Dag in dag uit liep voorts in 4000 bioscopen tegelijk een protestfilmpje, waarvan de copieën per vliegtuig over het geheele land waren gedistri bueerd. De Regeering is tegen dit krachtig verzet niet opgewassen gebleken en heeft ten slotte de wijste partij gekozen door de aangekondigde maatregelen in te trekken. We behoeven wel niet te vermelden, dat dit resultaat door het bedrijf in Engeland met buiten gewoon groote vreugde is begroet. Een bewijs hiervan is wel het feit. dat in plaats van de groote protest-annonces, welke regelmatig in de groote bladen verschenen, dankbetuigingen werden gepubliceerd, o,a. van den volgenden in houd: ,.Wij danken den Minister van Financiën hartelijk voor de intrekking zijner plannen tot het heffen van nieuwe belastingen van het film- en bioscoopbedrijf. De Engelsche filmindustrie, de filmproducenten, de verhuurders, de exploitanten, de journaalfabrikanten, de filmtechnici en verder alle geledingen v?n dit bedrijf, alsook de duizen den, die daarin werkzaam zijn, zijn U dankbaar voor Uw besluit om de aangekondigde balasting- plannen niet te doen doorgaan. Evenzeer dankt U daarvoor het Engelsche publiek." Uit het vorenstaande blijkt wel, dat hoe heftig onze Engelsche collega's ook, zij het dan terecht, tegen het opleggen van nieuwe Overheidslasten hebben geopponeerd, zij evenmin hun dankbaar heid en waardeering voor de wijze, waarop de Regeering aan hun bezwaren tegemoet is gekomen, onder stoelen of banken hebben gestoken. Dit laat ste zou voor de Regeering wel eens meer profijte lijk kunnen zijn, dan het eerste. Zij schijnt het ook zoo te hebben ingezien, een inzicht, waaraan men beleidsvollen werkelijkheidszin niet kan ontzeggen. VIJANDEN VAN DE BIOSCOOP Wij lezen in ,,De Banier" het volgend ver slagje eens discussie in den Raad, naar aanleiding van een voorstel van B. en W. van de gemeente Ede, tot wijziging der Bioscoopverordening: Tot zoover het verslag. Het kan zijn nut hebben, van tijd tot tijd de bewegingen en beweringen te signaleeren van hen, die tot de verklaarde vijanden van de bio scoop gerekend moeten worden. De aftandsche wapenen, waarmede zij het restje terrein, dat hun gelaten is, trachten te verdedigen, mogen op het eerste gezicht wat potsierlijk aandoen en eer lach- lust opwekken dan verontwaardiging, het zou toch verkeerd zijn geweest hun gewroet, gezien de mentaliteit hier en daar in ons land, onscha delijk te achten. Discussieeren tegen deze bioscoophaters heeft vanzelfsprekend geen zin. Wèl echter heeft het zin om vooral daar, waar hun invloed nog iets te beteekenen heeft, dubbel zooveel aandacht te besteden aan den vorm van de bioscoopexploitatie, aan het artistieke peil der programma's en vooral aan de propaganda. Laat een goed gekozen en krachtige propaganda de ver molmde mentaliteit, waarvan vorenvermelde uit latingen de symptomen zijn, in elkaar drukken en de bioscoop als het ware brengen tot alle geledin genvan het volk. Ook daar! Wellicht zelfs, dat de nurksen uit den Raad van Ede zich dan eens in de bioscoop wagen, opdat zij minstens komen te weten, wat een bioscoop eigen lijk is. „De heer J. de Koning (S.G.P.) acht het zeer betreu renswaardig, dat de bioscopen zooveel voortgang hebben in ons land en dringt er sterk op aan dat de gemeente althans deze uitvoeringen voor den Zondag verbiedt .Spr. vindt het jammer, dat er zooveel geld van arme vrouwen aan wordt verspild. De heer J. Th. van Veldhuizen (Vrije S.G.P.) wil op hetgeen door den heer de Koning is gevraagd, n,l. slui ting der bioscopen op Zondag gaarne antwoord hebben. Als het mogelijk is, dat de Raad in dezen wat kan doen. wil spr. dat zien doorgevoerd. Hij acht het vreeselijk, dat des Zondags deze instellingen vol loopen. Liefst wil spr. ze ook in de week sluiten. Het zijn ondingen, die ellende en gebrek brengen in de huisgezinnen. Spr. is van meening, dat hij niet voor zich persoonlijk, maar namens velen alzoo spreekt. Voorts merkte spr. op, dat er toch bioscopen zijn, die Zondags gesloten zijn. Als de Raad aanneemt de bioscoop op Zondag te sluiten, wil spr. wel eens zien, wat dan de gevolgen zijn, en doet het voorstel tot sluiting der bioscoop cp Zondagen. De heer Roseboom (S.DA.P.) verzoekt den heer Van Veldhuizen de zaak ook eens van den anderen kant te bekijken. Vroeger bij het onderwerp van „De Zanding" is al eens gesproken over de noodlijdendheid der zaken. Nu de bioscoopverordening ter sprake wordt gebracht, komt er iemand plomp met een voorstel tot sluiting op Zondag. Kan zco'n inrichting bestaan blijven met Zondagssluiting? De heer Mens (V.D.) achtte het onjuist, dat de heer Van Veldhuizen aldus met een voorstel komt. Eerst moeten toch B .en W .er prae-advies op uitbrengen; immers kan de Raad niet beslissen zonder eenige voorbereiding. Het valt spr. tegen van den heer Van Veldhuizen, dat hij nu juist met dit voorstel komt, anders was hij nog al een bezadigd man. De heer Van Veldhuizen (Vrije S.G.P.) zeide hierop niet plomp met dit voorstel te zijn gekomen. Zijn persoon en werk getuigen tegen zulk een handelwijze. Het is zijn roe ping, met deze gelegenheid deze zaak ter sprake te brengen. De heer Mens (V.D.): Dan had u niet vier jaren die roe ping moeten verzuimen. De heer Van Veldhuizen antwoordt hierop, dat het waar achtig Gereformeerd beginsel boven al die zaken staat. Spr. voelt zich verplicht hierover te spreken, het geldt hier een principieele zaak. Mijn voorstel moet echter nog verder strekken, n.1. algeheele absolute Zondagssluiting. Het gaat niet aan om de menschen in de verleiding te brengen den Mammon en de lusten des vleesches te dienen op Zondag. Spr. staat er op, dat alle zaken worden gesloten op Zondag. De voorzitter: Uw voorstel staat geheel buiten dit punt. De heer Oostwaard (vrij) was van meenincj, dat de partij- genooten of ex-partijgenooten van den heer Van Veldhuizen deze zaak maar eens onderling moesten bespreken in de Kamer. De heer J. de Koning (S.G.P.) verklaarde, aangezien de voorzitter het geval een ontijdig geboren kindje acht, zich er bij neer te leggen. Z.h.st. wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen."

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 9