OFFICIEEL ORGAAN BEDENKELIJKE MAATREGELEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOOP - BOND Kort na de mobilisatie werden wij verrast door een tweetal maatregelen van de zijde der Over heid met betrekking tot het vertoonen van films. In de eerste plaats verscheen een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin, zooals uit den tekst, welke elders in dit nummer is gepubliceerd, kan blijken, er bij de Burgemees ters op wordt aangedrongen om de exploitanten van bioscooptheaters zoo noodig onder verwijzing naar het bepaalde in artikel 19 van de Bioscoopwet er op te wijzen, dat beelden, welke eenigermate prikkelend zouden kunnen werken, uit vroeger ge keurde films of journaals dienen te worden ge weerd. In de tweede plaats viel er een besluit van de Huishoudelijke Commissie voor de Keuring van Films, volgens hetwelk het blijkbaar in de bedoe ling ligt geen beelden van het oorlogsterrein toe te laten voor openbare vertooning. Het heeft het Hoofdbestuur bevreemd, dat deze voor het film- en bioocoopbedrijf in ons land zoo uiterst belangrijke maatregelen genomen zijn zon der de daarvoor in aanmerking komende instantie in dit bedrijf hierin te kennen, althans in de ge legenheid te stellen haar zienswijze over de betrok ken materie kenbaar te maken. Dit valt te betreu ren, omdat indien dit overleg wel zou zijn ge pleegd hetgeen, naar wij meenen te weten, ten opzichte van andere bedrijven bij het nemen van voor deze bedrijven ingrijpende maatregelen een goed gebruik is deze maatregelen volkomen overbodig zouden zijn geweest, althans op andere wijze evenzeer zou zijn bereikt, wat men heeft beoogd, en wel zonder in breeden kring ontstem ming te verwekken. Immers, dat Nederland, nu het in dit interna tionaal conflict traditie-getrouw een strikte onzij digheid in acht zal nemen, alle krachten dient in te spannen en alle middelen, waarover het be schikt, dient aan te wenden, om de handhaving dezer neutraliteit mogelijk te maken, is voor nie mand in den lande en zeer zeker niet voor ons een punt van discussie. Want hier is een nationaal doeleinde aan de orde, waaraan alles onderge schikt dient te worden gemaakt. Het mag toch als bekend worden verondersteld, dat het Hoofdbestuur de nieuw ingetreden situatie onmiddellijk op de juiste wijze aanvoelde en aan stonds na het intreden van den oorlogstoestand als zijn overtuiging te kennen gaf, dat ook het be drijfsleven en inzonderheid een bedrijfstak als de 1

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 3