gegeven bevoegdheid ook voor dit jaar heeft ver lengd. De tekst van het dientengevolge door Burge meester en Wethouders van Venray in hun op 13 Januari j.1, gehouden vergadering genomen be sluit luidt als volgt: Burgemeester en Wethouders van de gemeente Venray, Gelet op het besluit van den Gemeenteraad d.d. 30 December 1938; Vertrouwende, dat de bioscoopexploitant te Venray slechts films zal vertoonen, die in deze gemeente toelaatbaar geacht worden voor de be treffende leeftijdsgrenzen; Besluiten: Artikel 141 van de Algemeene Politieverorde ning Venray en Artikel 5 der Bioscoopverordening buiten werking te stellen voor het jaar 1939, doch onder bepaling, dat deze beschikking te allen tijde ook voor het einde van het jaar kan worden in getrokken. BELGISCH BIOSCOOPBEDRIJF WEIGERT MUZIEKAUTEURSRECHTEN VOOR GE LUIDSFILMS TE BETALEN Wij hebben onlangs melding gemaakt van een besluit van de Union Nationale Cinématographique Beige, om en bloc in verzet te komen tegen de SA.C.E.M., ten einde de annulatie te verkrijgen van contracten, welke o.m. ook de Belgische bio scoopexploitanten met deze instelling hebben. De exploitanten van de Belgische bioscopen zouden tijdens deze actie weigeren auteursrechten voor geluidsfilms te betalen. Deze houding van het Belgische bioscoopbedrijf vond haar grond in een vonnis van het Gerechts hof te Luik, waarbij de S.A.C.E.M. in het onge lijk was gesteld, van welk vonnis wij indertijd uit voerig melding hebben gemaakt. Blijkbaar in het kader van deze actie heeft de Vereeniging van Cinemabestuurders van België aan haar leden thans een aantal instructies doen toekomen, ten einde te bereiken, dat een uniforme gedragslijn wordt gevolgd. In deze instructies wordt den bioscoopexploi tanten geadviseerd onmiddellijk elke betaling van muziekauteursrechten voor geluidsfilms te weigeren. Dit advies geldt zoowel voor exploi tanten, welke met de S.A.C.EM. door een con tract verbonden zijn, als voor hen, die geen con tract .onderteekend, hebben. Alle brieven, aanma ningen, exploiten etc.,, welke zij dientengevolge zouden kunnen ontvangen, moeten aan de Ver eeniging worden toegezonden, terwijl de leden zich moeten onthouden van ieder contact met.de agenten der onderscheidene bureaux voor muziek- auteursrecht. De bureaux voor niuziekauteursrecht schijnen de bioscoopexploitanten te trachten te infimidec ren door verspreiding van het gerucht, als zouden de ontvangsten en zelfs de films in beslag kunnen worden genomen, en ook de sluiting van een bio scoop, wier eigenaar geen muziekauteursrechten betaalt, niet tot de onmogelijkheden behooren. De Vereeniging wijst er met nadruk op, dat de ze geruchten van iederen grond ontbloot zijn en geen enkel auteursrechtbureau met eenigen grond van recht tot een dergelijken maatregel zijn toe vlucht zou kunnen nemen. De eenige maatregel, aldus de instructie, welke door een dergelijk bureau zou kunnen worden ge nomen, is deze, dat met voorafgaande toestem ming van den procureur des Konings bezwarend beslag zou kunnen worden gelegd op dat gedeelte der dagelijksche ontvangsten, dat overeenstemt met het aandeel van het werk van den componist in de geheele filmvoorstelling, een en ander inge volge artikel 24 van de Belgische wet van 22 Maart 1886 op het auteursrecht. De juridische adviseurs van de Vereeniging hebben echter aan alle parketten des lands een verzoekschrift gericht ten einde te verkrijgen, dat de voorafgaande toestemming tot beslaglegging eventueel zou geweigerd worden en wel op grond van de jongste rechtspraak te dezer zake, welke, zoowel in België als in het buitenland, aan de componisten het recht tot het innen van auteurs rechten tijdens een filmvoorstelling ontzegt. We behoeven hier wel niet aan toe te voegen, dat we deze actie onzer Belgische collega's met de grootste belangstelling zullen volgen. EERSTE VERJAARDAG PRINSES BEATRIX Bij gelegenheid van den verjaardag van H.K.H, Prinses Beatrix heeft het Hoofdbestuur aan het Prinselijk Paar het volgende telegram gezonden: „Namens belanghebbenden bij het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf verzoekt het Hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond aan Uwe Koninklijke Hoogheden zijn oprechte gelukwenschen met den eersten verjaardag van onze geliefde Prinses Beatrix wel te willen aan vaarden. In antwoord hierop mocht het Hoofdbestuur d.d. 1 Februari een schrijven ontvangen van den par ticulier Secretaris van Hunne Koninklijke Hoog heden, Jhr. Dedel, luidende als volgt: ,,In opdracht van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ik de eer het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bio scoop-Bond Hunnen dank over te brengen voor de zeer gewaardeerde gelukwenschen aan Hunne Ko ninklijke Hoogheden namens de belanghebbenden bij het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf aan geboden ter gelegenheid van de herdenking van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix."

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 11