LOCO. BURGEMEESTER NIET BEVOEGD WAS De Kantonrechter te Alphen aan den Rijn heeft eenige dagen geleden uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer W. den Hertog, exploitant van de Luxor Bioscoop aldaar, en den heer Zaal, con ciërge van het Nutsgebouw in deze gemeente, waarbij, zooals bekend, de vraag aan de orde is gekomen, of een gemeentebestuur bevoegd is bio scoopvoorstellingen in de z.g. ..Stille Week" te verbieden. De loco-burgemeester van Alphen aan den Rijn namelijk, had in een aan den conciërge van het Nutsgebouw aldaar verleende vergunning tot het geven van bioscoopvoorstellingen de bepaling doen opnemen, dat geen filmvertooning mocht worden gegeven in de stille week. De exploitant van de bioscoop echter, de heer W. den Hertog, stelde zich op het standpunt, dat hij zich aan dit verbod niet had te storen, omdat hem reeds in 1932 door den burgemeester op grond van de Bioscoopwet vergunning was verleend tot het geven van bio scoopvoorstellingen in het Nutsgebouw, en aange zien de exploitatiecommissie van dit gebouw zich aan een overeenkomst met den heer Den Hertog gebonden achtte liet deze het verbod op zijn be loop, zoodat de voorstellingen doorgingen en tegen den conciërge, den heer Zaal, procesverbaal werd opgemaakt wegens overtreding van art. 9 van de Politieverordening en vervolgens ook tegen den heer Den Hertog, wien als lid van het Nutsbestuur, ten laste werd gelegd, dat hij misbruik makende van het gezag, dat hij als bestuurslid van het Nut had over den conciërge, diens toestemming tot het gebruik van de zaal opzettelijk had uitgelokt. Beide zaken werden gelijktijdig voor het Kan tongerecht behandeld, waarbij als gemachtigde zoowel van den heer W. den Hertog, als van den conciërge, den heer Zaal, optrad de Directeur van den Bond, de heer A. de Hoop, die, zich beroepen de op een uitspraak van den Hoogen Raad, uitvoe rig als zijn standpunt uiteenzette, dat de loco-bur gemeester niet bevoegd was de voorstellingen in de „Stille Week" te verbieden, omdat de onderhavige materie, namelijk de zaken van het bioscoopbedrijf, uitsluitend bij de Bioscoopwet wordt geregeld. De ambtenaar van het O.M. was van oordeel, dat zoowel de Bioscoopwet als de plaatselijke politieverordening de mogelijkheid open laten om een regeling te treffen, zooals die hier door den loco-burgemeester was toegepast. Daar de ambtenaar het gewenscht achtte een uit spraak in hooger beroep mogelijk te maken, eischte hij twee boetes, elk van 6.subsidiair 3 dagen hechtenis. Blijkbaar is de ambtenaar van het O.M. op zijn requisitoir teruggekomen, want nadat na schor sing voor eenige weken van de behandeling verdachten nog een kort verhoor was afgenomen, heeft de ambtenaar van het O.M. als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de plaatselijke politiever ordening niet bindend was en dat het verbod van den loco-burgemeester tot het houden van bio scoopvoorstellingen in de .Stille Week" in strijd moest worden geacht met het bepaalde in de Bioscoopwet. Hij eischte daarom voor beide ver dachten ontslag van rechtsvervolging. Geheel overeenkomstig hetgeen mocht worden verwacht heeft de Kantonrechter conform dezen eisch vonnis gewezen. Moge thans door de gemeentelijke Overheid te Alphen aan den Rijn niet langer getornd worden aan de rechten, welke de Bioscoopwet het film- en bioscoopbedrijf geeft. WIJZIGINGEN L E D E N L IJ S T. Pag. 21 Coevorden (Schouwburg Bioscoop). Corr.-adres: L. H. J. Luxembourg is thans Utrechtscheweg 79 te Arnhem. Pag. 30 Katwijk aan Zee (Nova Theater), zelfde wijziging als Schouwburg Bio- scoop/Coevorden. Pag. 35 Oss (Luxor Theater). zelfde wijziging als Schouwburg Bio scoop'Coevorden. Pag. 44 Zutfen (Schouwburg Bioscoop). Corr.-adres is Prins Bernhardlaan 278 te Zutfen. Pag. 45 Arnhem (BioOndern. Luxembourg). zelfde wijziging als Schouwburg Bio- scoop/Coevorden. Pag. 37 Simpelveld (Witte Bioscoop). tel. is thans 372. Kengetal K 4452 (tele foondistrict Maastricht).

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 6