bedrijf nog geruimen tijd merkbaar zullen zijn. Vanzelfsprekend was zij er in hoofdzaak op gericht, om, met inachtneming van de richtlijnen, welke van Overheidswege gegeven werden, de taak, den Bond bij het bekende Besluit van de Secretarissen- Generaal van 4 October 1940 opgedragen, ten uitvoer te leggen. In de eerstvolgende nummers zullen wij voldoende gelegenheid hebben om de voorschriften, die door den Voorzitter gegeven zijn, alsmede diens besluiten en sommige besluiten van de Overheid,toe te lichten. Terloops moge hier niettemin een deel van den organisatorischen arbeid van de laatste maanden gereleveerd worden. Zoo zijn, dank zij een besluit van den Bondsvoorzitter, alle reglementen en be sluiten van den Bond, voorzoover deze voor het bedrijf van wezenlijk nut waren, hangende de reor ganisatie, van kracht verklaard, opdat, vooral ten aanzien van essentieele aangelegenheden, als daar zijn de normen, geldende voor de toelating tot het lidmaatschap en die voor vertooningen door niet- leden, de prijzenreglementen, de regeling voor de vestiging van nieuwe zaken, de voorzieningen in de statuten enz., geen vacuüm zou gaan ontstaan. Daarbij is de richtige functionneering van het arbitrage-instituut, waaraan in dit bedrijf zulk een groote waarde wordt gehecht, verzekerd. Voorts is bereikt, dat het journaal, hetwelk inmid dels een politieke en volksvoorlichtende beteekenis heeft gekregen, bijna in alle bioscopen wordt ver toond. Voor het technisch personeel, werkzaam in het Amsterdamsche bioscoopbedrijf, werd een col lectieve arbeidsovereenkomst gesloten, welke waar schijnlijk als prototype zal gelden voor een landelijk collectief contract, waarover inmiddels onderhande lingen gaande zijn. Voor de gevallen, waarin de filmhuur moeilijk heden in de exploitatie eener bioscoop zou kunnen veroorzaken, is een filmhuurkamer in het leven geroepen, die de bevoegdheid heeft gekregen om in het filmhuurcontract eventueel verzachtingen aan te brengen. Deze kamer is bereids met haar arbeid begonnen en heeft met betrekking tot een aantal zaken de gewenschte voorzieningen kunnen treffen. Door bijzondere voorschriften wordt thans toezicht uitgeoefend op tooneel-, variété- en revuevoorstellingen in bioscopen, waardoor zooveel mogelijk voorkomen wordt, dat de bio scoop haar karakter gaat verliezen en gaat ont aarden in een amusementsgelegenheid, waarin aan de film de laatste plaats wordt ingeruimd. Op het gebied van de huur en verhuur van films werden nieuwe maatregelen genomen, als de verplichte percentage-afsluiting en de voorloopige vaststelling van de percentages. Er is een begin gemaakt met het controleeren van Bondswege van de filmhuur- afrekeningen der bioscopen, evenals met het con troleeren van de technische apparatuur in de bioscopen, welke laatste maatregel er ongetwij feld toe zal bijdragen het gehalte der filmvoor stellingen te verbeteren. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat in voorbereiding is de op richting van een instituut, ter opleiding van hen, die zich met de technische verzorging van de vertooning van films bezighouden en een herziening van de algemeene voorwaarden van verhuur en huur van films, welke, zooals bekend, den filmhandel in ons land tot grondslag dienen. Vermeldenswaard is ook, dat van Bondswege thans toezicht wordt gehouden op de zeer hooge pachten, welke door de bioscoopexploitanten voor hun gebouwen, voor zoover zij die gehuurd hebben, moeten worden betaald, welk toezicht vanzelfsprekend een preven tieve werking heeft en in sommige gevallen daad werkelijk heeft geleid tot een verzachting van de voorwaarden. Een logisch gevolg van de huidige constellatie van den Bond was ook de opheffing van de af- deelingen. De Voorzitter heeft echter, door de benoeming van vertrouwensmannen in de ver schillende gewesten, het contact weten te bewaren en de mogelijkheid geschapen zich nopens aan gelegenheden van regionaal of plaatselijk belang snel en deskundig te doen voorlichten. Het zwaartepunt van den Bondsarbeid van den laatsten tijd ligt echter in de reorganisatie van het filmverhuurbedrijf en in de toepassing van het ver plichte lidmaatschap. Op het gebied van de film verhuur is een hervorming ter hand genomen, waar door een aanpassing bij den nieuwen toestand op de Europeesche filmmarkt is verkregen. Hierdoor zijn tientallen kantoren getroffen, die deels hun werkzaamheid reeds hebben gestaakt, deels een termijn hebben gekregen om hun contracten af te wikkelen en derhalve eerlang zullen ophouden te bestaan. Wellicht is men geneigd de thans tot stand ge komen regeling al te rigoureus te vinden. Het betrof hier echter een bittere noodzaak, waaraan niet te ontkomen viel.

Officieel Orgaan | 1941 | | pagina 4