CENTRALE COMMISSIE VOOR DE FILM KEURING In haar verslag over de werkzaamheden der Centrale Commissie voor de Keuring van Films in het jaar 1939 vraagt de Huishoudelijke Com missie allereerst de aandacht voor alles wat sa menhangt met de gebeurtenissen in het laatste gedeelte des jaars. Deze gebeurtenissen, welke zij samenvat in de woorden .oorlogstoestand en neu traliteit", hebben op het werk der Commissie na 1 September 1939 wel zeer sterk haar stempel ge drukt, Datgene, wat in verband hiermede gezegd wordt over het contact, dat er in het afgeloopen jaar tus- schen de Huishoudelijke Commissie en het Hoofd-" bestuur van den N'ederlandschen Bioscoop-Bond is geweest, trekt uiteraard onze belangstelling en zij daarom in dit Orgaan in het bijzonder aange stipt. Het verslag herinnert dan aan het advies aan de leden der Keuringscommissie, hetwelk de Huis houdelijke Commissie na overleg met de Regeering heeft opgesteld in haar vergadering van 6 Sep tember. Volgens dit advies dienden beelden van het oorlogsterrein voorshands verboden te worden, evenals beelden van voorvallen, die in de oorlog voerende landen onmiddellijk met den oorlogstoe stand zouden samenhangen. Bovendien diende vol gens dit advies iedere oorlogspropaganda te wor den geweerd, alsmede films over relletjes en der gelijke. Het verslag zegt hierover nog het volgen de: ,,De Huishoudelijke Commissie was zich er vol komen van bewust, dat door een dergelijk advies (aan de opvolging ervan door de keurende sub commissies viel niet te twijfelen) zeer sterk werd ingegrepen in de belangen van het bioscoopbedrijf en gehandeld werd tegen het verlangen van dat deel van het publiek, dat ook langs visueelen weg over de belangrijkste voorvallen op internationaal gebied wenschte te worden ingelicht. Doch zij meende, hoe ongaarne ook, op dit oogenblik niet anders te mogen handelen. Zij stelde nadrukkelijk vast, dat haar advies een voorloopig karakter zou dragen, dat zij onmiddel lijk in overleg zou treden met het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de be voegde autoriteiten over een meer definitieve en wat soepeler stellingname, alvorens die aan de leden der Centrale Commissie, aan de belangheb benden en aan het publiek zou worden bekend ge maakt. In den namiddag van den 6den September heeft de Voorzitter dit besluit der Huishoudelijke Com missie reeds aan eenige vertegenwoordigers van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bio scoop-Bond mondeling medegedeeld en tegelijk met hen een afspraak gemaakt voor een bespre king met het Hoofdbestuur op 8 September. Deze bespreking vond plaats tusschen de Huis houdelijke Commissie en het voltallige Hoofdbe stuur ten kantore der Centrale (kommissie. Naar- aanleiding van dit onderhoud ontving de Huishou delijke Commissie van het Hoofdbestuur een uit voerig schrijven, gedateerd 12 September 1939, waarin het o.m. aanbood ervoor te willen zorg dragen, dat voortaan de internationale journaals in Nederland door Nederlanders zouden worden gemonteerd en van teksten en toelichtingen voor zien, terwijl het mededeelde zich te hebben voor gesteld een commissie in het leven te roepen, be staande uit eenige deskundigen uit het bedrijf en eenige vooraanstaande figuren, buiten dit bedrijf staande, welke commissie de distribuanten van de onderhavige journaals zou bijstaan en van advies dienen bij het samenstellen der ter keuring aan te bieden filmreportages. De commissie zou tot taak hebben er nauwkeurig op toe te zien, dat in deze journaals niets zou worden opgenomen, wat met het oog op de neutraliteitspolitiek van Nederland ongewenscht was te achten. De Huishoudelijke Commissie antwoordde per brief van 14 September, dat zij zich bereid ver klaarde de resultaten af te wachten van de hier voor aangegeven werkwijze. Zij zag de op deze wijze samengestelde journaals met belangstelling tegemoet en ze stelde zich voor haar definitief oordeel over de mogelijkheid van toelating uit te spreken, nadat zij in twee achtereenvolgende we ken een exemplaar ervan ter beoordeeling zou hebben ontvangen. Daarna zou zij bereid zijn te overwegen of haar besluit van 6 September kon gewijzigd worden. Bij schrijven van 27 September deelde het Hoofdbestuur mede, dat het de hier voor bedoelde commissie had geconstitueerd. De Huishoudelijke Commissie heeft toen ge durende twee weken de buitenlandsche journaals, die door de commissie van den Bioscoop-Bond wa ren voorbereid, aan een nauwgezet onderzoek on derworpen. Zij kwam tot de conclusie, dat deze werkwijze voldoende waarborgen kon bieden, om ook bij iets ruimer getrokken grenzen ongewensch- tc filmbeelden met de erbij behoorende opschriften en gesproken teksten te voorkomen. In haar vergadering van 11 October heeft de Huishoudelijke Commissie, na gepleegd overleg met de bevoegde instanties, een resolutie aange nomen, die in de plaats zou komen van haar be slissing van 6 September, welke beslissing daar mede buiten werking werd gesteld. Ook deze uitspraak van de Huishoudelijke Com missie diende weer als advies aan de leden der Centrale Commissie en ze droeg ook wederom een voorloopig karakter in dien zin, dat de Commissie den gang van zaken met de journaals in verband met den internationalen toestand steeds in het oog zou blijven houden, om eventueel, indien dit noo- dig zou zijn, de vereischte stappen te kunnen doen". Het verslag constateert, dat de regeling, zooals

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 8