NORMALISATIE IN DE CINEMATOGRAFIE In 1937 is door den Raad van Bestuur der Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Neder land, in het bijzonder met het oog op de deel neming aan den betreffenden arbeid door de International Federation of the National Standar- dizing Associations besloten tot de instelling van een Commissie 44 voor de Normalisatie op foto grafisch en cinematografisch gebied. Tot voor zitter dezer Commissie werd benoemd de heer Prof. Ir. W. H. van Alphen de Veer, oud-hoofd van het Laboratorium voor materiaal-onderzoek in Nederlandsch-Indië en buitengewoon leeraar aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng. Ingevol ge een uitnoodiging van den Raad van Bestuur der Hoofdcommissie heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond destijds met het oog op de groote belangen, welke het film- en bioscoopbedrijf bij normalisatie op cinematogra fisch gebied heeft, als vertegenwoordiger van den Bond in vorenvermelde Commissie 44 aangewezen den heer C. S. Roem, Vice-Voorzitter van den Bond en directeur van de N.V. Profilti. Als des kundige heeft in deze Commissie tevens zitting de heer J. C. Mol, directeur van de N.V. Multifilm te Haarlem. Voor de normalisatie van cinematografische on derwerpen werd reeds in 1935 op voorstel van de American Standard Association door de Interna tional Federation of National Standardizing Asso ciations een technische commissie ingesteld. Aan leiding tot dit voorstel was het feit, dat zoowel in Duitschland als in de Vereenigde Staten normaal- bladen voor 16 mm, geluidsfilm waren vastgesteld, welke niet met elkaar in overeenstemming waren en waardoor moeilijkheden ontsonden in verband met de apparatuur. In het bijzonder betrof dit de ligging van de geluidsstrook ten opzichte van de beeldstrook en het objectief. De eerste vergadering van deze commissie werd gehouden ter gelegenheid van het Internationale Fotografisch Congres in Parijs in 1935, waar de wederzijdsche standpunten werden uiteengezet. In de volgende vergadering in 1936 in Boedapest, kon toen dank zij de tegemoetkomende houding van de Duitsche gedelegeerden volledige overeen stemming worden bereikt op grondslag van de Amerikaansche normen der Society of Motion Picture Ingeneers. Geleidelijk werden daarna ook andere cinematografische vraagstukken in studie genomen en ten slotte in een conferentie te Berlijn in den loop van 1938 tot oplossing gebracht. Daar toe behooren o.a.: afmetingen en maatgrenzen voor onbelichte film van 35, 16 en 8 mm., eventueel in enkele, dubbele en viervoudige breedte, alsmede afmetingen van camera- en projectorvenster, ge luidsstrook, spleetbreedte, etc. Van groot belang is verder de internationale normalisatie van de juiste ligging van de film bij opname en projectie, de uniforme stand dus ten opzichte van camera venster en projector, Ten slotte konden nog de projectiesnelheid en de afstand tusschen midden beeld en bijbehoorende geluidsopteekening genor maliseerd worden, terwijl ter verzekering van een ongestoord en nauwkeurig bedrijf bij algeheele verwisselbaarheid van films en van doeltreffende afsluiting bij bewaren en transport, projectiespoe len en doozen genormaliseerd werden. De Nederlandsche Commissie 44 voor de Nor malisatie heeft zich met de verschillende aanbe velingen van deze technische commissie geheel kunnen vereenigen en daaraan thans uitdrukking gegeven in een aantal ontwerp-normaalbladen in Nederland. Zij betreffen V1185 Brandveilige film. V1186 Electrische oven. (Ter bepaling van de ontvlambaarheid eener film). V1187 35 mm film en 16 mm geluidsfilm. V 1188 35 mm film. Op name. V1189 Projectie. V1190 16 mm geluids film. Opname. V1191 Projectie. V1192 16 mm stomme film. V 1193 8 mm film, V 1194 Projectie spoelen. Doozen voor 16 mm film. V1195 Film- kernen. Deze ontwerp-normaalbladen zijn door de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Neder land ter critiek afgekondigd en het Hoofdbestuur heeft in samenwerking met de Commissie de ont werpen doen toekomen aan een aantal leden van den Bond, die min of meer deskundig kunnen worden geacht op dit gebied, met het verzoek om zoo noodig hun meening omtrent de daarin ver vatte gegevens kenbaar te maken. Over het alge meen verklaarde men zich met den inhoud der toegezonden bladen volkomen accoord, doch er werden ook eenige opmerkingen gemaakt, welke niet alleen interessant genoeg zijn om aan de Commissie te worden doorgegeven, maar ook om middels dit orgaan hun weg te vinden naar het bedrijf. Keuringsvoorschriften in zake brandveiligheid Wat de normaliseering van de keuringsvoor- schriften voor brandveiligheid aangaat moet het vanzelfsprekend van zéér groot belang worden geacht, dat het filmmateriaal ook chemisch gestan- dariseerd zal zijn, en in het bijzonder een hooge temperatuur kan verdragen, alvorens te verbran den. De zekerheid immers, dat alle filmmateriaal aan hooge eischen voldoet zal niet alleen, de

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 9