van de wet. Dezelfde moeilijkheid doet zich voor, wanneer in een journaalfilm een opname voorkomt van een of ander architectonisch kunstwerk. Ook in dat geval zou volgens de opvatting van Stemra de architect betaling van auteursrecht kunnen eischen. Dit zou beteekenen, dat de vervaardiging van journaalfilms eenvoudig onmogelijk is. Men heeft rekening te houden met de uitermate groote ontwikkeling der techniek in de laatste jaren. Aan deze ontwikkeling behoort de wet via de recht spraak aangepast te worden. Men kan de ontwik keling daarentegen niet aanpassen aan de wet. Spreker deed een beroep op een uitgebreide buitenlandsche jurisprudentie, en bepleitte een zoo danige soepele toepassing van de wet, dat aan de eischen van het maatschappelijk verkeer wordt voldaan. In het onderhavig geval is de melodie bijzaak. Het gaat uitsluitend en alleen om de ge beurtenis als zoodanig. Spreker betoogde ten slotte, dat hier wel degelijk een nieuw werk is ontstaan. De combinatie vendel- zwaaien met muziek is een kunstwerk op zichzelf, waarin de muziek een ondergeschikte rol vervult, hetgeen uit de film ook duidelijk blijkt. Het betreft hier de opname van een rhythmische vendeldemonstratie, waarbij beeld en muziek dus tot een eenheid zijn samengevloeid, zoodat men bij de filmopname daarvan niet meer kan spreken van een afzonderlijke opname van het beeld en van de muziek. Overigens is slechts een gedeelte der omstreden melodie in de film opgenomen, waaruit blijkt, dat die melodie niet is opgenomen ten einde haar ten gehoore te brengen. Van een opzettelijke inbreuk is dan ook geen sprake. Ten slotte betoogde pleiter, dat evenals het vol gens de wet geoorloofd is bepaalde artikelen in de pers met bronvermelding over te nemen, deze ge oorloofdheid zich ook uitstrekt tot den nieuwen vorm van nieuwsberichtgeving, welke zich voor doet in het wekelijksche filmjournaal in de biosco pen, mits voor bronvermelding wordt gezorgd. Dit is in de onderhavige film het geval. Het vastleggen van de muziek in het journaal, aldus pleiter, heeft niets te maken met artikel 14 der Auteurswet, en evenmin met artikel 13 dezer wet, wanneer daarbij automatisch tegelijkertijd wordt opgenomen een gedeelte bijv. van een letter kundige, wetenschappelijke of kunstzinnige rede. Spreker concludeerde tot verwerping van den eisch van Stemra. De Rechtbank heeft de uitspraak bepaald op Dinsdag, 18 Juni a.s. FINANCIERING HERSTEL DER GELEDEN OORLOGSSCHADE Door den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht is ingesteld een Commissie nopens de finan ciering van het herstel der geleden materieele oorlogsschade, te noemen de Staatscommissie- Lieftinck. Deze commissie heeft aan het Bonds bureau te kennen gegeven, dat zij zoo spoedig mogelijk een overzicht wenscht te hebben van de schade, welke door den oorlog is toegebracht aan gebouwen, waarin het film- en bioscoopbedrijf in Nederland wordt uitgeoefend. Hiermede zijn dus zoowel de bioscopen als de filmverhuurkantoren bedoeld. Ter verkrijging van de noodige gegevens, waar over de commissie zal moeten beschikken, heeft het Hoofdbestuur den leden verzocht om, indien het gebouw, waarin zij hun bedrijf uitoefenen, door den oorlog schade heeft geleden, aan het Bonds bureau ten spoedigste gegevens te verstrekken aangaande naam en adres van het gebouw, kadas- ternummer, de waarde van den opstal zonder den grond, zooals die voor den oorlog was gewaar deerd, de waarde van den inventaris, zooals die vóór den oorlog gold, een omschrijving van wat er beschadigd is, alsmede een taxatie van de aange richte schade, uitgedrukt in een geldelijke waarde. Eveneens is om een opgave verzocht voor het geval het geheele gebouw vernield is. ALGEMEEN BEDRIJF SREGLEMENT Het Hoofdbestuur heeft in zijn vergadering van 9 April 1940 afwijzend beschikt op de aanvrage van de Firma Bouts en Putzeyst te Lutterade, tot het verleenen van toestemming voor het gaan exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop in de gemeente Stein, als bedoeld in artikel 8 van het Algemeen Bedrijfsreglement. Het Hoofdbestuur heeft in zijn vergadering van 7 Mei aan de N.V. Jogchems Theaters te Amers foort toestemming verleend, als bedoeld in artikel 8 van het Algemeen Bedrijfsreglement, tot het gaan exploiteeren van een nieuwe permanente bioscoop in de Projectstraat te Tilburg. Het Hoofdbestuur heeft in zijn vergadering van Maandag, 3 Juni, besloten aan de N.V. Rembrandt Theater te Arnhem ingevolge haar verzoek toe stemming, als bedoeld in artikel 8 van het Alge meen Bedrijfsreglement, te verleenen tot het gaan exploiteeren van de permanente bioscopen: Rem brandt Theater, Cinema Palace en Luxor Theater te Arnhem. Tevens heeft het Hoofdbestuur besloten de N.V. Rembrandt Theater tot het lidmaatschap van den Bond toe te laten.

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 11