OFFICIEEL ORGAAN RESULTAAT NA OVERLEG VAN DEK NEDERLANDSCHEN BIOSCOO P - BON D De maatregelen met betrekking tot het vertoo- nen van films, welke van Overheidswege kort na de mobilisatie genomen zijn, zonder dat daarin het film- en bioscoopbedrijf was gekend, zijn achteraf de inzet geworden tot een serie besprekingen tus- schen het betrokken Departement en vertegen woordigers van het bedrijf. Voor wat de toelating van buitenlandsche jour- naalfilms betreft, waarin beelden voorkomen, be trekking hebbende op den oorlog, is, zooals men weet, een voorloopig resultaat bereikt in dezen zin, dat niet bij voorbaat alle beelden van het oor logsterrein zullen worden geweerd, doch alleen die beelden, die bedoeld of onbedoeld als propa ganda voor een der oorlogvoerende partijen kun nen dienst doen of met recht als zoodanig kunnen worden beschouwd. Het bedrijf had het de Centrale Commissie mo gelijk gemaakt, op haar eerste standpunt terug te komen, door aan deze Commissie een aantal waarborgen te geven aangaande de objectieve samenstelling van buitenlandsche journaals, waar in beelden voorkomen, die betrekking hebben op den oorlog. Te dien einde is een Commissie inge steld, die de onderhavige journaals, alvorens ze ter keuring aan de Centrale Commissie worden aangeboden, zal doorzien en wel met het recht, om alle door haar noodig geachte wijzigingen door de distributeurs aan te brengen, zoomede alle noodig geachte coupures te gelasten. Het Hoofd bestuur ziet daarbij toe, dat de journaals als voren bedoeld tijdens den duur van den oorlog uitslui tend door Nederlanders worden samengesteld, dat wil zeggen, dat zoowel de beeldcompositie als de gesproken commentaren en de betiteling uit sluitend in ons land zullen worden verzorgd. Bedoelde vrijwillige Bedrij f scommissie, wier werkzaamheid mede steunt op de bereidverklaring van de leveranciers van buitenlandsche journaals om de beslissingen dezer Commissie te honoreeren en de door haar te geven aanwijzingen op te vol gen, is reeds eenige weken in functie en wij mee- nen te mogen aannemen, dat haar werk ertoe bij draagt, om de taak van de Centrale Commissie, welke in dezen tijd ongetwijfeld geen sinecure is, te verlichten en het oorlogsjournaal met de minst mogelijke schade voor het bedrijf zelf in overeen stemming te brengen met de oogenblikkelijke eischen van het landsbelang. Dit is een uitstekend resultaat, dat alleen slechts mogelijk is geworden door de goeden wil van het bedrijf en het beleid zijner organisatie. In stede van een vruchtelooze oppositie is er thans samenwerking! Dat ook de Centrale Keuringsin stantie het belang daarvan achteraf heeft willen inzien, is een woord van waardeering waard. Met deze regeling waren echter niet alle be zwaren opgeheven. Nog altijd immers was van kracht de Ministerieele circulaire van 2 Septem ber 1939, waarin er bij de burgemeesters op is aangedrongen, om, zoo noodig onder verwijzing 1

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 3