DE FRANSCHE REGEERING KOMT HET BIOSCOOPBEDRIJF TEGEMOET Na zeven weken van strijd is 'het Fransc'he bio scoopconflict, dat de gemoederen onzer Fransche collega's zoo heftig in beroering heeft gebracht, dank zij het energieke ingrijpen van de Regeering bijgelegd. Voor een juiste beoordeeling van het thans ver kregen resultaat moge hier in het kort het ont staan der moeilijkheden in herinnering worden gebracht. Op 31 December 1938 had n.1. de Gemeente raad van Parijs besloten om ingaande 1 Januari 1938 van de bioscopen, met uitsluiting van alle andere vermakelijkheden, boven de bestaande be lasting een stedelijke belasting te heffen volgens progressief tarief. Tot dan toe werd geen ge meentelijke belasting van bioscoopvoorstellingen geheven. De nieuwe heffing beteekende voor dit bedrijf een belastingverhooging van ca, 40 ineens. Deze verhooging kon door de Parijsche bioscoopondernemers niet worden aanvaard. Op 4 Januari reeds werd een algeheele sluiting van het bedrijf geproclameerd, nadat uit de verschil lende takken van het film- en bioscoopbedrijf een Commissie van samenwerking was gevormd, welke zich met de te voeren actie zag belast. Het eerste resultaat van dit doortastend optre den was een aantal besprekingen met het Presi dium van den Gemeenteraad, den Minister van Arbeid en den Vice-president van den Minister raad. Het resultaat van laatstgenoemde bespre king kwam hierop neer, dat men besloot de bio scopen 7 Januari te heropenen, nadat was toege zegd, dat een commissie van experts den fiscalen toestand der bioscoopondernemingen zou bestu- deeren, tijdens welk onderzoek de nieuwe gemeen telijke belastingverordening niet in werking zou treden. De onderhandelingen, welke hierop zijn gevolgd, zijn blijkens een mededeeling van den heer M. Chollat, president van de Confédération Géné rale de la Cinématographie, buitengewoon moei- lijk geweest. De overheid schijnt zich aanvankelijk op het standpunt te hebben gesteld, dat het Parij sche bioscoopbedrijf frs. 120.000.000.per jaar aan belastingen zou moeten opbrengen in plaats van de frs. 78.000.000.welke gedurende het jaar 1938 waren verkregen. Door de invoering van de stedelijke belasting kon de opbrengst over 1939 op frs, 101.000.000.worden geraamd en als ge volg van de in verband met deze belasting in te voeren verhooging van den entreeprijs zelfs op frs. 120.000.000,De Commissie van experts raamde daarentegen het totaalbedrag na invoering van denieuweverhoogingen op frs. 115.000.000. 'De Commissie van samenwerking uit het bedrijf heeft ten slotte den Minister weten te overtuigen, dat de in te voeren belastingverhooging voor het bedrijf fataal zou zijn en vele bioscopen als gevolg daarvan in de onmogelijkheid zouden komen te verkeeren om verder te exploiteeren. Tot eenzelfde inzicht kwam ook de Commissie van experts; zij adviseerde de Regeering de staats- belasting met 25 te reduceeren en daartegen over een verhooging van den gemiddelden entree prijs met 20 te bevorderen, zoodat uiteindelijk een opbrengst van ca. frs. 98.000.000.aan be lastingen mocht worden geraamd. Zij hierbij vermeld, dat de onderhandelingen ernstig bemoeilijkt werden door het ontactisch op treden van den gemeentelijken fiscus, die ondanks de gemaakte afspraak de nieuw ingevoerde stede lijke belastingen aan het begin van Februari aan de cassa's der bioscopen kwam innen, zonder zich van het verloop der onderhandelingen iets aan te trekken. Deze buitengewoon ontactische handelwijze had de bioscoopdirecties nog meer verbitterd en hen gedwongen tot het nemen van een aantal af- weermaatregelen, neerkomend op een soort boycot van alle regeeringspropaganda. Deze actie ging gepaard met het dooven van alle lichtreclames, alsmede met het beëindigen van reclame op gemeentelijke aanplakbiljetten, in dag en weekbladen, en door middel van de radio. Een tegenactie van dergelijken omvang, met een hernieuwde sluiting van bioscopen in het vooruit zicht, was der Regeering allerminst welkom, afge zien nog van de onaangename bijkomstigheid, dat zij aan de gemeente Parijs ca. frs. 200.000.per week kostte. Helder van inzicht en energiek als de tegen woordige Fransche Regeering nu eenmaal is, heeft zij onmiddellijk begrepen, dat het onderhavig con flict koste wat het koste zoo snel mogelijk uit de wereld geholpen moest worden en zij heeft dit ge daan op een wijze, waardoor voor een belangrijk deel aan de verlangens van het bedrijf tegemoet gekomen wordt, doch waarbij in beginsel de nieu we stedelijke belasting gehandhaafd werd en de vrij groote verlaging van de staatsbelasting ruim schoots gecompenseerd zal worden met o.a. een verplichte verhooging van den gemiddelden entreeprijs, zoodat niettemin het uiteindelijk doel, een verhooging van belastingopbrengst, wordt be reikt. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de oor spronkelijke belastingopbrengst na de in te voeren verhoogingen op frs. 120.000.000.waren ge raamd en deze opbrengst als gevolg van de thans ingetreden situatie waarschijnlijk frs. 98.000.000. zal bedragen, dan lijkt oogenschijnlijk door het bedrijf een groot succes te zijn behaald, een succes, dat met de frs. 2.500.000.welke de afweer- actie gekost heeft, niet te duur is betaald.

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 9