouden. Eén dezer steunpunten is voor óns het film- en bioscoopbedrijf, want welbe schouwd zijn daarin, de moeilijke tijdsomstandig heden ten spijt, alle factoren bewaard gebleven, noodig voor rentabiliteit en ontwikkeling. Daarin ligt een groot goed, dat we niet genoeg kunnen waardeeren. Het heeft geen zin de lotgevallen van organi satie en bedrijf thans de revue te laten passeeren. omdat het gebruikelijke jaarverslag voor een ge trouwe en uitvoerige vermelding zorgt. Maar voor- loopig mogen we daarom toch wel zeer in het alge meen vaststellen, dat 1938, wat het in velerlei opzicht ook gebracht moge hebben voor ons be drijf niet slechter is geweest dan zijn onmiddellij ke voorgangers. Over den opmerkelijken groei van het bioscoop bezoek kan men zich slechts oprecht verheugen. Ongetwijfeld een symptoom van de levenskracht en de mogelijkheden, welke in ons bedrijf besloten liggen. De film blijkt een onuitputtelijke bron te zijn van ontspanning, kunstgenot en ontwikkeling. Telkens en telkes weer klimt zij over haar eigen hoogtepunten heen, hetzij door nieuwe vondsten van de camera, hetzij door de inspiratie der ont werpers, hetzij door de evolutie der techniek. Ook dit jaar bracht ons ware meesterwerken, welker namen onvergetelijk zullen blijven, afge wisseld met veel, dat, zij 't al niet supérieur, dan toch den toets der critiek kon weerstaan en 't ge middeld peil omhoog stuwde. Met trots mogen we onder dit alles ook dit jaar eenige welgeslaagde voortbrengselen van Nederlandschen bodem rang schikken. De succesrijke inschakeling van de film in het nationaal feestbetoon bij gelegenheid van het 40- jarig Regeeringsjubileum onzer Koningin, ligt ieder nog versch in het geheugen. Dat ook het journaal bij tal van gebeurtenissen en we den ken hierbij in het bijzonder aan de feestelijkheden bij de geboorte van de Troonopvolgster, bij Haren Doop, bij voormeld Regeeringsjubileum en bij het recent bezoek van den Koning der Belgen zulk een vooraanstaande rol heeft kunnen spelen, stemt tot blijde voldoening. Vele verhuurders hebben het voorwaar niet ge makkelijk gehad in het afgeloopen jaar. De inter nationale gebeurtenissen, waaraan 1938 zoo rijk is geweest, bleven immers niet zonder invloed op de Europeesche markt. Van den anderen kant schiep de her-opbloei van bepaalde productie centra nieuwe kansen. En onze exploitanten? Het stijgend bioscoop bezoek is ongetwijfeld hun ontvangsten ten goede gekomen, maar het voordeel, dat wellicht werd behaald, moest worden opgeofferd aan den niets ontzienden lastendruk, die loodzwaar over het

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 4