BONDSBUREAU tientjes, welke zij er voor ontvangen en niet het feit, dat zij een groot contingent bezoekers aan hun eigen voorstellingen en die van hun collega's ont trekken, bezoekers, wier entreegeld zij dus missen en die dank zij hun vereeniging voor luttele centen per jaar filmvoorstellingen zoogenaamd gratis krij gen, doch in wezen voor een zooveelste deel van hun contributie, respectievelijk voor een dubbeltje of nog minder. Van commercieelen aard zijn ook diefilmvoorstel lingen, welke dienen om de kas eener vereeniging te stijven, resp. haar tekort te dekken. Zoo doet het afbreuk aan de beroepswaarde en aan het bedrijfs belang, indien bijvoorbeeld een woningbouwver eniging, ten einde de buurt waar haar complexen staan aantrekkelijk te maken, filmvoorstellingen organiseert in eigen gebouw. Ook deze voorstel lingen dragen naar onze meening een commercieel karakter. Het zijn juist deze vereenigingen, die niet zoozeer behoefte hebben aan films van cultureele beteekenis als wel aan speelfilms. Wij zouden haast willen zeggen, dat aan de hand van het materiaal, hetwelk men voor zijn voorstellingen wenscht, de bedoeling meestal valt na te gaan. Uit het vorenstaande volgt, dat toestemming voor het leveren van speelfilms uiterst spaarzaam zal worden verleend. Uitzonderingen kunnen slechts worden gemaakt ten behoeve van gemeenten, waar geen bioscoop gevestigd is, alsmede voor wat de overige gemeenten aangaat ten behoeve van speel films, die voor het bedrijf geen directe waarde meer vertegenwoordigen en geen zijdelingsche con currentie kunnen beteekenen. Aan de levering van cultureele films zal veelal geen belemmering in den weg worden gelegd, indien althans duidelijk blijkt, dat de persoon, stichting, instelling of ver eeniging de voorstelling inderdaad organiseert met een cultureel doel. Ook de levering van films aan pensionaten, sanatoria, etc, waarvan de bewoners gewoonlijk niet tot de geregelde bioscoop bezoekers kunnen behooren, ontmoet geen moei lijkheden. Daar zich aangaande de toepassing van het Regle ment op de Lijst van Geen Bezwaar in den loop der jaren een zekere praktijk heeft gevormd, is de be hoefte ontstaan, juist aan de hand van de praktijk en mede met het oog op de huidige omstandigheden, de toepassing aan bepaalde normen te binden, opdat bij de verleening van toestemming uniformiteit wordt betracht, zij het dat ook hier niet altijd naar de letter der wet, maar met de noodige souplesse, met het noodig gezond inzicht, dient te worden gehandeld, waarbij soms allerlei onvoorziene factoren van doorslaggevende beteekenis kun nen zijn. Zooals ten deele gezegd, houdt dit in, dat dus het aantal te geven voorstellingen ten behoeve van niet-leden alsmede het aantal leveringen aan deze categorie gelimiteerd zal worden, het karakter van de te leveren films zal worden bepaald, de wijze, waarop de voorstelling wordt georganiseerd, aan bepaalde voorwaarden zal hebben te voldoen, al naar gelang plaatselijke omstandigheden, en ten slotte een matige vergoeding per plaatsing op de Lijst van Geen Bezwaar zal moeten worden betaald. Betrof het vorenstaande vooral de mogelijkheid om buiten den bedrijfskring de beschikking te krij gen over films, in het volgende nummer van dit orgaan hopen wij eenige toelichting te geven op de mogelijkheid om, buiten het lidmaatschap van den Bond om, werkzaam te zijn op het gebied van de film. Zooals men weet is laatstbedoelde mogelijk heid voorzien in artikel 8 van het Besluit I 60/1 940, dat den Voorzitter van den Bond de bevoegdheid geeft in bepaalde gevallen, waarbij de werkzaam heid op het gebied van de film weinig omvat of een op zich zelf staand karakter draagt, te bepalen, dat het lidmaatschap van den Bond niet vereischt is en aan de betrokkenen een bewijs van vrijstelling te verstrekken. Dit bewijs van vrijstelling wordt met de Lijst van Geen Bezwaar veelal verward. Beide hebben op zich zelf niets met elkaar uitstaande, al zullen wij zien, dat zij elkaar in de praktijk dikwijls ontmoe ten en een zekere coördinatie van bewijs van vrij stelling en Lijst van Geen Bezwaar in tal van geval len ter vermijding van administratieve omwegen dringend gewenscht moet worden geacht. Met het oog op de besparing van brandstof fen zal het Bureau van den Bond gedurende de wintermaanden des Zaterdags gesloten zijn. Op de overige werkdagen is het Bureau geopend van 9—1 7.30 uur. Voor dringende aangelegenheden buiten de kan tooruren is het telefoonnummer van den Voorzitter: Den Haag 393872 en dat van den Algemeen Secre taris: Amsterdam 85571.

Officieel Orgaan | 1941 | | pagina 5